Rybářský rozcestník

Spařování ryb před kuchyňskou úpravou či jejich zamražením

Pro ty, co si rádi nějakou tu rybu od vody odnesou domů tu máme tip našich dědů a pradědů na předúpravu rybího masa a kůže před samotnou tepelnou úpravou, případně i před zamražením. Pokud takto ryby upravíte, snížíte tak zásadně pachuť rybího masa, díky které hodně lidí ryby nemají rádi.

spařováníspařování

Až nedávno mě nezávisle na sobě dva rybáři poučili o tom, jak ryby upravit, než se pustíme do jejich dalšího zpracování či než je dáme do sáčku a zamrazíme. Jde o jednoduchou fintu, jak se zbavit slizu ryb a to i toho uloženého v jejich slizových kanálcích.

Rybu nejprve vykucháme, zbavíme případných šupin, hlavy, ocasu a ploutví, pak se teprve pustíme do spařování kůže…

Jak se tedy zbavit rybího slizu a částečně tedy i jejich rybí pachutě?

  • Stačí ryby opláchnout pod horkou vodou, tak horkou, že v ní sice udržíte ruku, ale tak tak. Pak se kůže ryb dá dobře omýt včetně jejich slizu, který mají ryby na ochranu.
  • Další možností je ryby spařit horkou vodou, ale pozor, jen lehce přelít vařící vodou, toto dále neopakovat, pak stačí tělo ryb přejet obrácenou hranou nože, i takto se dobře zbavíme jejich slizu, i toho uloženého v jejich kanálcích.

Upozornění na závěr:

Ryby spařujeme krátce, jen přelitím horké vody z konvice, pokud to přeženeme, začne se již rybí maso zatahovat, což není žádoucí, zvláště, pokud ho nehodláme okamžitě dále upravovat, ale chceme si úlovek uložit do mrazáku na později.

Nejčtenější články

Jak zpracovat sumce

Lovem sumců se zabývám delší dobu. Rád se podělím s rybáři o mé zkušenosti, jak takový úlovek zpracovat. Ideální sumec pro kuchyňské zpracování je, podle mě, do 130 cm jeho délky. Větší kusy jsou příliš tučné a to i na uzení, ty já osobně vracím vodě. Často čtu, že sumce je potřeba, před jeho kuchyňským zpracováním celého stáhnout, což je nesmysl. A to platí i v momentě, když chci sumce vyudit. Ze sumce nejprve použiji první 40 cm za hlavou, říkám tomu sumčí svíčková, ideální část sumce na sumčí guláš, filety a nugety (kostky) na opečení a na další kuchyňskou úpravu, například na pomazánky z vařeného masa, ceviches atd. Břicho a maso z hlavy používám na polévku. Zbytek sumce s kůží nařežu na 10-15 cm velké kusy, samozřejmě jdou udělat i menší kusy, na uzení. Mnoho rybářů také neví jak sumce šetrně zabít. V tomto článku najdete můj osvědčený postup zabití sumce a rozdělení sumčího masa podle způsobu tepelné úpravy masa sumce.

Čeští handicapovaní rybáři vezou bronz z mistrovství světa!

Skvělého úspěchu dosáhl tým českých handicapovaných rybářů na Mistrovství světa v bulharském Plovdivu (14. – 15. 6.), kde získal bronzové medaile. Skončilo tak osmileté čekání na cenný kov. Český tým handicapovaných rybářů tvořili téměř výhradně členové místní organizace Kladruby u Vlašimi. Zisk medaile je o to cennější, že Češi na světovém šampionátu startovali s největšími zdravotními handicapy z všech zúčastněných týmů…

Obal na plynovou láhev o objemu 10 kg

Kdo pravidelně jezdí k vodě a používá plynové bomby ví, že především v podzimních a zimních měsících, když přituhne, je venku pod 10 °C, ale i méně, plyn zlobí, nemá takový výkon, jako v letních měsících, když je okolní teplota mnohem a mnohem vyšší. Pak se hodí bombu uchovávat v teple. Ale jak to zařídit?