Rybářský rozcestník

Ryby v ohrožení! Pomoci rybářům má studie vědců

Vědci již nějaký čas zkoumají vliv klimatických podmínek na život ryb. Zjistili, že díky nedostatku kyslíku ve vodě v letních měsících se možná blíží konec chovu lososovitých ryb u nás. Právě pstruzi či siveni potřebují ve vodě velké množství kyslíku. V létě, při poklesu vody a tedy i průtočnosti potoků, se pro ně v posledních letech stává voda neobyvatelná! Ovšem ohroženy jsou i další druhy ryb.

Díky nedostatku kyslíku ve vodě každým rokem uhyne více ryb, než v roce předešlém. Tenhle stav trvá již dlouho a pokud nezačne v Česku více pršet a v zimě se nenaplní naše toky vodou z tajícího sněhu, situace bude jen horší. Tento problém je u nás celoplošný a netýká se jen potoků a řek a ryb lososovitých, ale také velkých rybníků a údolních nádrží. I když kaprovité ryby jsou na tom o něco lépe, než ryby lososovité, i pro ně začíná být situace kritická.

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží pomoci profesionálním rybářům alespoň předpovídáním rizika úhynu ryb podle stavu vodních toků a počasí a do budoucna varovat rybáře před hrozící se katastrofou. Pracují totiž na novém projektu, jehož cílem je umět lépe předpovídat úbytek kyslíku v rybnících. Situaci sice nedokáží změnit ale díky včasnému varování rybáři budou mít více času, aby dotčené revíry slovili, nebo alespoň včas nasadili výrobníky kyslíku, či jinak rybám pomohly. Často se totiž stává, že v jedné oblasti je celoplošný úhyn jen v jednom revíru a v sousedních rybnících ryby přežijí. A to je další problém, zjistit, čím to je. Většinou může jít o větší znečištění daného revíru například díky jeho přítoku. Problémem jsou nejen čističky vod, ale také zemědělci a jejich hnojení. Při prudkých deštích do vody s dešťovkou přijdou z polí i různé chemikálie, které pak za sucha a při teplém počasí podporují tvorbu sinic, těch je nakonec tolik, že v noci, či při zamračeném počasí, rybám zaberou všechen kyslík a ty pak uhynou.

Ovšem to, že rybáři budou vědět dopředu, že právě v jejich revíru je velká pravděpodobnost, že bude nedostatek kyslíku, to jim nevyřeší problém, kam s rybami. Z velkých nádrží je totiž vylovení ryb nemyslitelné, ale i rybáři s menšími rybníky mohou mít problém, kam vlastně s případnými vylovenými rybami. Již jen samotný výlov a převoz ryb je, hlavně v letních měsících, velký oříšek.

Například pstruzi, za chladného počasí, i při dostatku kyslíku při převozu poměrně rychle hynou. V teple je jejich převoz pak téměř nemožný. Obecně všechny ryby jsou poměrně náchylné na jakoukoliv manipulaci a tak pro ně snaha o záchranu od rybářů stejně může znamenat smrt.

A jak si tedy ve vodách udržet zdravé ryby plné života?

To je věc, která by se měla řešit především legislativou a přístupem všech nás lidí k vodě a také nejen k rybám, ale také ostatním vodním živočichům! Začít by se mělo od kvalitních čističek vod a kanalizací, změnit by se měl přístup zemědělců a také narovnané řeky a potoky za dob totality by se měly vrátit zpět, do svých původních koryt, ovšem pokud je to dnes vůbec možné.

Ale voda a její znečištění a také počasí, to je globální problém, který dnes řeší celý svět. Tak snad ti vyvolení z celého světa, co dnes vládnou konečně pochopí, že bez čisté vody nelze žít a začnou, pro čistotu celé naší planety, konečně něco zásadního dělat a nejen o problému znečištění naší planety jen pořád diskutovat.

Nejčtenější články

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.

Pozvánka na 24hodinový závod na Záhorské

Místní organizace Kladruby zve na 24hodinový závod na nádrži Záhorská, který se koná 9.-10. 8. 2024. Bližší informace naleznete v přiložených propozicích….

Jak jsem (ne)zabíjel komáry

Kdo mě zná ví, že jsem vášnivý karavanista a již několik let propaguji karavan fishing. Mám rád pohodlíčko a jak stárnu, bivak pro mě prostě už není. V karavanu mám teploučko, pohodlí, skvělou vyvařovnu… ale o ježdění k vodě s karavanem tento článek není, tedy ne přímo, protože historka, co vám dnes chci vyprávět, se mě stala právě na jedné loňské výpravě k vodě v mém bydlíku.