Rybářský rozcestník

Růžkatec ponořený (Ceratophyllum demersum)

Vytrvalá ponořená vodní rostlina bez kořenů s větvenou, článkovou lodyhou s tuhými vidlicovitě větvenými listy. Vzhledem připomíná přesličku. Patří do čeledi růžkatcovité (Ceratophyllaceae).

Název latinsky

Ceratophyllum demersum

Jiný název

Rožkatec ponorený, Hornwort

Rozpoznávací znaky

Má větvenou a článkovou lodyhou s tuhými vidlicovitě větvenými listy délky až 1 metr. Drobné květy vyrážejí v paždí listů, různopohlavní - samčí i samičí, doba květu od července do září. Plody jsou drobné, černé oříšky s 2 ostny.

Výskyt

Rostlina je rozšířená po celém světě v oblastech mírného pásma. Vyskytuje se ve stojatých vodách. Oblíbená rostlina rovněž v zahradních jezírkách a mezi akvaristy.

Obecně

Celý rod obsahuje kolem 30 druhů. Je vhodnou rostlinou pro výtěr ryb, úkryt plůdku i pro rozvoj přirozené potravy ryb. Pro svoji schopnost pohlcovat některé uvolňující se látky, se využívá také při ekologických haváriích.

V zastíněných vodách jsou rostliny často sterilní.

 

Nejčtenější články

Zimní rybářské vybavení pro komfortní rybolov

Ženete se za kapitálními úlovky, nebo máte ambice chytit nejvýše rýmu, ale zrelaxovat se přitom v klidu přírody? Zimní rybaření má svoje nezaměnitelné kouzlo – čistá voda, ticho a jasný svit slunce odrážející se ve třpytu ledových krystalů. A pokud se důkladně vybavíte a obléknete, nemusíte chytit ani onu příslovečnou rýmu. Poradíme vám, co s sebou i na sebe.

Tinktura z koňského kaštanu

Kaštan koňský nebo také jírovec maďal a jeho plody bývají díky velkému obsahu bezpečných přírodních látek, jako jsou flavonoidy a glykosidy součástí mnoha mastí, které mají příznivé účinky na žilní a lymfatický systém. Zkuste si vyrobit domácí tinkturu ze zralých a čerstvých kaštanů, která pomáhá při otokách, křečových žílách, pocitu těžkých nohou.

Rybářský ples v Rožmitále pod Třemšínem

Český rybářský svaz, místní organizace Rožmitál pod Třemšínem zve na tradiční Rybářský ples. Koná se 12. listopadu od 20 hodin v rožmitálském společenském centru. K tanci a poslechu bude hrát skupina Sekvence. Připravena bude bohatá rybí a zvěřinová tombola.