Rybářský rozcestník

Tygří ořech

Tygří ořech, skvělá nástraha i návnada na kapry a amury. Ovšem tygří ořech není vůbec vhodný ke krmení ve velkém. Rybí vnitřnosti ho totiž neumí zpravovat, jen projde jejím trávicím traktem a zase vyjde ven. Ale kapři ho prostě milují, proto je tygří ořech tak oblíbená součást partiklů. Ovšem často je úspěšný i jako nástraha zavěšená pod háčkem. Dá se koupit ve třech velikostech jako polotovar, nebo již uvařený, naložený v různých ochucených nálevech.

Tygřítygri-orech-nakladany2tygri-orech-nakladany3tygri-orech-nakladany4tygri-orech-roztahovac-krouzku1tygri-orech-roztahovac-krouzku3tygri-orech-roztahovac-krouzku2tygřítygří

Tygří ořech, jinak také chufa (čtěte čufa) nebo zemní mandle. Všechny názvy označují nenápadný šáchor, který dnes patří mezi superpotraviny vhodné jak pro lidi, tak také pro ryby. I když je v mnohých knihách chufa zařazována mezi plevel kvůli své agresivní rozpínavosti, v poslední době je uváděna mezi významné plodiny budoucnosti. Tygří ořech jsou vlastně hlízy chufy, které lze konzumovat v čerstvém stavu – jako oříšky, ale používají se také na výrobu mouky, dají se rozmačkat a zamíchat místo müsli do jogurtu, suché se namáčejí, lisují se na panenský olej….

Tygří ořech je ale také skvělý jako návnada na ryby. Ovšem tygří ořech není vhodný ke krmení ve velkém, používáme vždy jen pár hrstí na zakrmení lovného místa. Kapři a amuři právě tento partikl milují, přitom nikdo neví, proč. 🙂 Dá se koupit ve třech velikostech. Na tygří ořech se dají ale také ryby chytat, proto ho lze využít i jako nástrahu. Hlavně nakládaný je pro kapry a amury neodolatelný.

Ostré chilli boilie a tygří ořech…

Zpracování tygřího ořechu:

Máčíme ho 24 hodin, pak vaříme na mírném zdroji tepla, asi 30 minut.

Pokud se tygří ořech nechá pár dní naložený v láku, ve kterém se před tím vařil nebo namáčel, začne fermentovat, tedy kvasit. Lák se během několika dnů přemění na sladkou, hustou, slizovitou hmotu, z níž je výrazně cítit alkohol. Naložený tygří ořech vydrží i několik měsíců. Fermentovaný ořech rybám opravdu chutná. Fermentace se dá uspíšit přidáním cukru do vody.

Při vnadění partiklem je tygří ořech vhodný využívat s dalšími návnadami, jako jsou pšenice, kukuřice, hrách, či konopí.

Nakládaný tygří ořech se skvěle hodí do PVA punčochy…

Lze si koupit i hotový, nakládaný „tygřák“. Existuje několik variant, například tygří ořech naložený v talinu, fermentovaný černý ořech a další. Ty se již dále neupravují a jsou připravené ihned k použití hlavně jako nástraha.

TIP: Vodu na vaření tygřích ořechů používejte nejlépe nechlorovanou. Pokud při vaření nasypete do vody nějakou příchuť, rozhodně tím zvýšíte pravděpodobnost, že ryby zaujme. Skvělé je chilli koření, také vanilka, zázvor, perníkové koření….

Nejčtenější články

NONSTOP revíry 2024

V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci, tedy 24 hodin. Na nonstop revíry vydává Ministerstvo zemědělství výjimky. Český rybářský svaz nerozhoduje o revírech, na kterých se daný rok může chytat 24 hodin. To je v pravomoci MZe ČR. V tomto článku je sdílena aktuální tabulku NONSTOP revírů pro rok 2024…

Pár úvodních kapitol z knihy Štika Majdalenka a duhový míč

Tuto krásně ilustrovanou knihu pro děti napsal Jan Opatřil. A co v ní najdete? Štika Majdalenka je rošťák. Kouše do všeho, co se hýbe, a zodpovědně se připravuje na osamocený život vodního dravce. Jednoho dne však její maminku uloví rybář. Majdalenka zůstane sama a zatouží po kamarádech. Jak ale získat přátele, když máte špičaté zuby a každý se vás bojí? Majdalenka se vydává na cestu rybníkem a zjišťuje, že k získání kamarádů bude muset změnit sama sebe. Je ale vůbec možné, aby se dravá štika skamarádila se svou kořistí? Co bude jíst? A jakou roli v celém příběhu sehraje duhový míč? Pohádka o štice Majdalence vás zahřeje u srdce. A díky nádherným ilustracím budete mít pocit, jako byste se vy sami ocitli pod hladinou. Pokud máte rádi přírodu, ryby a šťastné konce, je tato kniha přesně pro vás.

Rybářský zápisník FishNote

Na Google Play je ke stažení deník pro rybáře, naše aplikace, do kterého si můžete zapisovat nejen své úlovky, ale hlavně další detaily z lovu, jako stav vody, počasí, druh montáže, nástrahy, na který ten konkrétní den ryby zrovna dobře reagovaly…. Po čase, díky zápisníčku, nezapomenete na žádný detail, který vám pomohl k nějakému trofejnímu kusu a příště tak budete moci vše zopakovat! Přesnou statistikou a zapisováním všech důležitých údajů získáte do budoucna další pomůcku, která vám umožní se zlepšit a stát se opravdu úspěšným rybářem.