Rybářský rozcestník

Úskalí chytání kaprů pomocí člunu a sklopné tyčové bójky

Chytat kapry na větší vzdálenosti pomocí člunu a tyčové bójky je jen pro zkušené a dost otrlé rybáře. Nejde o to zavést bójku, ale také se k ní dostat s prutem a rybou na konci prutu a to i za škaredého počasí, ze větru, při velkých vlnách. Velký kapr totiž dokáže tahat jako kůň a zapomeňte na to, že by jste pěkného cvalíka dokázali dostat ke břehu pomocí klasického namotávání vlasce či šňůry ze břehu. A pokud ano, rybu by jste tak unavili, že by měla malou šanci na přežití. Jde o pokročilou kaprařinu, která nejen že není levná, ale také vyžaduje rybáře s velkým srdcem.

zavážení-zdolávánízavážení-zdolávánízavážení-zdolávánízavážení-zdolávánísklopná

Tyčové bójky byly speciálně vyvinuty pro umístění na dno a snadné označení lovných a krmných míst. Díky sklopným bójkám tak samozřejmě můžete přesně nastražit své montáže na krmná místa a do jejich blízkosti podle potřeby. Při použití tyčových bójek se nemusíte bát, že se vám kapr na vlasci či pletence kolem bójky omotá, protože přes tyčovou bójku kmenovka jednoduše sklouzne díky jejímu hladkému povrchu a také kloubu či karabince u patky tyčovky. Každá sklopná tyčová bójka má tedy pevnou, těžkou základnu, která by měla zajistit, že tyčovka zůstane na místě, kam ji umístíte a to i ve větším proudu. Některé pak jen úchyty či vaky, do kterých se dá závaží umístit, jako například vhodný kus kamene. Ovšem zkušení rybáři vám jistě potvrdí, že se dá i ta nejkvalitnější tyčová bójka utopit.

Tyčové bójky se používají na revírech při lovu jak na menší vzdálenosti, tak při chytání na ty větší, tedy při cíleném lovu, především kaprů, na vzdálenost 200, 300, ale i více metrů a to jak za světla, tak i v noci. Při těchto vzdálenostech nejen že se nedá klasicky nahodit k bójce ze břehu, ale také je třeba zdolávat ryby z lodi, protože tahat velké kapry ze vzdálenosti přes 200 metrů, to je barbarství, kapra dokážete tak utahat, že pravděpodobně v důsledku boje s vámi zemře, ne hned, ale do pár dnů či týdnů a to díky stresu a jeho celkovému vysílení. Ano, bez člunu se tedy při tomto způsobu lovu kaprů neobejdeme. Motor je pak velkou výhodou.

Sestavování sklopné tyčové bójky….

Další důležitou pomůckou je sonar, díky kterému dokáže rybář najít nějaké vhodné místo na zakrmení. Například vyvýšenou desku (plotnu) trčící ze dna, nebo naopak prohlubeň, díru, záleží na aktuální zvolené strategii lovu a na konkrétním revíru a jeho profilu dna.

A je toho více, co rybář potřebuje k tomu, aby mohl cíleně chytat na větší vzdálenosti trofejní kapry. Podložku do lodi, vhodný velký podběrák, ale s krátkou tyčí…

Když to vše spočítáte, nákup lodi, motoru, sonaru, kvalitních prutů a tak dále, musíte vynaložit desítky tisíc, aby jste mohli touto metodou lovit. Tím nechci rybáře, kteří chtějí teprve začít s lovem kaprů na větší vzdálenosti, odradit, jen konstatuji, že nejde o levnou záležitost. A to jsem ještě nezmínil cenu krmení, především partiklu, či při lovu s boilies koulemi cenu zakrmovacích koulí. Někteří rybáři, při cíleném lovu trofejních kaprů, do vody nahází krmení za velké peníze, ale dnes to, především na soukromých revírech, jinak nejde než zakrmovat a zase zakrmovat.

A máme tu ještě jeden problém, o kterém jsem se jen krátce zmínil v úvodníku tohoto článku. Počasí! Všichni, i méně zkušení rybáři, vědí, že právě počasí má také velký vliv na chuť ryb krmit se. A právě za větru, bouřek, lijáků se často nechá na krmení přemluvit ti největší kapři. Ovšem už jste zdolávali rybu z lodi za větru, kdy vlny dosahovaly výšek, jako by jste chytali na moři? A co prudký liják, blesky, krupobití? Uvědomte si, že pokud máte nastraženo na větší vzdálenost, ryba zabere, máte jízdu, prostě musíte vlézt do člunu a jet pro ni. Zdolávat pak trofejního kapra, houpat se na vysokých vlnách, když vám k tomu vítr bičuje do tváře. Tak to opravdu není pro každého rybáře. A co teprve, pokud chytáte ryby v pozdním podzimu? V tokovém sychravém podzimním dnu nejde také o žádnou příjemnou projížďku na lodi. A co teprve, když vás na člunu vláčí „trofeják“, má například přes 20 kg a tahá, boj, na který nezapomenete, ale nejde o nic příjemného ve špatném počasí. Můžete také skončit mimo člun a to je pak velký průšvih, zvláště, máte-li pod sebou hloubku několik metrů.

Boj začal, je tam, jen ho dostat ke člunu…

Jak už jsem psal, tímto článkem rozhodně nechci odradit rybáře od lovu kaprů pomocí člunu a tyčové bójky, jen chci ty méně zkušené upozornit, že to prostě není metoda lovu kaprů, která by byla pro každého. Doporučuji si tento způsob lovu kaprů nejprve vyzkoušet za pěkného počasí, ideálně pak se zkušenějším parťákem a za horšího počasí prostě raději přerušit lov, než se opět počasí umoudří.

Přeji všem pěkné úlovky, ať se vám daří a třeba i při lovu s člunem a tyčovou bójkou.

Petrův zdar!

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.