Rybářský rozcestník

Pijavka koňská

Pijavice, tedy konkrétně pijavky koňské, latinsky Haemopis sanguisuga, žijí dravě. Jejich potravou jsou drobní bezobratlí živočichové, ale jsou schopné lovit i drobné obratlovce. Jako nástraha se využívají především k lovu sumců, ale i jiných větších ryb. Někdy je nazývána také nadája. Neplést s pijavicí lékařskou, Hirudo Medicinalis. Tato a některé další pijavičky jsou chráněnými živočichy a jako nástraha se použít nesmí!

PijavicePijavkaPijavkakonske-pijavice-2019-4konske-pijavice-2019-1konske-pijavice-2019-2konske-pijavice-2019-3konske-pijavice-2019-5pijavka-konska-podvodak-6-ks

Je 10-15 cm velká. Je to velmi úspěšná nástraha na sumce a velké ryby. Na háček se obvykle dávají 2-4 ks. Na rozdíl od rousnic vydrží ve vodě mnohem déle, neoštipují je totiž bílé ryby! Loví se na ně převážně sumci, ale také tloušti a parmy. Nevylučují se však ani záběry od jiných ryb. Pijavic se nemusíme štít, jejich případné přisátí nebolí, nekoušou, nedokáží krátkodobě přisáté, poškodit pokožku.

Pijavka koňská, slangově prostě pijavice, skvělá nástraha na sumce….

Doporučuje se raději lovit metodou na plavanou, neboť při lovu u dna se umí schovat nebo zavrtat do nánosů materiálu u dna. Využít můžeme také podvodní splávky nebo plováky, které nedovolí pijavkám někde se na dně zavrtat.

Uchovávejte je v lednici v trošce vody při teplotě 8-10°C. Pozor pouze na jejich podchlazení teplotami okolo 3-5 °C, ta jim nesvědčí, stejně jako teplotní šoky při promývání. Pro uchovávání pijavic u vody je právě teplotní šok, především v letních měsících přímo u vody největším problémem. Uchováváme je nejlépe v thermo boxu s chladícími vložkami, samozřejmě nádobu dávat mimo slunce.

Nastražení pijavic na háček

Pijavice se nastražuje, stejně jako například masní červi, kousíček do tkáně na jejich silnějším konci. Když pijavice nepřemluví žádnou rybu k záběru, lze je z háčku opatrně sundat a vrátit zpět do boxu a příště opět použít! Díry po háčku se jí zahojí, neuhynou. Více jim vadí teplotní šok, než poškození po háčku.

Při chytání menších kusů sumců lze použít jeden háček a fluorocarbon….

 

Při chytání sumců na více pijavic, například na trojháček či jen velký jednoháček, je lepší pijavky z háčku nesundávat a skladovat je napíchnuté na háčku. Při sundávání pijavek z většího háčku, díky protihrotu, se pijavice většinou tak poškodí, že brzy uhynou.

Pijavky na jednoháčku montáže podvodního splávku…

Video:

I když pijavky vypadají odpudivě, kdo zvládá pracovat s velkými žížalami, pak se nezalekne ani pijevek. Snaží se sice přisát na prsty, když s nimi manipulujeme, ale přisátí nebolí. Chtějí prostě jen utéci a protože se pohybují pomocí dvou přísavek, tak to vypadá, že se chtějí do prstů zakousnout! 🙂 Jsou to velice živá stvoření, slizká, snaží se mezi prsty proklouznout a často se jim to daří. Proto s nimi manipulujte jen nad krabičkou s vodou, pokud vám spadnou, v trávě je budete těžko hledat a i když ji najdete, chytit ji do prstů bude oříšek. Povrch těla mají velice kluzký, je tvrdší, než u žížal, proto jim jde také hůře propíchnout hrotem háčku, ale jde to. Pijavky propichujeme kousek pod jejich hlavou (silnější částí těla) ze spodní části, tedy tam, kde mají přisávací ústrojí, háček vedeme těsně pod kůží, po 1-2 cm háček opět vyvedeme ven z jejich těla. Na háčku se budou úžasně kroutit. Já dávám ještě gumovou zarážku, ale u větších háčků s protihrotem je to téměř zbytečné, protihrot zabrání pijavkám, aby z háčků utekly.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!