Rybářský rozcestník

Křivatec žlutý (Gagea lutea)

Vytrvalá bylina z čeledi liliovitých – Lilaceae vysoká až 30 cm se žlutými květy. V ČR hojný druh, ve Francii je chráněný.

křivatec

Název latinsky

Gagea lutea

Jiný název

Lidové názvy žlutečka žlutá, snědek žlutý.

Rozpoznávací znaky

Vytrvalá bylina vysoká až 30 cm se žlutými květy. Lodyha přímá s cibulkou, přízemní list pouze 1, úzký s kápovitou špičkou, 2 kopinaté lodyžní listy. Květenství okolík složený z 1 až 10 květů. Květy složené z 6 korunních plátků, žluté, uvnitř zeleně proužkované. Doba květu březen-duben.

Výskyt

Výskyt v lužních lesích, vlhké louky kolem vodních toků a ploch.

Obecně

Roste na vlhčích stanovištích, v lužních lesích, na aluviálních loukách, a to od nížin až do podhůří hojně, ve vyšších polohách vzácněji.

Nejčtenější články

Rybářské bajky, mýty, pověry a přísloví

No, co rybář, to nějaká pověra. Někdo jim věří, jiný ne. Ale občas si říkám, že na každém šprochu je pravdy trochu! 🙂 A tak jsem je začal sbírat.

Chov a skladování žížal

Dnes se dají koupit žížalky, či i jiné živé rybí nástrahy, ve specializovaných obchodech, ale leze to dost do peněz. Pak máme další možnosti, jak my rybáři přijít k žížalám. Buď si je pracně nakopeme venku na zahradě, což může být dost zdlouhavé a za sucha či mrazu marný boj, nebo můžeme žížalám vytvořit ideální podmínky a vypěstovat si je doma ve sklepě, nebo na zahradě.

Uzení ryb na sítech

Udírnu jsem vybudoval někdy před 30 lety, je ze šamotových cihel, které drží teplo, obložena břidlicí, je vybudována ve svahu s 2 m náběhem a otvíráním ze shora. Asi před 10 roky jsem do udírny na tyčky připevnil síto a udím vše na sítech jak ryby, maso, ale i houby. Odpadne pracné vyvazování ryb a nehrozí, že nám ryba spadne do udírny a bude znehodnocena. Vyzkoušejte udit ryby na sítech, je to skvělá vychytávka.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím