Rybářský rozcestník

Opletník plotní (Calystegia sepium)

Vytrvalá, popínavá bylina s ovíjivou až 3 m dlouhou lodyhou z čeledi svlačcovitých – Convolvulaceae. Rostlina se vyskytuje po celém území ČR, méně hojná je v suchých oblastech Česka.

Opletník plotní (Calystegia sepium)
opletníkopletníkopletníkopletník

Název latinsky

Calystegia sepium

Rozpoznávací znaky

Hladká zelená lodyha vyrůstá z plazivého silně rozvětveného oddenku, pokryta řapíkatými listy, lodyha se obtáčí kolem opory proti směru hodinových ručiček. Listy řapíkaté, trojúhelníkovitě vejčité až vejčitě podlouhlé na bázi srdcovitě střelovité, veliké až 10 cm. Květy úžlabní, květní stopky hranaté, listence částečně zakrývají kalich, koruna květu bílá, nálevkovitá s plochým lemem, semenem jsou tobolky, doba květu červen až září.

Výskyt

Roste nejčastěji na vlhkých stanovištích, nebo úživných půdách hojný druh kolem vodních ploch, kde často obrůstá porosty rákosu, dále lužní lesy ale i zahrady, ploty atd.

Obecně

Plevelný druh byliny. Rozmnožuje se hlavně oddenky, které rychle rostou a přezimují, na rozdíl od nadzemních prýtů, které na podzim odumírají. Rostlina má velkou schopnost šíření a může vytvářet početné kolonie. Nejčastěji ji najdeme podél vodních toků.

Zajímavosti

Rostlina se používá i v lidovém léčitelství, kdy se sbírá nať v době květu. Sušená nať se používá ve formě čaje jako silné projímadlo. Mimo projímavé účinky podporuje tvorbu žluče a příznivě působí na střevní peristaltiku.

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.