Rybářský rozcestník

Hokejka s korkem – montáž na chytání s feederem na hloubkách těsně pod hladinou

Chytat na hladině, nebo těsně pod ní, je asi nejjednodušší pomocí splávku a plavačkového prutu, nebo s návazci Zig Rig i pomocí feederových montáží. Ale pro nás feederaře je několik dalších možností, jak chytat, především na hloubkách ryby i z hladiny, nebo těsně pod ní. V tomto případě pak můžeme využít klasickou hokejku, tedy vodící feederovou trubičku ve tvaru hokejky a upravený korek od vína. Tato montáž je velice variabilní a během krátké doby z ní můžeme udělat klasickou potápivou montáž, nebo právě montáž nahrazující klasický splávek. A pokud dáte korky dva, vše zvětšíte, můžete touto metodou dokonce chytat dravce i na větší živou rybičku. Ale především je tato montáž určená na lov nedravých ryb na hloubkách s feederovým prutem pěkně u hladiny, nebo přímo na ní.

HokejkaHokejkakorek

Co budeme potřebovat?

  • vodící feederovou trubičku ve tvaru hokejky
  • korek ze zátky od vína
  • malé očko s vrutem do dřeva
  • nějaká vhodná zarážka, já používám obyčejné malé bročky
  • obratlík případně i s karabinkou
  • gumová zarážka

Postup navázání:

Na kmenový vlasec případně i pletenku navlékneme hokejku (vodící feederovou trubičku) delším koncem dolů, pak gumovou zarážku, nakonec navážeme obratlík, Lze používat obratlík i s karabinkou, nebo bez ní, jak kdo je zvyklý.

Do korkové zátky od vína zavrtáme očko s vrutem, zapneme do hokejky na místo, kam normálně dáváme krmítko či olovo. Nastavíme si délku, jak daleko od hladiny chceme chytat, nezapomeneme však připočítat délku návazce! Připneme zarážku, já dávám klasický broček určený na montáže a návazce při plavané. Kdo používá zarážky, které nejdou dodatečně nastavit na kmenový vlasec, musí takovou zarážku navléci ještě před hokejkou!

Připneme návazec, chceme-li chytat na hladině, musí být delší, 50 cm i více, klidně až 1 metr. Kdo bude chtít chytat těsně pod hladinou, nebo i dále ve vodním sloupci, může dát i krátký návazec a hloubku nastavit pomocí zarážky. Pro úplné začátečníky, na hladině chytáme na plovoucí nástrahy, pod hladinou a ve vodním sloupci, pokud chytáme touto metodou, tedy z hladiny směrem dolů, jako by jsme chytali na splávek, pak dáváme raději mírně či více potápivé nástrahy. Jinak pokud chceme pod hladinou chytat s plovoucí nástrahou, musíme hloubku nastavit dalším bročkem.

Jak chytáme s touto mntáží?

Lovíte-li například pomocí feederového krmítka zavěšeného na hokejce, prostě krmítko vypnete, připnete korek s očkem a hurá na ryby z vrchní části vodního sloupce. nahazovat můžeme klasicky, přes hlavu, i do větší dálky, pak si lze pomoci PVA punčochou, do které dáte například několik koulí boilies, Punčochu napíchnete na háček a můžete dohodit opravdu daleko, po rozpadu PVA korek vyplave na horu a vytáhne vodním sloupcem i vaši nástrahu.

Korek musíme sledovat, stejně tak prut a jeho špičku, pokud fouká vítr a jsou vlny, je lepší větší olovo spustit na hloubku, aby montáž necestovala hladinou, nebo prostě opakovat náhozy, což se při chytání s feederem dělá běžně. Je to stejné, jako při chytání se splávkem nebo malou kačenkou.

Nejčtenější články

Fishsurfing Tržiště – vyhledávač rybářských potřeb

Ztrácíte se v nepřeberné nabídce rybářských eshopů? Hesla jako „nejlepší“, „nejlevnější“, „sleva“ a „akce“ vám zní povědomě? Jestliže hledáte opravdu nejlepší nabídku a chcete rychle a snadno najít vše, co potřebujete, představujeme vám nový vyhledávač rybářských potřeb – Fishsurfing Tržiště!

Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

Mazaní okouni, lov kaprů ve vázkách a rybářská petice?

Listí ze stromů je už pomalu dole a rybářská sezóna se blíží ke svému konci. Není čas ztrácet čas! Při pohledu z okna do šedivé krajiny se chce jen málokomu zvednout z gauče a jít vymrznout k vodě. Pozdní podzim u vody sice není pro každého, odměnou ale bude naprostý klid, který v létě na březích prostě nezažijete. Pojďte se mrknout na několik tipů, které se vám budou u vody hodit!