Rybářský rozcestník

Bublinatka obecná (Utricularia vulgaris)

Bublinatka obecná je vodní masožravá rostlina, která roste v mělkých stojatých vodách, většinou u břehů. Najdeme ji i v porostech pobřežní vegetace. U nás je dnes poměrně vzácná, najdeme ji jen ve třech lokalitách, v minulosti rostla hojněji.

Bublanitka obecná

Název latinsky

Utricularia vulgaris

Jiný název

bublinatka obyčajná

Rozpoznávací znaky

Listy má čárkovitě dělené, zelené barvy, po obvodu z nich vyrůstají na nevýrazných papilách jednobuněčné hroty. Na listech vyrůstají četné lapací měchýřky. Ve vodách s malým obsahem kyslíku a oxidu uhličitého mohou pro zajištění fotosyntézy a lapacích funkcí měchýřků vyrůst z hlavního prýtu také “dýchací prýty“. Ty pak vystupují i 4 cm nad vodní hladinu. Květy vykvétají nad hladinou od června do září, jsou žluté.

Výskyt

V Česku byla v minulosti dosti hojná, dnes však jsou známy poslední lokality v Polabí, na Hodonínsku a také v jižních Čechách. Ve světě je poměrně rozšířená v celé Evropě, roste i v Severní Africe, najdeme ji také v sibiřské části Ruska, v Sýrie, Afgánistánu, Pakistánu, Mongolsku a na východě Asie. Má ráda slunce, vyžaduje vody spíše kyselé až neutrální.

Obecně

Tato vodní rostlina je největší evropskou bublinatkou a může dorůst až do délky 2,5 metru, u nás však dorůstá do délky 1,5 metrů. Je to masožravá rostlina, která lapá především vodní bezobratlé.

Bublinatce obecné je velmi podobná bublinatka jižní (Utricularia australis).

 

Nejčtenější články

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.

Obal na pruty z džínů (riflí)

Obal na pruty si můžete samozřejmě koupit. Ale nejen pro šetřílky tu máme tip na obal na pruty ušitý ze starých džínsů. A nemusí jít jenom o obal na pruty, stejně tak si do přešitých riflí můžete k vodě nosit podběrák, stojan, vidličky…

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.