Rybářský rozcestník

Tygří ořech

Tygří ořech, skvělá nástraha i návnada na kapry a amury. Ovšem tygří ořech není vůbec vhodný ke krmení ve velkém. Rybí vnitřnosti ho totiž neumí zpravovat, jen projde jejím trávicím traktem a zase vyjde ven. Ale kapři ho prostě milují, proto je tygří ořech tak oblíbená součást partiklů. Ovšem často je úspěšný i jako nástraha zavěšená pod háčkem. Dá se koupit ve třech velikostech jako polotovar, nebo již uvařený, naložený v různých ochucených nálevech.

Tygřítygri-orech-nakladany2tygri-orech-nakladany3tygri-orech-nakladany4tygri-orech-roztahovac-krouzku1tygri-orech-roztahovac-krouzku3tygri-orech-roztahovac-krouzku2tygřítygří

Tygří ořech, jinak také chufa (čtěte čufa) nebo zemní mandle. Všechny názvy označují nenápadný šáchor, který dnes patří mezi superpotraviny vhodné jak pro lidi, tak také pro ryby. I když je v mnohých knihách chufa zařazována mezi plevel kvůli své agresivní rozpínavosti, v poslední době je uváděna mezi významné plodiny budoucnosti. Tygří ořech jsou vlastně hlízy chufy, které lze konzumovat v čerstvém stavu – jako oříšky, ale používají se také na výrobu mouky, dají se rozmačkat a zamíchat místo müsli do jogurtu, suché se namáčejí, lisují se na panenský olej….

Tygří ořech je ale také skvělý jako návnada na ryby. Ovšem tygří ořech není vhodný ke krmení ve velkém, používáme vždy jen pár hrstí na zakrmení lovného místa. Kapři a amuři právě tento partikl milují, přitom nikdo neví, proč. 🙂 Dá se koupit ve třech velikostech. Na tygří ořech se dají ale také ryby chytat, proto ho lze využít i jako nástrahu. Hlavně nakládaný je pro kapry a amury neodolatelný.

Ostré chilli boilie a tygří ořech…

Zpracování tygřího ořechu:

Máčíme ho 24 hodin, pak vaříme na mírném zdroji tepla, asi 30 minut.

Pokud se tygří ořech nechá pár dní naložený v láku, ve kterém se před tím vařil nebo namáčel, začne fermentovat, tedy kvasit. Lák se během několika dnů přemění na sladkou, hustou, slizovitou hmotu, z níž je výrazně cítit alkohol. Naložený tygří ořech vydrží i několik měsíců. Fermentovaný ořech rybám opravdu chutná. Fermentace se dá uspíšit přidáním cukru do vody.

Při vnadění partiklem je tygří ořech vhodný využívat s dalšími návnadami, jako jsou pšenice, kukuřice, hrách, či konopí.

Nakládaný tygří ořech se skvěle hodí do PVA punčochy…

Lze si koupit i hotový, nakládaný „tygřák“. Existuje několik variant, například tygří ořech naložený v talinu, fermentovaný černý ořech a další. Ty se již dále neupravují a jsou připravené ihned k použití hlavně jako nástraha.

TIP: Vodu na vaření tygřích ořechů používejte nejlépe nechlorovanou. Pokud při vaření nasypete do vody nějakou příchuť, rozhodně tím zvýšíte pravděpodobnost, že ryby zaujme. Skvělé je chilli koření, také vanilka, zázvor, perníkové koření….

Nejčtenější články

Jak jednoduše opláchnout nafukovací člun

Kdo vozí k vodě nafukovací čluny, moc dobře ví, jak moc po vytažení z vody jsou špinavé, zvláště, pokud je rybář u vody déle a zažije nějakou tu bouřku. Hlavně na řekách se na spodní straně člunu usazuje kde co. A pokud zaprší, či parkujeme s člunem pod stromy, ani vnitřek člunu nebývá neposkvrněný. Kdo by pak chtěl vozit tuto hrubou špínu domů? 🙂

Co vše lze nastražit na přívěs háčku

Kromě klasického boilies, případně pelet lze na přívěs háčku nastražit kde co. Od červů, žížal, ale i jiné živé havěti také různě upravené pečivo, listy, květy či snítky trav nebo rákosu, ale také ovoce. A to nemluvím o sýrech a různých dalších dobrotách, co si rybář odtrhne u huby, aby zvýšil svoji šanci chytit nějakou tu pěknou rybu.

Pozvánka na závod Neratovický sumec 2022

Místní organizace Neratovice zved na rybářský závod „Neratovický sumec 2022“, který se koná 23. – 25. 9. 2022 na revíru Labe 16M – Mlékojedy pískovna….