Rybářský rozcestník

Růžkatec ostnitý (Ceratophyllum demersum)

Růžkatec ostnitý roste většinou ve stojaté nebo pomalu tekoucí teplejší vodě, nejčastěji v substrátu v hloubkách do 2 metrů.

Název latinsky

Ceratophyllum demersum

Jiný název

rožkatec ponorený

Rozpoznávací znaky

Lodyha nepravidelně větvená, dlouhá až 1,5 metru. Má tmavě zelené, tuhé listy dlouhé až 2,5 cm, vidličnatě členěné, se 2 až 4 koncovými úkrojky hustě ostře zubatými. Květy má malé, nenápadné, přisedlé po jednom v paždí listů.

Výskyt

V Česku se výskytu v teplejších oblastech. Naopak chybí v oblastech hornatých.

Obecně

Vytrvalá vodní rostlina zakořeněná ve dně substrátu. Velikost a tvar listů velmi závisí na průtoku či teplotě vody i jejímu kolísání. Lodyhy má až 1,5 metrů dlouhé s tmavými listy dlouhými až 2,5 cm. Květy má malé nevýrazné, přichycené v paždí listů. Růžkatec vytváří kyslík a vytváří úkryty jak pro ryby, tak zajišťuje jejich potravu.

Pokud se přemnoží, stěžuje odlov ryb v chovných nádržích.

Text: George, Rybářský rozcestník.cz, foto: fotky-foto.cz

Nejčtenější články

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Mikbaits Masters 2023

Zveme vás na 2. ročník Mikbaits Masters konaném na Podnovoveském rybníku od 1.6 do 4.6. 2023. Závod probíhá systémem chyt‘ a pust‘. Soutěží dvou-tříčlenná družstva, která loví na 4 pruty, každý prut s jedním návazcem a jedním háčkem. Háčky s protihrotem povoleny! Povolen lov pouze na položenou délka návazce POVOLEN max. 80 cm!