Rybářský rozcestník

Montáž na lov štik, okounů, sumců – splavaná

Plavaná s rybkou pod kačenkou, lov na vyvěšenou rybičku, která se nechá volně pohupovat v klidných částech řeky, nejlépe na hranici proudné a klidné části. Skvělé jsou různé vracáky za překážkami ve vodě, nebo úseky řeky, kde se stýká hlavní proud s ramenem nebo klidnou lagunou. Ovšem metoda je účinná i na stojaté vodě! Celé je to podobné, jako chytání pod špičkou prutu, jen se nechává splávek volně pohubovat i několik metrů od prutu.

Splavaná - motáž na štiky, ale i na jiné dravce
  1. delší prut od 3,5 do 5 metrů, vlasec 0,28-0,30 mm
  2. splávek (kačenka), voléme podle velikosti nástražní rybky 2-3 g, i více
  3. na kmenovém vlasci navázané lanko s obratlíkem, případně i s olůvkem, které zajistí, že rybka nepoplave k hladině, jedno, dvoj nebo trojháčkem
  4. nástražní živá nebo mrtvá rybka (na štiky o velikosti 8-14 cm, na okouny menší, naopak na sumce větší)

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec navlékneme splávek (kačenku) nezapomeneme na stoper, který vymezí vzdálenost splávku od začátku návazce (záleží na hloubce lovného místa), uvážeme lanko s obratlíkem, ten je vhodný proti přílišnému zamotání kmenového vlasce. Také se hodí olůvko, které nám zajistí, že se rybka nedostane až k hladině. Připneme háček, na něj pak většinou za hřbet napíchneme nástražní rybku.

Způsob chytání:

Po šetrném nahození, aby jsme co nejméně poškodili nástražní rybku, prut dáme do vidliček tak, aby byl vodorovně s vodou. Naviják více povolíme a hlídáme, kam nám díky větru, proudu nebo i nastražené rybce pluje splávek, snažíme se stále mít co nejmenší „kapsu“ na kmenovém vlasci. Rybku nastržíme do hloubky tak 1 metr nedednem, ale i méně, nebo naopak ji můžeme mít nastraženou hned pod kačenkou. Záběr poznáme jednoduše, potopením splávku, nebo jeho prudkým rozjetím nějakým smrem (to dělají malé kusy), po chvíli sekáme, okamžitě u vázek, nebo tehdy, až splávek opět vyplave nahladinu.

Příklad nastražení rybky:

Nástražená rybka na jednom trojháčku - vhodné na štiky

Nástražená rybka na jednom trojháčku, za hřbet – vhodné na štiky

Takto lze chytat i z lodi, kdy ji vedeme pomalu po proudu a chytáme ve dvou klidně z obou stran. Tomu se říká driftování.

Nejčtenější články

Chytáme na boilies – úplné začátky – návazce a montáže

Chytání na různě velké a barevné kuličky již není ani u nás v Česku žádnou novinkou. Touto asi nejúspěšnější metodou pro lov kaprovitých ryb, cíleně pak hlavně velkých kaprů, propadlo mnoho českých rybářů. A není divu! Nejen, že se často na nastražené boilie nechá přemluvit velký kapr, ale například i amur a další karprovité ryby. Nabídnutým boilie pak někdy nepohrdne ani sumec. V tomto článku pro rybářské elévy, nebo pro ty, co to chtějí teprve s boilies kuličkami poprvé zkusit, si povíme a ukážeme, jak navázat montáže a nabídnout boilies rybám.

Chytat dravce na živou či mrtvou rybičku nebo jen na umělé nástrahy? Je lov na živou nástrahu přežitek?

V daleké minulosti to měli sportovní rybáři jednoduché, většinou chytali dravce na přirozenou nástrahu a to buď živou, nebo mrtvou, jinou volbu neměli. Časem se začali pro lov některých dravých ryb využívat i nástrahy umělé, což umožnil rozkvět sportovního rybolovu ruku v ruce s technickým vývojem, ten totiž dovolil výrobcům vláčecích nástrah nahradit dřevo umělými hmotami a dalšími materiály, z kterých se dnes vyrábí dokonalé napodobeniny rybek, ale i jiných vodních živočichů. Nejmodernější „měkké“ umělé nástrahy, které vznikly v USA, se velice rychle rozšířili jak do Evropy, tak i do Skandinávie. V severských zemích se tak s nastraženou živou rybkou již dnes téměř nesetkáte. V některých státech je pak chytání na živou nástrahu zakázané úplně!

Chytání sumců s montáží s podvodním splávkem

Bydlím v kraji, kde všichni co chytají sumce, chytají je tzv. „na trhačku“, tedy pomocí kačeny, ale i bez ní, sestavy uvázané buď na bójce nebo větvi pomocí trhacího vlasce. Tato metoda je velmi účinná předemvším v létě, o prázdninách, ale má dvě úskalí. Funguje hůře na velkých hloubkách a také bez lodi ji nelze použít. Jak tedy lovit sumce, pokud nemáte loď nebo jste u vody s opravdu velkou hloubkou? Je to jednoduché, chytejte sumce pomocí podvodního splávku!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím