Rybářský rozcestník

Lov sumců na položenou

I klasická položená může být účinná metoda při lovu sumců, jen vše musíme trochu zvětšit. Od háčku počínaje po nosnost montáže. Také prut by měl být schopný vytáhnout rybu o váze přes 30 kg! Nejčastěji takto chytáme na měnších vodách.

Průběžný klips, olovo a návazec s háčkem
  1. kvalitní prut (500 až 1000 g) s robusním navijákem
  2. kmenová šňůra (vlasec) o nosnosti 50 kg a více
  3. průběžné olůvko na kmenovém vlasci (150-300 g), ten ukončený stoperem, obratlíkem s karabinkou (nosnost nejméně 50 kg, ale raději i více), ovšem olovo lze také zafixovat, záleží na preferencích rybáře
  4. návazec vhodný na sumce a jednoduchým bezuzlovým uvázáním háčku s očkem, mrtvá nebo i živá rybka nastražená za hlavu, hřbet, velké pelety zavěšené na přívěsu pod sumcovým háčkem č.6 a více, nebo například jednoháček s pijavicemi

Chytání sumců na menší vodě na položenou

Stručný popis navázání montáže:

Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže. Na konci montáže nejlépe bezuzlovým vázáním uvážeme trojháček, nebo jednoháček, podle toho na co budeme chtít chytat. Například pokud chytáme na rousnice nebo koňské pijavky, pak volíme spíše větší jednoháček, chytáme-li na mrtvou nebo živou rybku, volíme trojháček. Druhou stranu montáže pak oaptříme jednoduchým smyčkovým uzlem, který pojistíme ještě jedním uzlem. Za očko pak montáž připneme ke kmenové šňůře.

Pijavka koňská, většinou nastražujeme 4 až 6 kusů, ale já měl jen 3 kusy 🙂 Problém pijavek je, že se rády zavrtávají do materiálu na dně, proto je musíme častěji přehodit, nebo raději využít jiné montáže, například s podvodním splávkem….

Stručný popis metody lovu:

Chytáme s prutem klasicky položeným  na kvalitních vidličkách nebo na zaaretovaném tripodu, podobně, jako při chytání kaprů. Brzdu máme povolenou, při záběru ji dotáhneme a sekáme razantně, hned, jak se rozjede naviják, raději sekneme 2x či 3x, aby se háček důkladně zapíchl do tlamy sumce. Jako číhátko volíme většinou zvukový signalizátor záběru, rolničky při této mětodě lovu sumců nefungují.

Návazec na sumce – nástraha sumcové pelety

Další články k tématu:

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….