Rybářský rozcestník

Montáž na lov štik, okounů, sumců – splavaná

Plavaná s rybkou pod kačenkou, lov na vyvěšenou rybičku, která se nechá volně pohupovat v klidných částech řeky, nejlépe na hranici proudné a klidné části. Skvělé jsou různé vracáky za překážkami ve vodě, nebo úseky řeky, kde se stýká hlavní proud s ramenem nebo klidnou lagunou. Ovšem metoda je účinná i na stojaté vodě! Celé je to podobné, jako chytání pod špičkou prutu, jen se nechává splávek volně pohubovat i několik metrů od prutu.

Splavaná - motáž na štiky, ale i na jiné dravce
  1. delší prut od 3,5 do 5 metrů, vlasec 0,28-0,30 mm
  2. splávek (kačenka), voléme podle velikosti nástražní rybky 2-3 g, i více
  3. na kmenovém vlasci navázané lanko s obratlíkem, případně i s olůvkem, které zajistí, že rybka nepoplave k hladině, jedno, dvoj nebo trojháčkem
  4. nástražní živá nebo mrtvá rybka (na štiky o velikosti 8-14 cm, na okouny menší, naopak na sumce větší)

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec navlékneme splávek (kačenku) nezapomeneme na stoper, který vymezí vzdálenost splávku od začátku návazce (záleží na hloubce lovného místa), uvážeme lanko s obratlíkem, ten je vhodný proti přílišnému zamotání kmenového vlasce. Také se hodí olůvko, které nám zajistí, že se rybka nedostane až k hladině. Připneme háček, na něj pak většinou za hřbet napíchneme nástražní rybku.

Způsob chytání:

Po šetrném nahození, aby jsme co nejméně poškodili nástražní rybku, prut dáme do vidliček tak, aby byl vodorovně s vodou. Naviják více povolíme a hlídáme, kam nám díky větru, proudu nebo i nastražené rybce pluje splávek, snažíme se stále mít co nejmenší „kapsu“ na kmenovém vlasci. Rybku nastržíme do hloubky tak 1 metr nedednem, ale i méně, nebo naopak ji můžeme mít nastraženou hned pod kačenkou. Záběr poznáme jednoduše, potopením splávku, nebo jeho prudkým rozjetím nějakým smrem (to dělají malé kusy), po chvíli sekáme, okamžitě u vázek, nebo tehdy, až splávek opět vyplave nahladinu.

Příklad nastražení rybky:

Nástražená rybka na jednom trojháčku - vhodné na štiky

Nástražená rybka na jednom trojháčku, za hřbet – vhodné na štiky

Takto lze chytat i z lodi, kdy ji vedeme pomalu po proudu a chytáme ve dvou klidně z obou stran. Tomu se říká driftování.

Nejčtenější články

Výměnný obchod s kosem

Už jsem zažil u vody kdejaká zvláštní setkání, ale tento zážitek s „taťkou“ kosem si tedy opravdu nemohu nechat pro sebe. 🙂 Stalo se to poměrně nedávno na mé jednodenní rybářské výpravě na Rozkoši…

Rady pro začínající vláčkaře – nástrahy vhodné pro vláčení

Ano, vláčení je fenomén, ale je to především dřina. Někdy ani 300 náhozů nestačí k tomu, aby člověk spatřil nějakou tu šupinu. Vláčkař musí být nejen tělesně zdatný, ale také musí překypovat výrou v sebe sama. Někdy totiž ani několik hodin prohazování vodou nestačí k tomu, aby byl lov úspěšný a pak jen psychicky zdatný rybář dokáže další den vzít vláčecí prut opět do ruky a nahodit. Kromě výše uvedeného i znalost vody, či konkrétního místa, kde rybář chytá a také slušná výbava vede k úspěchu. Ovšem pro úspěšný lov vláčením je především nutná ta pravá nástraha, právě ta často rozhoduje o tom, zda rybář ten den zasekne rybu, nebo ne.

Jak zajisti kus rohlíku na háček při chytání tzv. na mlaskačku

Existuje více montáží a návazců s kterými můžeme nabízet kus rohlíku rybám pěkně z hladiny, tzv. na mlaskačku. Pro milovníky dalekých a razantních náhozů tu mám způsob nastražení rohlíku pomocí háčku s přívěsem, boilie jehly a kousku klacku, nebo i klasické zarážky.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím