Rybářský rozcestník

Perifyton (společenství organismů přirostlé k podkladu)

Sinice nebo řasy, které porůstají kameny, větve či další jak živé, tak neživé substráty ve vodě. Vytváří typická společenstva poskytující rybám i dalším živočichům jak úkryt, tak potravu. Nejvíce je můžeme pozorovat v mělké a prosluněné vodě.

Řasy a sinice přirostlé na kamenech

Mezi sinice, co rostou na podkladech pod vodou (Cyanobacteria) patří například drkalka (Oscillatoria limosa). Je to vláknitá sinice pohybující se pomalým trhavým pohybem. Roste většinou ve shlucích na okrajích tůní, ale samozřejmě pod vodou.

Poměrně často můžeme pod vodou na kamenech, ale i potopeném dřevě, najít mnohovrstvené nárosty druhu Phormidium autumnale. Vyskytuje se hlavně v mírně tekoucích a stojatých vodách na jejich okrajích a v mělčinách.

Další, hojně se vyskytující skupinou jsou organismy Heterocontophyta. Jmenujme různobrvky (Tribophyceae), například druh Botrydium granulatum, který se objevuje na hliněném podkladě břehů řek a rybníku, vždy době, kdy poklesne voda Dalším častým druhem vyskytujícím se v našich vodách jsou rozsivky (Bacillariophyceae), které můžeme ve vodě spatřit především na jaře na kamenech a potopených stromech hnědé povlaky. Nejčastěji se pak objevují Maridion, Tabellaria, či Navicula.

Vláknité řasy ve vodě - ilustrační foto

Vláknité řasy ve vodě – ilustrační foto

Ruduchy (Rhodophyta), z této skupiny jmenujme například řasu žabí símě (Batrachospermum), která dorůstá do délky až 20 cm. Zbarvená je zelená, šedo-modrá až nafialovělá. Roste v potocích a řekách s pomaleji tekoucí vodou, spíše ve stínu.

Řasa rodu Lemanea dorůstá délky 15 až 20 cm, zbarvená je do tmavo-zelena až šeda. Roste v říčkých a potocích s kamenitým dnem.

Zelené řasy (Chlorophyta) je skupina, která je velmi různorodá, její zástupce pak můžeme najít také zde, ve skupině organismů perifytonu. Patří sem například žabí vlas (Cladophora), který patří mezi nejvíce rozšířené řasy vůbec.

Na kamenitých podkladech rychleji tekoucích čistých toků najdeme Cladophora glomerata. Dalším zástupcem přisedlých řas je také kadeřnatka (Ulothrix zonata), která vytváří hlavně z jara při březích čistých řek a potoků zelené trsy řas dlouhé až 30 cm.

Parožnatky (Charales) jsou řasy dorůstající do výšky až 50 cm. Připomínají vyšší rostliny přesličky. Rybám a ostatním živočichům poskytují úkryt.

Hustý zelený porost na dně tůní tvoří během června šroubatka (Spirogyra), která patří ke spájivým řasám. Přes léto vyplavou na hladinu, tam se rozmnožují, pak zežloutnou a opět se potopí. Nakonec se rozpadnou.

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.