Rybářský rozcestník

Bolen dravý (Aspius aspius)

Jediný náš zástupce dravé kaprovité ryby. Žije ve středních a dolních úsecích řek, v tůních a mimopstruhových nádržích. Významně se uplatňuje při omezování plevelných ryb. Je velmi cennou hospodářskou rybou. V naší literatuře je popisován úlovek z roku 1916, který vážil 14,2 kg a měřil 108 cm. Kříží se s ouklejí. Průměrná váha lovených ryb se pohybuje mezi 1,5 až 2 kg. Bolen je naším původním druhem ryby.

doba hájení od 1.ledna do 15. června
zákonná míra 40 cm
Bolen dravý na síti
BolenBolenBolenBolenBolenbolen-dravy-pilkrBolenBolenbolen

Název latinsky

Aspius aspius

Jiný název

Chrup, Asp, Aspe, Rapfen, Žerech, Boleň dravý

Rozpoznávací znaky

Bolen je velká dravá ryba s ústy posazenými v horní části hlavy, jsou rozeklaná, zasahující až po přední okraj oka. Spodní čelist zasahuje před horní. Má protáhlé, ze stran zploštělé tělo plné šupin hluboce zarostlých do kůže. Hřbet má šedo-modrou barvu, někdy až nazelenalou, boky jsou pak zbarvené do stříbrna, břicho je bílé. Hřbetní a řitní ploutev je z boku mírně vykrojená, ocasní je pak hluboce vykrojená. Ploutve jsou šedé, okraje tmavější, řitní a párové ploutve jsou často mírně načervenalé.

Výskyt

Bolen je rybou převážně středních a dolních toků, ovšem také se mu daří ve větších rybnících a údolních nádržích. Tam kde je proud, drží se spíše v hlubších místech, pod ústím menších přítoků, v klidné vodě u spadlých stromů. Na klidné vodě ho najdeme ve volném prostranství, hlavně v údolních nádržích se zdržuje dále od břehů, ke břehům připlouvá jen, když jde lovit. Zimu přezimuje, podobně jako amuři, v tůních a výmolech, na hluboké vodě.

Obecně

Hlavně v mládí tvoří bolen velká hejna, později v dospělosti žije již jen v menších skupinách. Staré ryby žijí pak samotářsky, podobně, jako candáti. Je to velký lovec, který útočí většinou na celá hejna rybek hlučným vpádem mezi ně, často je žene až ke břehu. Loví nejraději na večer a z rána, často také chvíli po setmění. Loví především drobné ryby, ale dá si říci, i když potká žábu nebo ve vodě plovoucího malého savce.

Bolen dravý, foto: Roman Vlček

Dorůstá v průměru do délky 80 cm, o váze do 80 kg, ale byly chyceny i 1 m velké kusy vážící skoro 15 kg. Dožívá se až 15 let.

Příprava v kuchyni:

Maso bolena je horší kvality, není příliš chutné, ani pevné. Při kuchyňské úpravě se často rozpadává. Lze ho připravovat jako jiné kaprovité ryby, ale nejlepší je z něj udělat zavináče, ty jsou výborné. Také jsem zkoušel karbanátky, je to hodně pracné a chuť, nic moc, ale pak naložené do sladkokyselého láku, jako pečenáče, to je mňamka!

Způsob lovu

Nejčastěji bolen zabere na přívlač na rychle tažené třpitky či woblery. Mě se osvědčily stříbrné větší pilkry, které jsem byl schopen hodin i 100 m od břehu (na přehradě). Těsně při dopadu, když jsem se trefil na to správné místo, bolen vystartoval a návnadu popadl. Ovšem bolen je chytrá ryba, a jinak nezaútočí po ničem, co nezná. Proto někdo chytá boleny na živou rybku chycenou v místě lovu, zavěšenou na háčku bez splávku a zátěže. Dá se chytit i na suchou, nebo mokrou mušku muškařským náčiním. Bolen je bojovník a bojuje od začátku až do konce. Na tekoucí vodě umí využít proud, ve větším prostoru stojaté vody pak často prchá do boku, podobně jako velcí kapři.

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.