Rybářský rozcestník

Montáž na lov štik, okounů, sumců – splavaná

Plavaná s rybkou pod kačenkou, lov na vyvěšenou rybičku, která se nechá volně pohupovat v klidných částech řeky, nejlépe na hranici proudné a klidné části. Skvělé jsou různé vracáky za překážkami ve vodě, nebo úseky řeky, kde se stýká hlavní proud s ramenem nebo klidnou lagunou. Ovšem metoda je účinná i na stojaté vodě! Celé je to podobné, jako chytání pod špičkou prutu, jen se nechává splávek volně pohubovat i několik metrů od prutu.

Splavaná - motáž na štiky, ale i na jiné dravce
  1. delší prut od 3,5 do 5 metrů, vlasec 0,28-0,30 mm
  2. splávek (kačenka), voléme podle velikosti nástražní rybky 2-3 g, i více
  3. na kmenovém vlasci navázané lanko s obratlíkem, případně i s olůvkem, které zajistí, že rybka nepoplave k hladině, jedno, dvoj nebo trojháčkem
  4. nástražní živá nebo mrtvá rybka (na štiky o velikosti 8-14 cm, na okouny menší, naopak na sumce větší)

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec navlékneme splávek (kačenku) nezapomeneme na stoper, který vymezí vzdálenost splávku od začátku návazce (záleží na hloubce lovného místa), uvážeme lanko s obratlíkem, ten je vhodný proti přílišnému zamotání kmenového vlasce. Také se hodí olůvko, které nám zajistí, že se rybka nedostane až k hladině. Připneme háček, na něj pak většinou za hřbet napíchneme nástražní rybku.

Způsob chytání:

Po šetrném nahození, aby jsme co nejméně poškodili nástražní rybku, prut dáme do vidliček tak, aby byl vodorovně s vodou. Naviják více povolíme a hlídáme, kam nám díky větru, proudu nebo i nastražené rybce pluje splávek, snažíme se stále mít co nejmenší „kapsu“ na kmenovém vlasci. Rybku nastržíme do hloubky tak 1 metr nedednem, ale i méně, nebo naopak ji můžeme mít nastraženou hned pod kačenkou. Záběr poznáme jednoduše, potopením splávku, nebo jeho prudkým rozjetím nějakým smrem (to dělají malé kusy), po chvíli sekáme, okamžitě u vázek, nebo tehdy, až splávek opět vyplave nahladinu.

Příklad nastražení rybky:

Nástražená rybka na jednom trojháčku - vhodné na štiky

Nástražená rybka na jednom trojháčku, za hřbet – vhodné na štiky

Takto lze chytat i z lodi, kdy ji vedeme pomalu po proudu a chytáme ve dvou klidně z obou stran. Tomu se říká driftování.

Nejčtenější články

Jak jednoduše opláchnout nafukovací člun

Kdo vozí k vodě nafukovací čluny, moc dobře ví, jak moc po vytažení z vody jsou špinavé, zvláště, pokud je rybář u vody déle a zažije nějakou tu bouřku. Hlavně na řekách se na spodní straně člunu usazuje kde co. A pokud zaprší, či parkujeme s člunem pod stromy, ani vnitřek člunu nebývá neposkvrněný. Kdo by pak chtěl vozit tuto hrubou špínu domů? 🙂

Co vše lze nastražit na přívěs háčku

Kromě klasického boilies, případně pelet lze na přívěs háčku nastražit kde co. Od červů, žížal, ale i jiné živé havěti také různě upravené pečivo, listy, květy či snítky trav nebo rákosu, ale také ovoce. A to nemluvím o sýrech a různých dalších dobrotách, co si rybář odtrhne u huby, aby zvýšil svoji šanci chytit nějakou tu pěknou rybu.

Bonduelle Gold Chilli – kukuřice nejen do chladné podzimní vody

Zkušeným rybářům asi nemusím vysvětlovat, že právě nakládaná kukuřice Bonduelle nejlépe přemlouvá kaprovité ryby k záběru a to jak bílou rybu, tak i kapry a amury. Ale už jste vyzkoušeli chytat ryby na Bonduelle Gold Chilli, tedy ostrou variantu této nakládané kukuřice?