Rybářský rozcestník

Růžkatec ponořený (Ceratophyllum demersum)

Vytrvalá ponořená vodní rostlina bez kořenů s větvenou, článkovou lodyhou s tuhými vidlicovitě větvenými listy. Vzhledem připomíná přesličku. Patří do čeledi růžkatcovité (Ceratophyllaceae).

Název latinsky

Ceratophyllum demersum

Jiný název

Rožkatec ponorený, Hornwort

Rozpoznávací znaky

Má větvenou a článkovou lodyhou s tuhými vidlicovitě větvenými listy délky až 1 metr. Drobné květy vyrážejí v paždí listů, různopohlavní - samčí i samičí, doba květu od července do září. Plody jsou drobné, černé oříšky s 2 ostny.

Výskyt

Rostlina je rozšířená po celém světě v oblastech mírného pásma. Vyskytuje se ve stojatých vodách. Oblíbená rostlina rovněž v zahradních jezírkách a mezi akvaristy.

Obecně

Celý rod obsahuje kolem 30 druhů. Je vhodnou rostlinou pro výtěr ryb, úkryt plůdku i pro rozvoj přirozené potravy ryb. Pro svoji schopnost pohlcovat některé uvolňující se látky, se využívá také při ekologických haváriích.

V zastíněných vodách jsou rostliny často sterilní.

 

Nejčtenější články

Lov candátů na feeder

Ano, chytat s feederovým prutem můžeme téměř vše, tedy i dravce, jako úhoře, menší sumce, nebo candáty a to jak na stojatých, tak tekoucích vodách. Ani nemusíme kupovat extra pruty či navijáky, pro chytání dravců nám postačí delší feederový prut, s kterým běžně chytáme i bílou rybu.

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Dva roky na rybách s mini karavanem

V loni na jaře jsem si pořídil skříňový přívěs Mini Cargo TF 4 S PLUS 750 kg. Jde o přívěs, který se přímo nabízí k přestavbě na mini karavan. Vzhledem k tomu, že byl nejlevnější na trhu, koupil jsem ho a začal používat jako obytný domeček na kolečkách právě na mých delších výpravách k vodě. A dnes nelituji této koupi, ba naopak! Přizpůsobil jsem si ho na dlouhé výpravy a dnes si život u vody bez něj už neumím představit.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím