Rybářský rozcestník

Křivatec žlutý (Gagea lutea)

Vytrvalá bylina z čeledi liliovitých – Lilaceae vysoká až 30 cm se žlutými květy. V ČR hojný druh, ve Francii je chráněný.

křivatec

Název latinsky

Gagea lutea

Jiný název

Lidové názvy žlutečka žlutá, snědek žlutý.

Rozpoznávací znaky

Vytrvalá bylina vysoká až 30 cm se žlutými květy. Lodyha přímá s cibulkou, přízemní list pouze 1, úzký s kápovitou špičkou, 2 kopinaté lodyžní listy. Květenství okolík složený z 1 až 10 květů. Květy složené z 6 korunních plátků, žluté, uvnitř zeleně proužkované. Doba květu březen-duben.

Výskyt

Výskyt v lužních lesích, vlhké louky kolem vodních toků a ploch.

Obecně

Roste na vlhčích stanovištích, v lužních lesích, na aluviálních loukách, a to od nížin až do podhůří hojně, ve vyšších polohách vzácněji.

Nejčtenější články

Atraktory ve spreji – šikovná pomůcka zkušeného rybáře

Atraktory jsou určeny výhradně pro zatraktivnění nástrah a návnad jak pro lov kaprovitých ryb, tak i pro lov dravců. Prodávají se v různých variantách, ale velmi oblíbené, hlavně u zkušených rybářů, jsou ve formě sprejů.

Základy výběru správného stanu pro rybáře

Rybářské stany a bivaky tvoří samostatný segment v rozsáhlé nabídce stanů. Jak se v něm zorientovat a které parametry jsou pro nákup úplně nejdůležitější?

Metlička na míchání zakrmovacích směsí

Metlička na promíchání zakrmovacích směsí v kombinaci s bateriovou vrtačkou nám usnadní důkladné spojení všech vnadících složek. Jde o skvělého pomocníka. Právě správné promíchání zakrmovací směsi nám může pomoci k pěkným úlovkům.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím