Rybářský rozcestník

Chytání na hladině, na těžko, pomocí přídavného plováku

Chytat na hladině lze i odspodu, s montáží na položenou a Pop Up kuličkami boilies. Aby plovoucí nástraha dobře stoupala k hladině, můžeme si pomoci přidáním plováku, ten zajistí, že celá sestava půjde ochotně a rychle právě tam, kde ji potřebujeme mít, v tomto případě se bude houpat na hladině.

Chytání na hladině, na těžko, pomocí přídavného plováku
  1. menší Pop Up kulička nastražená na hladině na přívěsu s vhodným háčkem
  2. plovák, který zajistí rychlé vyplavání a udržení nástrahy na hladině, může být navázaný jako průběžný, se stoperem, nebo také napevno, s obratlíkem proti zamotání
  3. olovo s průběžným klipem

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec navlékneme očko s karabinkou nebo průběžný klips, pak stoper, tedy větší umělohmotnou nebo gumovou kuličky či váleček, kmenový vlasec ukončíme obratlíkem s karabinkou. Na karabinku pak navlékneme očko montáže s pomocným plovákem a Pop Up nástrahou a háčkem. Plovák navazujeme buď průběžně, se stoperem, který vymezí maximální vzdálenost mezi plovákem a nástrahou, nebo plovák uvážeme napevno, pak se hodí obratlík, který zajistí, aby se návazec moc nekroutil.

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.