Rybářský rozcestník

Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

griotka-dip-alkohol3griotka-dip-alkohol4griotka-dip-alkohol5

Občas mě napadne odtrhnout si od huby nějakou tu dobrotu, jako kousek párku, sýru, či třeba nějaký ten bonbón a nabídnou ji rybám. Většinou tehdy, když nereagují na klasické nástrahy. A někdy to vyjde a nějakou rybu pak přemluvím.

Ovšem asi před dvěma lety jsem se podělil s rybami i o trošku likéru, konkrétně griotky. A světe div se, pěna napuštěná griotkou zaujala nejen cejna, ale později i pěkného kapra. Od té doby občas máčím různé nástrahy i do trochy likéru, který mám moc rád. Právě griotka se ukázala jako super dip, který chutná menším bílým rybám, ale i kaprům.

Griotka jako dip? Proč ne!

Do dipu, kromě houbičky či pěně, máčím i umělé nástrahy, jako umělou kukuřici, také ale i klasickou nakládanou kukuřici, dokonce i boilies. Sladké likéry dobře drží i na hladkých nástrahách, je jen třeba je nechat trochu zaschnout. A alkohol? Ten je podobně skvělý atraktor stejně jako například klasická sůl, nebo cukr. Prostě ryby dokáže zaujmout.

Nejčtenější články

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.