Rybářský rozcestník

První chytání, aneb, co musí udělat rybář, než začne chytat

Máme platné rybářské dokumenty, doma jsme si udělali přípravu a vše potřebně nachystali k vodě, včetně svačiny a pití a právě jsme dorazili k vodě … co vše předchází chytání? Hodíme hned silon s návnadou do vody a začneme? Rozhodně ne!

Je to k nevíře, ale když se člověk stane rybářem, povinností má více a více! Po příchodu k vodě, dřív, než si vůbec začneme vybalovat rybářské náčiní, musíme si ohlédnout místo, kde budeme chytat. Musí být čisté, bez papírků a jiného bordelu, jinak nás totiž místo chytání čeká úklid. Je to tak! Rybářský řád stanovuje povinnost rybáře, který musí před samotným chytáním mít místo uklizené a to i v případě, že „bordýlek“ neudělal sám! Pokud by totiž v průběhu chytání přišla rybářská stráž, mohla by za neuklizené místo udělit nějakou tu sankci.

Máme uklizeno a stále nevybalujeme! Musíme si totiž do lovného lístku zapsat docházku, tedy datum a místo lovu, přesně číslo svazové vody, kde chceme chytat. (Tohle se samozřejmě netýká soukromých vod!) A kde číslo najdeme? Všechny revíry jsou uvedeny v rybářském řádě a to jak mimopstruhové, tak ty pstruhové. Je to 6-místný kód, u kterého, kromě názvu dané lokality, je i uvedeno vše potřebné pro lov v daném místě. Tedy většinou informace o tom, co je tam zakázané, co se smí a nesmí právě v tomto úseku.

Máme tedy uklizeno, zapsáno a můžeme si vybalit vše potřebné. Připomínat, že musíme být tiše, nebouchat dveřmi od auta, necinkat zvonky u kola, nehalekat apod. to vše sice není zakázané, ale ryby vám to jistojistě vyplaší!

Máme vybaleno, jdeme hned chytat?

No, pokud znáte danou lokalitu, víte jaká je hloubka vody, kde je či není vázka, pak můžete. V opačném případě je dobré prozkoumat vodu, zjistit, co kde ve vodě leží, aby jste pak zbytečně nepřišli o část návazce, nebo dokonce o rybu, která by se vám zamotala pod břehem do nějaké vázky.

A jak případnou vázku najít?

Moderní rybáři mají echoloty, ovšem ty jsou na mnoha místech zakázané a také dost drahé. Rybáři začátečníkovi postačí, když si na kmenový vlasec dá větší olůvko a tím proháže místo, kde chce chytat. Hned zjistí, kde se nachází nějaká větev, kde je volné místo … a hlavně při pomalém smotávání, zda mu mezi lovným místem a břehem opět nevězí nějaká potopená větev, či skála. A co když ano? Pak je lépe házet do jiného místa, jinak můžete přijít o návazce, v horším případě i o pěknou rybu.

Jak změřit hloubku dna?

Existuje několik možností, jak změřit hloubku vody. Pokud budete chytat u břehu, nebo kousek od něj, nejlepší je změřit ho pomocí splávku a olůvka. Na vlasec přidejte splávek. Změřte si vzdálenost splávku od zátěže, na tu použijte těžší olůvko. Navázaný prut nahoďte do míst, kde chcete zjistit hloubku. Potom pomalu vypněte vlasec a pomocí splávku zjistíte hloubku v daném místě. Pokud se úplně potopí, je tam větší hloubka a splávek je třeba posunout směrem ke špičce. Pokud naopak zůstane ležet na vodě, je tam mělčeji a splávek je třeba posunout směrem k olůvku. Až bude po náhozu pěkně plavat jak má, vytáhněte olůvko a vzdálenost mezi olůvkem a splávkem je hloubka vody v místě, kde jste ji měřili.

Měření dna - ilustrační foto

Měření dna – ilustrační foto

A slovo na závěr

Lovné místo je dobré, před samotným započetím lovu, zakrmit. Zakrmujeme jen ten kousek místa, kde hodláme chytat. Stačí 2 až tři lopatky, či hrsti, pak, v průběhu lovu občas místo opět prohodíme drobným krmením. Zajistíme si tak zájem ryb o dané místo a tak i potencionální úlovek.

Tak, vše máme hotovo, nachystáno, tak se dejte do toho a užívejte si chytání!

Text, foto i obrázek: George, Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.

FOR FISHING 2024 zahájen!

Ani deštivé počasí dnes neodradilo vášnivé rybáře i rybářky, aby vyrazili do Prahy do areálu PVA Letňany na rybářský veletrh For Fishing 2024. A není divu, letos je zase větší, než v loni a hlavně přibylo mnoho dalších stánků jak tuzemských firem, tak i rybářských firem ze zahraničí, z Maďarska, Polska, Anglie… Veletrh konči v neděli, tak nebuďte líní a přijeďte za námi na veletrh pobejt! V článku najdete pár tipů na zajímavé novinky, či firmy, které by jste neměli určitě přehlédnout.

FOR FISHING 2024 – den třetí

A máme tu sobotu, většinou den, kdy areál PVA v Praze praská ve švech. A není tomu jinak ani letos. Tisíce návštěvníků si dnes přivstalo a vyrazilo na rybářský veletrh FOR FISHING 2024. A že je na co koukat a za co utrácet peníze! Také dnes vám ukážeme pár fotografií, momentek z veletrhu, zajímavé stánky, prezentace i zboží.