Rybářský rozcestník

Chytání sumců ve vodním sloupci na chomáč rousnic pomocí korku

Tato jednoduchá montáž je skvělá všude tam, kde chcete chytat sumce na větší vzdálenost a musíte nahazovat ze břehu, protože zavážení lodí je zakázano. Touto metodou často kromě sumce můžete ulovit i štiku, nebo dokonce velkého kapra.

Montáž určená k nahazování s jednoháčkem, plovacím korkem a olůvkem
  1. kmenový vlasec (nosnost 30 a více kg) , čím dále chcete nahodit, tím by měla být kmenová šňůra tenčí
  2. kotevní olovo, v klidné vodě stačí 50 g – 100 g, do proudu používáme 200 g i více, uvázané průběžně!
  3. stoper, raději větší
  4. obratlík, měl by být kvalitní, přiměřený k vlasci a jeho tonáži, pevnost tedy na 50 kg i více
  5. návazec (500 g – 800 g) dlouhý 80 cm až 1,5 metru
  6. jednoháček tak 4/0 – 9/0 (já používám 6/0), nebo trojháček
  7. korek (stačí korkový špunt od vína), při použití trojháčku a chuchvalců rousnic použijeme 20-30 g podvodní splávek
  8. rousnice 2 – 4 kusy, nebo použijte koňské pijavice

Poznámka: To, že na chytání sumců je potřeba kvalitní prut určený na chytání velkých ryb (500 g – 1000 g) a kvalitní naviják téže kategorie, to je asi všem jasné! 🙂

Trojháček s 5 rousnicemi

Trojháček s 5 rousnicemi

 

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Kam s úhořem na háčku? Kbelík je ideální!

Každý, kdo někdy vytáhl úhoře z vody ví, že bojuje i na souši a ne a ne se uklidnit. Pak je moc těžké mu háček vytáhnout z tlamky. A nejen to, necháte-li ho malou chvíli vyset na vlasci, začne se do něj zamotávat, dokáže se tak neuvěřitelně zamotat do vlasce, až se začne často škrtit. Hrozí nejen jeho poškození, ale také brzké uhynutí. Kam tedy s ním těsně po vytažení z vody?