Bublinatka obecná je vodní masožravá rostlina, která roste v mělkých stojatých vodách, většinou u břehů. Najdeme ji i v porostech pobřežní vegetace. U nás je dnes poměrně vzácná, najdeme ji jen ve třech lokalitách, v minulosti rostla hojněji.
Utricularia vulgaris
bublinatka obyčajná
Listy má čárkovitě dělené, zelené barvy, po obvodu z nich vyrůstají na nevýrazných papilách jednobuněčné hroty. Na listech vyrůstají četné lapací měchýřky. Ve vodách s malým obsahem kyslíku a oxidu uhličitého mohou pro zajištění fotosyntézy a lapacích funkcí měchýřků vyrůst z hlavního prýtu také “dýchací prýty“. Ty pak vystupují i 4 cm nad vodní hladinu. Květy vykvétají nad hladinou od června do září, jsou žluté.
V Česku byla v minulosti dosti hojná, dnes však jsou známy poslední lokality v Polabí, na Hodonínsku a také v jižních Čechách. Ve světě je poměrně rozšířená v celé Evropě, roste i v Severní Africe, najdeme ji také v sibiřské části Ruska, v Sýrie, Afgánistánu, Pakistánu, Mongolsku a na východě Asie. Má ráda slunce, vyžaduje vody spíše kyselé až neutrální.
Tato vodní rostlina je největší evropskou bublinatkou a může dorůst až do délky 2,5 metru, u nás však dorůstá do délky 1,5 metrů. Je to masožravá rostlina, která lapá především vodní bezobratlé.
Bublinatce obecné je velmi podobná bublinatka jižní (Utricularia australis).