Rybářský rozcestník

Řečanka přímořská (Najas marina)

Roste v rybnících, zatopených pískovnách a těžebních jamách, ale také v pomalu proudících úsecích velkých nížinných řek, jejich tůních a mrtvých ramenech. Má ráda teplejší vody bohaté na minerály.

Řečanka přímořská

Název latinsky

Najas marina

Jiný název

riečňanka prímorská, spiny naiad

Rozpoznávací znaky

Lodyhy má až 1 metr dlouhé, v horní části bohatě větvené, někdy osténkaté. Listy téměř vstřícné nebo v místech větvení přisedlé, čepel listů čárkovitá, rovná, případně mírně zakřivená, dlouhá asi 4 cm, široká až 5 cm. Zbarvené jsou světle zeleně, na okrajích a podél žilky na spodní straně zubaté. Květy bezobalné, výrazně redukované, jednopohlavní. Plod připomíná nažku, na vrcholu se zobánkem.

Výskyt

V Česku roste vzácně v pravidelně zaplavovaných údolích velkých nížinných řek, například v Polabí, středním a dolním Pomoraví, v Poodoří, také v některých rybničních oblastech na Třeboňsku a v okolí Doksů. Jinde opravdu jen ojediněle, ovšem místy může být i lokálně hojnější. Ve světě roste snad v celé Evropě, také v části Asie, v Africe i USA, také v Jižní Americe a Austrálii.

Obecně

V Česku jde o jednoletou vodní dvoudomou bylinu, ovšem v teplejších oblastech jde o trvalku. Roste pod vodou, často i trvale zcela zakalenou, takže ji můžeme lehce přehlédnout.

V Červeném seznamu  je tento druh uvedený jako ohrožený.

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….