Rybářský rozcestník

Mihule ukrajinská (Eudontomyzon mariae)

Mihule ukrajinská je neparazitickým druhem. Vyhledává potoky s štěrkokamenitým a štěrkopísčitým substrátem. Larvy zvané minohy žijí v jemných náplavech v slabě proudících místech toků potoků a řek. K metamorfóze, kdy se z larev stávají plodní dospělci, dochází po 4–5 letech. Zatím, co larvy přijímají potravu, živí se rozsivkami, řasami a detritem, dospělí jedinci již potravu nepřijímají.

doba hájení Kriticky ohrožený, celoročně chráněný druh obratlovců.
Parma středomořská

Název latinsky

Eudontomyzon mariae

Rozpoznávací znaky

Tělo úhořovitého tvaru. Larvy jsou světlejší než u mihule potoční, často skvrnité, ploutevní lem je zbarvený tmavě. Dospělé mihule mají jak u hřbetních ploutví, tak po bocích barvu tmavou, skvrnitou. Břicho mají světlé, často výrazně lesklé, jakoby perleťové.

Výskyt

V horských a podhorských potocích a řekách s písčitým, nebo jemným kamenitým dnem.

Obecně

Sladkovodní druh, neparazitický, žijící maximálně 8 let. Ve stádiu larvy žijí 4 až 5 let. Jsou velké až 23 cm, v dospělosti jsou pak o něco menší. Ukrývají v naplaveninách a sedimentech v mírně tekoucích částech potoka či říčky. Tření probíhá na jaře v důlcích, co si sami mihule vytvoří prudkými pohyby. Po vytření dospělí jedinci poměrně rychle hynou.

Zajímavosti

Larvy jsou slepé. Dospělí jedinci po tření hynou.

Nejčtenější články

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Mikbaits Masters 2023

Zveme vás na 2. ročník Mikbaits Masters konaném na Podnovoveském rybníku od 1.6 do 4.6. 2023. Závod probíhá systémem chyt‘ a pust‘. Soutěží dvou-tříčlenná družstva, která loví na 4 pruty, každý prut s jedním návazcem a jedním háčkem. Háčky s protihrotem povoleny! Povolen lov pouze na položenou délka návazce POVOLEN max. 80 cm!