Rybářský rozcestník

Lov tolstolobiků (kaprů) s kačenkou a krmítkem

Tato montáž je takový hybrid, je to plavaná s použitím kačenky na štiky, která ale kousek pod sebou nese zakrmovací krmítko na kaprovité ryby. Použitím vhodné, mírně potápivé zakrmovací směsi se složkou, která vytváří mrak, pak s ní lze docílit, především v letních horkých měsících, záběrů i od tolstolobiků.

I když se mezi rybáři traduje, že tolstolobik se dá ulovit jen náhodně, není to tak úplně pravda. Zde máte montáž, na kterou se již cíleně pár tolstolobiků chytilo. Ovšem pozor! Nejde jen o samotnou montáž, ale také o zakrmovací směs, která by měla být lepivá, s většinou složek, co budou pomalu klesat ke dnu a také jednou zásadní složkou, která utvoří kolem háčku tzv. zakrmovací mrak. To je ta vychytávka, která dokáže přelstít tolstolobiky k nasátí háčku.

  1. kačenka – splávek (velikost na štiky)
  2. spirálka lehkého krmítka na zakrmovací směs, od splávku ve vzdálenosti 2 až 5 (10) cm
  3. tak 5 cm dlouhý návazec s háčkem velikosti č.4, úplně stačí.

Stručný popis navázání montáže:

Návazec stačí připnout na kmenovou šňůru. Měl by být však zhotoven s vědomím, že klidně se na háčku může objevit i metrová ryba o váze kolem 10, 15 a více kg! Ano tolstolobici jsou obecně větší, velice bojovné ryby, proto tuto montáž v žádném případě nepoddimenzujte. Ustřihněte si šňůru, vlasec, nebo můžete vyzkoušet i fluorocarbon, dlouhý 30 cm, z jedné strany udělejte smačkovým uzlem očko, klidně i s pojistnou smyčkou, jako při chytání sumců, z druhé strany protáhněte lehké spirálové krmítko, pak navlékněte vhodný stoper, tedy korálek nebo gumičku, která zajistí, aby se krmítko nedostalo k háčku. Tak 5 cm pod stoper uvažte háček. Před samotným lovem do krmítka namačkejte zakrmovací směs, u břehu ho ponořte a pokud nebude vyvážené, celou montáž dovažte broky.

Montáž před nahozením ….

Na této fotografii to není moc vidět, ale kolem nástrahy padá krmení a tvoří se mrak ….

Na rybářském trhu se objevil nový tip splávků, s krmítkem:

Montáž splávku s krmítkem…

Splávek s krmítkem připravení k akci…

Opakování je matka moudrosti

Znovu připomínám, že celý fígl této montáže je použití zakrmovací směsi, která bude co nejpomaleji z krmítky odpadávat a klesat na dno kolem háčku. Stejně tak by háček měl být schovaný v zakalovacím – zakrmovacím mraku, čímž právě docílíme toho, že jinak velice opatrné tolstolobiky necháme nasát háček.

Video návod na uvázání montáže na lov tolstolobiků:

Celý článek k tématu najdete zde: Cílený lov tolstolobiků

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….