Rybářský rozcestník

Křivatec žlutý (Gagea lutea)

Vytrvalá bylina z čeledi liliovitých – Lilaceae vysoká až 30 cm se žlutými květy. V ČR hojný druh, ve Francii je chráněný.

křivatec

Název latinsky

Gagea lutea

Jiný název

Lidové názvy žlutečka žlutá, snědek žlutý.

Rozpoznávací znaky

Vytrvalá bylina vysoká až 30 cm se žlutými květy. Lodyha přímá s cibulkou, přízemní list pouze 1, úzký s kápovitou špičkou, 2 kopinaté lodyžní listy. Květenství okolík složený z 1 až 10 květů. Květy složené z 6 korunních plátků, žluté, uvnitř zeleně proužkované. Doba květu březen-duben.

Výskyt

Výskyt v lužních lesích, vlhké louky kolem vodních toků a ploch.

Obecně

Roste na vlhčích stanovištích, v lužních lesích, na aluviálních loukách, a to od nížin až do podhůří hojně, ve vyšších polohách vzácněji.

Nejčtenější články

Mladý rybář z Adamova chytil gigantického sumce. A dal mu svobodu

Bylo to v noci ze soboty na neděli. Od Mikulova se hnala bouřka. Začalo silně pršet. Dvaadvacetiletý Tomáš Rozsypal z Adamova na Blanensku se bál narovnat špičku prutu, aby do něj neudeřil blesk. Déšť ustal a voda rybníka ožila. Věřil svému úsudku a stále nahazoval na vytipované místo. Pak přišel konečně záběr. Po téměř hodinovém boji z vody pak vytáhl sumce, který měřil 238 centimetrů.

Vedro za jedinou noc zdecimovalo největší moravský rybník. Hladinu Nesytu posely tisíce zdechlin

Vedro za jedinou noc zdecimovalo největší moravský rybník. Hladinu Nesytu posely tisíce zdechlin. Několik desítek tun mrtvých ryb lemuje břehy Nesytu, o kus dál tvoří na hladině jakýsi plovoucí ostrov, v dalších částech rybníka pak vytváří mozaiku bílých břich na zelené hladině.

Na Rozkoši ukradli záchranářům motory z člunů. Policie prosí o pomoc veřejnost, okradení nabízejí odměnu

Vodní záchranáři na přehradě Rozkoš na Náchodsku se musí vypořádat s nečekaným problémem. O víkendu jim někdo ukradl dva motory ke člunům a nádrž plnou paliva. Případ vyšetřuje policie. Vodní záchranáři mají jeden větší člun, který zůstal nepoškozený. Aktuálně tedy není ohrožená bezpečnost turistů. I tak ale krádež práci záchranářů komplikuje.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím