Rybářský rozcestník

Bublinatka obecná (Utricularia vulgaris)

Bublinatka obecná je vodní masožravá rostlina, která roste v mělkých stojatých vodách, většinou u břehů. Najdeme ji i v porostech pobřežní vegetace. U nás je dnes poměrně vzácná, najdeme ji jen ve třech lokalitách, v minulosti rostla hojněji.

Bublanitka obecná

Název latinsky

Utricularia vulgaris

Jiný název

bublinatka obyčajná

Rozpoznávací znaky

Listy má čárkovitě dělené, zelené barvy, po obvodu z nich vyrůstají na nevýrazných papilách jednobuněčné hroty. Na listech vyrůstají četné lapací měchýřky. Ve vodách s malým obsahem kyslíku a oxidu uhličitého mohou pro zajištění fotosyntézy a lapacích funkcí měchýřků vyrůst z hlavního prýtu také “dýchací prýty“. Ty pak vystupují i 4 cm nad vodní hladinu. Květy vykvétají nad hladinou od června do září, jsou žluté.

Výskyt

V Česku byla v minulosti dosti hojná, dnes však jsou známy poslední lokality v Polabí, na Hodonínsku a také v jižních Čechách. Ve světě je poměrně rozšířená v celé Evropě, roste i v Severní Africe, najdeme ji také v sibiřské části Ruska, v Sýrie, Afgánistánu, Pakistánu, Mongolsku a na východě Asie. Má ráda slunce, vyžaduje vody spíše kyselé až neutrální.

Obecně

Tato vodní rostlina je největší evropskou bublinatkou a může dorůst až do délky 2,5 metru, u nás však dorůstá do délky 1,5 metrů. Je to masožravá rostlina, která lapá především vodní bezobratlé.

Bublinatce obecné je velmi podobná bublinatka jižní (Utricularia australis).

 

Nejčtenější články

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Mikbaits Masters 2023

Zveme vás na 2. ročník Mikbaits Masters konaném na Podnovoveském rybníku od 1.6 do 4.6. 2023. Závod probíhá systémem chyt‘ a pust‘. Soutěží dvou-tříčlenná družstva, která loví na 4 pruty, každý prut s jedním návazcem a jedním háčkem. Háčky s protihrotem povoleny! Povolen lov pouze na položenou délka návazce POVOLEN max. 80 cm!