Rybářský rozcestník

Mydlice lékařská – Saponaria officinalis

Vytrvalá bylina s přímou lodyhou, vysoká až 75 cm z čeledi hvozdíkovitých – Caryophyllaceae. Vlhkomilná rostlina, rostoucí roztroušeně na březích vodních toků, na vlhkých loukách, ale i lesních mýtinách, podél železničních náspů atd.

mydlicemydlice

Název latinsky

Saponaria officinalis

Rozpoznávací znaky

Přímá a drsná lodyha, je částečně větvená, lístky vstřícné, vejčitě kopinaté, s drsnou čepelí, přisedlé. Květenství tvoří koncové, úžlabní vidlany, květy s trubkovitým kalichem bílé až narůžovělé s 5 okvětními plátky, doba květu červen, říjen. Plodem jsou podlouhlé hnědé tobolky.

Výskyt

V Česku se rozšířila po celém území kromě vyšších poloh. Ve světě roste od Středozemí přes střední Evropu po Kavkaz a západní Sibiř. Dnes je rozšířena až do Skandinávie a na východ přes Sibiř na Dálný východ. Najdeme ji také v Severní i Jižní Americe.

Obecně

Původně pobřežní porosty u větších vodních toků a stojatých vod. Ovšem dnes ji najdeme často i na vlhkých okrajích cest. Jde o zavlečený, tedy nepůvodní druh rostliny.

Zajímavosti

Od středověku uznávaná léčivá rostlina, která se také používala místo mýdla. Přidaná do vody změkčuje vodu, saponiny obsažené v rostlině mají antibakteriální, antimykotické účinky. Předmětem sběru je kořen, který se sklízí v září, říjnu, někdy se suší i nať.

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Rybářské závody v Domamili 2023

Milí příznivci domamilských Rybářských závodů ,dovoluji si Vás pozvat tentokrát v sobotu 29. 4. 2023 k Janíčkovu rybníku Janíčkův rybník Domamil. Závodníci nemusí být členy Rybářského svazu. Jsou to dvoukolové závody, 1 prut, 2 návazce, 1 krmítko, povoleno vnadění, započítávají se úlovky větší 20 cm. Bohatá tombola, občerstvení zajištěno!

DIGITAL Smart Cradle – absolutní vítěz GRAND PRIX For Fishing 2023

I letos měl rybářský veletrh For Fishing 2023 bohatý doprovodný program. Kromě jiného se také vystavovatelé mohli přihlásit s nějakým zajímavým výrobkem do soutěže GRAND PRIX For Fishing 2023. Jde o prestižní záležitost a tak není divu, že se letos soutěže zúčastnily i takové rybářské celebrity, jako Karel Nikl nebo Lukáč Krása. Ovšem hlavní cena letos skončila na Slovensku!