Rybářský rozcestník

Montáž na lov štik, okounů, sumců – splavaná

Plavaná s rybkou pod kačenkou, lov na vyvěšenou rybičku, která se nechá volně pohupovat v klidných částech řeky, nejlépe na hranici proudné a klidné části. Skvělé jsou různé vracáky za překážkami ve vodě, nebo úseky řeky, kde se stýká hlavní proud s ramenem nebo klidnou lagunou. Ovšem metoda je účinná i na stojaté vodě! Celé je to podobné, jako chytání pod špičkou prutu, jen se nechává splávek volně pohubovat i několik metrů od prutu.

Splavaná - motáž na štiky, ale i na jiné dravce
  1. delší prut od 3,5 do 5 metrů, vlasec 0,28-0,30 mm
  2. splávek (kačenka), voléme podle velikosti nástražní rybky 2-3 g, i více
  3. na kmenovém vlasci navázané lanko s obratlíkem, případně i s olůvkem, které zajistí, že rybka nepoplave k hladině, jedno, dvoj nebo trojháčkem
  4. nástražní živá nebo mrtvá rybka (na štiky o velikosti 8-14 cm, na okouny menší, naopak na sumce větší)

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec navlékneme splávek (kačenku) nezapomeneme na stoper, který vymezí vzdálenost splávku od začátku návazce (záleží na hloubce lovného místa), uvážeme lanko s obratlíkem, ten je vhodný proti přílišnému zamotání kmenového vlasce. Také se hodí olůvko, které nám zajistí, že se rybka nedostane až k hladině. Připneme háček, na něj pak většinou za hřbet napíchneme nástražní rybku.

Způsob chytání:

Po šetrném nahození, aby jsme co nejméně poškodili nástražní rybku, prut dáme do vidliček tak, aby byl vodorovně s vodou. Naviják více povolíme a hlídáme, kam nám díky větru, proudu nebo i nastražené rybce pluje splávek, snažíme se stále mít co nejmenší „kapsu“ na kmenovém vlasci. Rybku nastržíme do hloubky tak 1 metr nedednem, ale i méně, nebo naopak ji můžeme mít nastraženou hned pod kačenkou. Záběr poznáme jednoduše, potopením splávku, nebo jeho prudkým rozjetím nějakým smrem (to dělají malé kusy), po chvíli sekáme, okamžitě u vázek, nebo tehdy, až splávek opět vyplave nahladinu.

Příklad nastražení rybky:

Nástražená rybka na jednom trojháčku - vhodné na štiky

Nástražená rybka na jednom trojháčku, za hřbet – vhodné na štiky

Takto lze chytat i z lodi, kdy ji vedeme pomalu po proudu a chytáme ve dvou klidně z obou stran. Tomu se říká driftování.

Nejčtenější články

Zpráva z MiČR handicapovaných rybářů a žen v plavané 2024

Vážení přátelé sportovní rybařiny, plavané především! O posledním dubnovém víkendu proběhlo na Labi v Mělníku Mistrovství ČR handicapovaných rybářů v plavané s účastí polských závodníků a Mistrovství ČR v plavané žen. Mistrem republiky mezi handicapovanými rybáři se stal Radim Kozlovský z MO Kladruby, domácí šampionkou v plavané je pak Hana Purkrábková z MO Plaňany…

Nejoblíbenější rybářské závody na světě

Svět rybaření a hazardních her má nečekaná spojení, kde se sofistikovaný a zajímavý svět kasin prolíná s vášní pro rybaření. V posledních letech se objevily jedny z nejzajímavějších a nejoblíbenějších automatů, které ztělesňují rybářské umění. Díky odlišnostem a rozmanitosti rybářských témat přitahují tyto hry pozornost jak rybářských nadšenců, tak hráčů.

3. Mistrovství světa v muškaření v kategorii žen a 9. Mistrovství světa v muškaření v kategorii masters (veteránů)

Jihočeský územní svaz a Český rybářský svaz si dovolují pozvat sportovní rybáře na jeden z nejvýznamnějších muškařských závodů na světě, který se bude konat na jihočeských revírech od 19.–25. května 2024.