Rybářský rozcestník

Spařování ryb před kuchyňskou úpravou či jejich zamražením

Pro ty, co si rádi nějakou tu rybu od vody odnesou domů tu máme tip našich dědů a pradědů na předúpravu rybího masa a kůže před samotnou tepelnou úpravou, případně i před zamražením. Pokud takto ryby upravíte, snížíte tak zásadně pachuť rybího masa, díky které hodně lidí ryby nemají rádi.

spařováníspařování

Až nedávno mě nezávisle na sobě dva rybáři poučili o tom, jak ryby upravit, než se pustíme do jejich dalšího zpracování či než je dáme do sáčku a zamrazíme. Jde o jednoduchou fintu, jak se zbavit slizu ryb a to i toho uloženého v jejich slizových kanálcích.

Rybu nejprve vykucháme, zbavíme případných šupin, hlavy, ocasu a ploutví, pak se teprve pustíme do spařování kůže…

Jak se tedy zbavit rybího slizu a částečně tedy i jejich rybí pachutě?

  • Stačí ryby opláchnout pod horkou vodou, tak horkou, že v ní sice udržíte ruku, ale tak tak. Pak se kůže ryb dá dobře omýt včetně jejich slizu, který mají ryby na ochranu.
  • Další možností je ryby spařit horkou vodou, ale pozor, jen lehce přelít vařící vodou, toto dále neopakovat, pak stačí tělo ryb přejet obrácenou hranou nože, i takto se dobře zbavíme jejich slizu, i toho uloženého v jejich kanálcích.

Upozornění na závěr:

Ryby spařujeme krátce, jen přelitím horké vody z konvice, pokud to přeženeme, začne se již rybí maso zatahovat, což není žádoucí, zvláště, pokud ho nehodláme okamžitě dále upravovat, ale chceme si úlovek uložit do mrazáku na později.

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Nová rubrika na našem webu: Karavan fishing – nejen po Česku s postelí na kolečkách na rybách

Na našem webu Rybářský rozcestník.cz jsme pro všechny milovníky rybaření a karavaningu vytvořili novou rubriku! Jde o články jak pro začínající rybáře, co si sebou na rybářské výpravy vozí postel na kolečkách, tak i pro zkušené pardy, co si rybaření s „bydlíkem“ užívají již léta.