Rybářský rozcestník

Růžkatec ponořený (Ceratophyllum demersum)

Vytrvalá ponořená vodní rostlina bez kořenů s větvenou, článkovou lodyhou s tuhými vidlicovitě větvenými listy. Vzhledem připomíná přesličku. Patří do čeledi růžkatcovité (Ceratophyllaceae).

Název latinsky

Ceratophyllum demersum

Jiný název

Rožkatec ponorený, Hornwort

Rozpoznávací znaky

Má větvenou a článkovou lodyhou s tuhými vidlicovitě větvenými listy délky až 1 metr. Drobné květy vyrážejí v paždí listů, různopohlavní - samčí i samičí, doba květu od července do září. Plody jsou drobné, černé oříšky s 2 ostny.

Výskyt

Rostlina je rozšířená po celém světě v oblastech mírného pásma. Vyskytuje se ve stojatých vodách. Oblíbená rostlina rovněž v zahradních jezírkách a mezi akvaristy.

Obecně

Celý rod obsahuje kolem 30 druhů. Je vhodnou rostlinou pro výtěr ryb, úkryt plůdku i pro rozvoj přirozené potravy ryb. Pro svoji schopnost pohlcovat některé uvolňující se látky, se využívá také při ekologických haváriích.

V zastíněných vodách jsou rostliny často sterilní.

 

Nejčtenější články

První chytání, aneb, co musí udělat rybář, než začne chytat

Máme platné rybářské dokumenty, doma jsme si udělali přípravu a vše potřebně nachystali k vodě, včetně svačiny a pití a právě jsme dorazili k vodě … co vše předchází chytání? Hodíme hned silon s návnadou do vody a začneme? Rozhodně ne!

Kačení máma, opeřený Rambo a Terminátor v jednom

O letošní letní výpravě na Sumce se s námi u vody skamarádila kačení rodinka, máma a její čtyři mladé. My je krmili, oni nás obšťastňovali svojí přítomností. Běda jiným kačenám, které nás chtěli také navštívit. Ty naše kačení máma hnala tak urputně, že z ní šel až strach.

Method feeder krmítko – tlakové vrstvení krmení

I když název zní trochu moc technicky a složitě, nejde o nic jiného, než o plnění method feeder krmítka ve dvou krocích, jedním, nebo například i dvěma druhy krmení.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím