Rybářský rozcestník

Chytání nástražních rybek, jejich přechování

Jedna věc je nástražní rybky umět chytit a druhá věc je dokázat uchovat tak, aby vydržely a neumřely dříve, než jsi je doneseme na lovné místo, kde chceme dostat nějakou tu svoji vysněnou dravou rybu.

ruddplotice-nastrazky-david1nastrazky-plotice-david3Chytání

Jedním s možností, jak si nachytat nástražní rybky, je chytání pomocí čeřínku. Tato síť velikosti 1×1 metr (velikost je stanovena řádem!), se opatří tyčí, u břehu se ponoří na dno a nechá se v klidu chvíli ležet, pak se prudce vytáhne a pokud má rybář štěstí, najde na ní skákat pár pěkných rybek. Vyplatí se do sítě hodit trochu rozdrobeného krmení a tak rybky přilákat.

Další metodou je rybky si chytit na plavanou, na jemné náčiní s malým háčkem, nebo na položenou pomocí feederového prutu. Při zakrmení u břehu je velká šance, že rybář nachytá dost rybek. Ale chce to čas, trpělivost a někdy ty potvůrky stejně nezaberou. Co potom?

Rybky, které chceme použít jako nástrahu na dravé ryby, si můžeme také nachytat pomocí tzv. lapací láhve. Do vypouklého dna láhve vytvoříme otvor o průměru zhruba 2 až 3 cm, aby jím mohla proplout malá rybka, hrdlo ovážeme nějakou propustnou látkou nebo kouskem punčochy, do láhve dáme drobnou rybí potravu, strouhanku, či rozdrobené peletky apod. a ponoříme ji hrdlem proti proudu, voda protéká hrdlem a uvolňuje návnadu. Rybky se nechají zlákat na krmení a proplují vytvořenou dírou, ale zpět už se nedostanou. Ovšem pozor, v některých svazových vodách není užití lapací láhve povoleno!

Nástražní rybky se dají také koupit. Ovšem pozor na jejich přepravu a také na přechovávání ryb u vody. Pokud je necháte jen tak, v sáčku nebo malém kbelíku, při větších teplotách vám brzy umřou. Lepší je si koupit řízkovnici, tedy nádobu s další nádobou s dírami uvnitř, která se vytáhne z první nádoby a potopí u vody u břehu. Ryby tak mají čerstvou vodu, dostatek kyslíku a vydrží takto i několik dní. Ovšem pozor na rybářskou stráž! Je třeba mít nástražní rybky napsané v úlovkovém lístku (pokud si je nachytáte ten den), nebo mít pro stráž nachystán doklad o zaplacení nástražních rybek v obchodě (není to povinnost, mít u sebe lístek o koupi, ale člověk si kolikrát u vody ušetří hádání!). Je to v řádu a někteří členové rybářské stráže si na to potrpí.

Já jsem se naučil rybky ve vedrech vozit v auto-ledničce, je to skvělé, protože je izolovaná a voda v ní vydrží dlouho studená. Jen pozor na kyslík!

A jak ryby přechovávat doma?

Je několik metod. Někdo má doma bazének, či přímo rybníček, jiný akvárium se vzduchováním. Také rybky můžete přechovávat doma v ledničce. Chlad zpomalí jejich životní pochody natolik, že je ani není třeba dokrmovat, první dva dny však musíte několikrát vyměnit vodu, aby zůstala čistá, v chladničce pak rybky vydrží i několik týdnů, pokud vám je ovšem nevyhodí manželka.

Nejčtenější články

Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….

Pozvánka na dětský závod do Plaňan

Místní organizace Plaňany zve na dětský rybářský závod v Plaňanech na rybníku Velký, který se koná 8. 5. 2024….

Pozvánka na dětský závod v Cukrovarském rybníku

Místní organizace Smečno zve na rybářský závod dětí, který se koná 25. 5. 2024 na sádkách ve Studeněvsi v Cukrovarském rybníku….