Rybářský rozcestník

Čolek velký (Triturus cristatus)

Čolek velký je robustní ocasatý obojživelník. Do roku 1983 byl spojován do jednoho druhu s čolkem dravým z Jižní Evropy. Oba druhy se spolu běžně kříží. Je typickým obyvatelem větších a hlubších vodních nádrží jak přirozeného, tak i umělého původu.

Čolek

Rozpoznávací znaky

Největší u nás žijící zástupce čolků. Hlavu má v předu širokou, z vrchu mírně zploštělou, tělo poměrně štíhlé, dlouhé v průměru až 15 cm (18 cm). Samci pak bývají menší než samice. Nohy jsou u samců poměrně delší než u samic, v larválním stadiu je mají nejdelší ze všech našich čolků. Kůže hrubě zrnitá, jen u larev hladká. U samců se na jaře vytváří na hřbetě a na ocase až 10 mm vysoký, zubatý, na spodním okraji ocasu celokrajný kožní hřeben, mezi hřbetem a ocasem zcela nebo téměř zcela přerušený hlubokým zářezem. Koncem léta se tento hřeben snižuje. Vrchní část jeho těla je tmavá, hnědá nebo šedá, spodní část a hlavně břicho má zbarvené žlutě, nebo oranžově, často s černými fleky. Vrcholky kožních bradavek má bělavé. Hrdlo má čolek velký hnědé, mramorované nebo zcela tmavé.

Výskyt

V současnosti je počet lokalit, kde žije čolek velký, značně zredukovaný. Hojný je jen místě, v některých částech Česka, jinde chybí, nebo je vzácný. Těžiště jeho výskytu v ČR se nalézá ve výškách 200-800 m n.m. Ve světě je rozšířený ve střední a severní Evropě, ovšem ne všude, někdy chybí.

Obecně

Čolek velký žije především v rybnících, jezírkách v lomech a pískovnách, tůních, vzácněji i v zatopených příkopech, závlahových kanálech, požárních nádržích i vybetonovaných koupalištích. Je druhem spíše nižších poloh. Čolci žijí ve dvou životních stádiích. Ve stádiu larválním, kdy jsou aktivní po celý den. Později dospělí jedinci žijí suchozemským životem, to pak bývají přes den schovaní v úkrytech pod kameny, kmeny, v děrách v zemi a podobně. V noci se vydávají na lov různých členovců, červů či plžů …

Čolci zimují v různých puklinách, opuštěných norách po menších tvorech, na dně vodních nádrží v bahně apod.

Čolek velký - jeho spodní část

Čolek velký – jeho spodní část

Rozmnožování začíná pro čolky typickým tancem, pak spanilou jízdou, kdy samička ochotná k páření přijme samečkův spermatofor, který jí zůstane viset na kloace a pak do ní vnikne. Samička začne s kladením vajíček několik dnů po oplodnění, klade je na vodní rostliny, ale i jinde, na vhodné místo do vody. Z vajíček se zhruba po 2 týdnech líhnou larvy, které se živí planktonem a přibližně po 3 i více měsících z nich vyrostou čolci.

Nejčtenější články

Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….

Pozvánka na dětský závod v Cukrovarském rybníku

Místní organizace Smečno zve na rybářský závod dětí, který se koná 25. 5. 2024 na sádkách ve Studeněvsi v Cukrovarském rybníku….

Pozvánka na dětský závod do Plaňan

Místní organizace Plaňany zve na dětský rybářský závod v Plaňanech na rybníku Velký, který se koná 8. 5. 2024….