Rybářský rozcestník

Montáž na úhoře pro daleké hody

Tato montáž je skvělá nejen na daleké náhozy, ale dá se použít i na revíry s kamenitým dnem či bahnem. Proto je také skvělá na lov úhořů i když se s na ni dají ulovit i další ryby dna, jako mníci, či malí sumci. Dotírat na háček ale budou i okouni a další milovníci žížal či kousků masa.

montážmontážmontáž

Jde o poměrně jednoduchou montáž, kterou navazujeme nejlépe přímo na kmenovou šňůru. Návazec se skládá asi z 20 cm dlouhého vlasce o slabším průměru a nosnosti, než je kmenová šňůra, koncového olova, úhořího háčku s dlouhým ramínkem, plovákem nebo podvodním splávkem a ještě bročky a zarážkami. To vše navlékáme na kmenovou šňůru.

Co tedy budeme potřebovat:

Koncové olovo volíme podle tipu prutu a také podle síly proudu…

Způsob navázání:

Na kmenovou šňůru (vlasec) navlékneme zarážku, pak plovák či podvodní splávek a opět zarážku, jde o to, aby jsem dokázali plovák zajistit ve vhodné délce. Pak navážeme háček a to nějakým vhodným uzlem, jakým si navazují háčky na drop shot montážích. Tedy uzel, který zajistí, aby háček držel kolmo ke kmenové šňůře. Ideální je například tento: Palomar uzel pro háčky na drop shot.

Na konec kmenové šňůry či vlasce navážeme obratlík, na druhý konec obratlíku pak přivážeme slabší vlasec a koncové olovo. Délku návazce s olovem volíme tak 20 cm, ale může být i delší, pokud například budeme chytat na revíru, kde je větší vrstva bahna. Podle dna, ale také podle sklonu kmenové šňůry po nahození volíme vzdálenost háčku od obratlíku. Vzdálenost plováku či podvodního splávku pak můžeme nastavovat díky zarážkám podle potřeby a co nám dovolí délka prutu.

TIP: Aby háček dobře držel v „T“ poloze, můžeme ho z obou stran zajistit bročky, pak se ani nehne.

Podvodní splávek se zarážkami…. dá se nastavovat vzdálenost od háčku!

Technika lovu s touto montáží:

Jde vlastně o klasickou položenou, kdy pomocný plovák, či podvodní splávek, pomáhá držet háček v ideální vzdálenosti ode dna. Díky zarážkám ho lze posouvat na kmenové šňůře a tak částečně měnit vzdálenost nástrahy s háčkem ode dna. Pokud tuto montáž použijeme v kombinaci s klasickým kaprovým prutem, pak volíme těžší olovo. To volíme i tehdy, pokud budeme chytat v silnějším proudu. Naopak na stojaté vodě může být olovo lehčí. Jinak se tato montáž osvědčila i při chytání s feederovým prutem.

Poznámka na konec:

Důležité je u této montáže, aby celá zůstala, po nahození, pěkně napnutá, pak funguje skvěle i pokud chytáte na feeder s jemnou feederovou špičkou.

Nejčtenější články

Jak zpracovat sumce

Lovem sumců se zabývám delší dobu. Rád se podělím s rybáři o mé zkušenosti, jak takový úlovek zpracovat. Ideální sumec pro kuchyňské zpracování je, podle mě, do 130 cm jeho délky. Větší kusy jsou příliš tučné a to i na uzení, ty já osobně vracím vodě. Často čtu, že sumce je potřeba, před jeho kuchyňským zpracováním celého stáhnout, což je nesmysl. A to platí i v momentě, když chci sumce vyudit. Ze sumce nejprve použiji první 40 cm za hlavou, říkám tomu sumčí svíčková, ideální část sumce na sumčí guláš, filety a nugety (kostky) na opečení a na další kuchyňskou úpravu, například na pomazánky z vařeného masa, ceviches atd. Břicho a maso z hlavy používám na polévku. Zbytek sumce s kůží nařežu na 10-15 cm velké kusy, samozřejmě jdou udělat i menší kusy, na uzení. Mnoho rybářů také neví jak sumce šetrně zabít. V tomto článku najdete můj osvědčený postup zabití sumce a rozdělení sumčího masa podle způsobu tepelné úpravy masa sumce.

Čeští handicapovaní rybáři vezou bronz z mistrovství světa!

Skvělého úspěchu dosáhl tým českých handicapovaných rybářů na Mistrovství světa v bulharském Plovdivu (14. – 15. 6.), kde získal bronzové medaile. Skončilo tak osmileté čekání na cenný kov. Český tým handicapovaných rybářů tvořili téměř výhradně členové místní organizace Kladruby u Vlašimi. Zisk medaile je o to cennější, že Češi na světovém šampionátu startovali s největšími zdravotními handicapy z všech zúčastněných týmů…

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.