Rybářský rozcestník

Jeseter malý (Acipenser ruthenus)

Sladkovodní netažný druh vyskytující se na Slovensku v korytě Dunaje, v jeho přítocích a průtočných ramenech. V Česku se s ním setkáme ojediněle v dolních úsecích Moravy a Dyje. Je cennou hospodářskou rybou, bohužel u nás je vzácný a těžko na něj narazíme. Spíše na chovných rybnících, kde se ale většinou chytá způsobem „chyť a pusť“.

doba hájení od 16. března do 15. června
zákonná míra 30 cm
Jeseter

Název latinsky

Acipenser ruthenus

Jiný název

Sterlet, Sterlett, Sterljad

Rozpoznávací znaky

Hlava vybíhá ve špičatý rypec, ústa jsou umístěna na spodku hlavy a mají trubicovitý tvar, před ústy jsou 4 vousky visící dolů, většina těla bez šupin, na hřbetě, na bocích a na rozhraní boku a břicha po řadě kostěných štítků, štítky na boku jsou ze všech jeseterů nejmenší, horní lalok ocasní ploutve je mnohem delší než spodní.

Výskyt

Celý život, na rozdíl od ostatních jeseterů, prožívá ve sladké vodě a v moři se podaří ulovit jen zcela ojedinělé kusy, vždy však v blízkosti ústí řek. V zimě se ukládá v hlubokých jámách a s jarní velkou vodou táhne hromadně proti proudu až do středních úseků řek. V řekách tekoucích do Černého moře není tak hojný jako ve Volze, v Obu nebo Irtyši. Z Dunaje proniká i do jiných řek tekoucích na území bývalého Československa: do Tisy, do Váhu a do Moravy. Dnes se vyskytují i v soukromých rybnících, ale pořád je jich moc málo.

Obecně

Živí se hlavně potravou dna, larvami pakomárů apod. Žije jednotlivě, nebo v menších hejnech, jen při tření a v době zimování se sdružuje ve velkých hejnech. V 50 letech minulého století byly činěny pokusy s pěstováním jeseterů malých na rybnících. Byli naloveni v Dunaji a převezeni do rybníků na Českomoravské vysočině. Díky špatným přírůstkům a nákladnosti byl tento projekt ukončen. Dnes se opět uměle vytírá a vysazuje do zahradních rybníčků, ale hodí se i do větších rybníků.

Bývá velký 60-70 cm, ovšem největší jedinci měly až 125 cm! Průměrně váží 5-6,5 kg. Prokazatelně se dožívá až 27 let.

Má výborné tučné maso, které obsahuje 5,5 až 6,4 % tuku. Je výtečné, proto je jeseter malý hospodářsky ceněná ryba.

Způsob lovu

Jeseter se loví hlavně na těžko, na položenou. Je to ryba dna, která se výjimečně nechá přemluvit na živočišnou návnadu, na žížaly, kousky ryb, larvy jepic. Ovšem někdy zaberou i na pelety či boilies.

Zajímavosti

Kříženci s vyzou velkou se nazývají bestěr. Často jsou tyto ryby prodávané do okrasných zahradních jezírek.

Autor: George, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Pozvánka na dětský závod do Plaňan

Místní organizace Plaňany zve na dětský rybářský závod v Plaňanech na rybníku Velký, který se koná 8. 5. 2024….

Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….

Pozvánka na dětský závod v Cukrovarském rybníku

Místní organizace Smečno zve na rybářský závod dětí, který se koná 25. 5. 2024 na sádkách ve Studeněvsi v Cukrovarském rybníku….