Rybářský rozcestník

Mydlice lékařská – Saponaria officinalis

Vytrvalá bylina s přímou lodyhou, vysoká až 75 cm z čeledi hvozdíkovitých – Caryophyllaceae. Vlhkomilná rostlina, rostoucí roztroušeně na březích vodních toků, na vlhkých loukách, ale i lesních mýtinách, podél železničních náspů atd.

mydlicemydlice

Název latinsky

Saponaria officinalis

Rozpoznávací znaky

Přímá a drsná lodyha, je částečně větvená, lístky vstřícné, vejčitě kopinaté, s drsnou čepelí, přisedlé. Květenství tvoří koncové, úžlabní vidlany, květy s trubkovitým kalichem bílé až narůžovělé s 5 okvětními plátky, doba květu červen, říjen. Plodem jsou podlouhlé hnědé tobolky.

Výskyt

V Česku se rozšířila po celém území kromě vyšších poloh. Ve světě roste od Středozemí přes střední Evropu po Kavkaz a západní Sibiř. Dnes je rozšířena až do Skandinávie a na východ přes Sibiř na Dálný východ. Najdeme ji také v Severní i Jižní Americe.

Obecně

Původně pobřežní porosty u větších vodních toků a stojatých vod. Ovšem dnes ji najdeme často i na vlhkých okrajích cest. Jde o zavlečený, tedy nepůvodní druh rostliny.

Zajímavosti

Od středověku uznávaná léčivá rostlina, která se také používala místo mýdla. Přidaná do vody změkčuje vodu, saponiny obsažené v rostlině mají antibakteriální, antimykotické účinky. Předmětem sběru je kořen, který se sklízí v září, říjnu, někdy se suší i nať.

Nejčtenější články

Truman je sice škodná, ale má skvělé maso!

Trumani, jinak také sumečci američtí, patří mezi ty ryby které rybáři nemají v lásce. Jde o invazivní druh, ten v revíru dokáže nadělat opravdu velkou paseku. Při chytání, například na žížaly, k háčku nepustí žádnou jinou rybu. Ano, jsou místa, které trumani okupují ve velkém množství, na těchto místech se pak nedá chytnou například pěkného kapra, úhoře, či jinou vysněnou rybu. I když jsou trumani v revírech neštěstím, někteří rybáři je přesto dokáží využít. Nejen že si při cíleném lovu trumanů člověk dobře zachytá, také jejich maso je výtečné a stojí za to si ho připravit na grilu, v oleje, nebo například v udírně.

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?