Rybářský rozcestník

Růžkatec ponořený (Ceratophyllum demersum)

Vytrvalá ponořená vodní rostlina bez kořenů s větvenou, článkovou lodyhou s tuhými vidlicovitě větvenými listy. Vzhledem připomíná přesličku. Patří do čeledi růžkatcovité (Ceratophyllaceae).

Název latinsky

Ceratophyllum demersum

Jiný název

Rožkatec ponorený, Hornwort

Rozpoznávací znaky

Má větvenou a článkovou lodyhou s tuhými vidlicovitě větvenými listy délky až 1 metr. Drobné květy vyrážejí v paždí listů, různopohlavní - samčí i samičí, doba květu od července do září. Plody jsou drobné, černé oříšky s 2 ostny.

Výskyt

Rostlina je rozšířená po celém světě v oblastech mírného pásma. Vyskytuje se ve stojatých vodách. Oblíbená rostlina rovněž v zahradních jezírkách a mezi akvaristy.

Obecně

Celý rod obsahuje kolem 30 druhů. Je vhodnou rostlinou pro výtěr ryb, úkryt plůdku i pro rozvoj přirozené potravy ryb. Pro svoji schopnost pohlcovat některé uvolňující se látky, se využívá také při ekologických haváriích.

V zastíněných vodách jsou rostliny často sterilní.

 

Nejčtenější články

Fishsurfing Tržiště – vyhledávač rybářských potřeb

Ztrácíte se v nepřeberné nabídce rybářských eshopů? Hesla jako „nejlepší“, „nejlevnější“, „sleva“ a „akce“ vám zní povědomě? Jestliže hledáte opravdu nejlepší nabídku a chcete rychle a snadno najít vše, co potřebujete, představujeme vám nový vyhledávač rybářských potřeb – Fishsurfing Tržiště!

Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz, odbor RT ve spolupráci s ČRS, z.s., místní organizací Nepomuk pořádají Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže podzimní kolo….