Rybářský rozcestník

Připojte se i vy k naší výzvě „Za živé Labe“ a podepište petici proti výstavbě jezu u Děčína!

Arnika ve spojení s nevládními organizacemi sdruženými v Zeleném kruhu zaslala proto poslancům a senátorům otevřený dopis s výzvou k zastavení ratifikace a k opětovnému otevření rozhovorů s německou stranou o budoucnosti Labe. Snaha postavit plavební stupeň Děčín neutuchá již více než dvacet let. Plavební stupeň Děčín je představován jako poslední maličkost, která chybí k čilému dopravnímu ruchu na Labi. Labe ale nemá, a zřejmě nikdy nemůže mít potřebné parametry skutečně tepající lodní dopravní cesty. S postupující změnou klimatu se představy o ekonomicky efektivní plavbě po Labi stávají čím dál tím méně reálné, Německo navíc se splavněním navazujícího úseku řeky v budoucnu nepočítá.

arnika_labe

O Labi

V důsledku poválečného rozdělení Německa uniklo Labe osudu většiny evropských velkých řek a nebylo regulováno a přehrazováno. Dnes na 550 km dlouhém úseku přirozeně protéká jedinečnou říční krajinou, na mnoha místech mezinárodně chráněnou. Mezi velkoplošná chráněná území patří národní park Česko-Saské Švýcarsko, biosférická rezervace UNESCO Labská říční krajina, součástí světového dědictví UNESCO je i Dessau-Wörlitzer Gartenreich (Deslavsko-wörlitzská zahradní říše). Téměř na celý tok Labe se vztahuje právo Evropské unie v rámci soustavy Natura 2000 a podle rámcové směrnice o vodách se řadí mezi přirozené toky, které musí být udržovány v dobrém ekologickém stavu. O unikátnosti Labského fenoménu svědčí i fakt, že Labe je naší jedinou lososovou řekou.

Na svém dolním úseku je Labe jedním z posledních Evropských říčních veletoků nespoutaných betonem a hrázemi. Řeka zde opravdu proudí – vodu neomezují žádné jezy ani hráze. V Labských pískovcích tvoří řeka ohromující tři sta metrů hluboký pískovcový kaňon. Podobný výjev v pískovcové krajině bychom jinde v Evropě hledali marně. Skutečným přírodním klenotem jsou také kamenité štěrkopískové náplavy, které řeka vytvářela několik století. Patří mezi nejvzácnější přírodní lokality nejen v Česku, ale i v evropském měřítku. Opakovaně zde byl prokázán výskyt celé řady chráněných rostlin i živočichů.

Snaha postavit plavební stupeň Děčín neutuchá již více než dvacet let. Plavební stupeň Děčín je představován jako poslední maličkost, která chybí k čilému dopravnímu ruchu na Labi. Labe ale nemá, a zřejmě nikdy nemůže mít potřebné parametry skutečně tepající lodní dopravní cesty. S postupující změnou klimatu se představy o ekonomicky efektivní plavbě po Labi stávají čím dál tím méně reálné,  Německo navíc se splavněním navazujícího úseku řeky v budoucnu nepočítá.

Opakovaně prosazovaná výstavba jezů je bezprostředním ohrožením všech těchto přírodních hodnot.

Podepište výzvu proti výstavbě jezu na Labi!

Výzva za živé Labe

Vážený pane předsedo vlády, vážené paní ministryně a vážení páni ministři, vážené paní poslankyně a senátorky, vážení páni poslanci a senátoři. Tímto vás žádám, abyste podpořili ochranu cenného území řeky Labe, které bylo zařazeno mezi nejvýznamnější přírodní oblasti evropské přírody Natura 2000 a hlasovali proti všem návrhům staveb zvyšujícím splavnost Labe, především návrhům na jez u Děčína.

Důvody proti stavbám zlepšující splavnost Labe jsou následující:

  • zlepšení splavnosti Labe stojí pouze několik soukromých firem, rozhodně však není zájmem celé společnosti;
  • Labe může přinášet ekonomický prospěch i bez další regulace, například rozvojem cestovního ruchu, který se může soustředit na několik odvětví včetně cyklistiky;
  • problém se splavností pro nákladní dopravu je i na německé straně, kde se ale podle loni schválené tzv. Celkové koncepce pro Labe žádné stavby významně ovlivňující hladinu a průtok neplánují;
  • jakákoli stavba si vyžádá miliardové náklady ze státního rozpočtu, navrhovaný jez by stál občany ČR celých 5 miliard korun;
  • Labe je od Ústí nad Labem až k německým hranicím zachovalou řekou evropského významu s výskytem chráněných druhů organismů a přírodních fenoménů jako jsou tzv. štěrkopískové náplavy; stavba upravující splavnost Labe včetně vzniku jezu by tento ekosystém nenávratně zničila nejen pro nás ale i pro budoucí generace.

Výzvu lze podepsat zde: https://www.arnika.org/voda/nase-temata/zive-reky/zive-labe

Zdroj: www.arnika.org

Nejčtenější články

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.

Pozvánka na 24hodinový závod na Záhorské

Místní organizace Kladruby zve na 24hodinový závod na nádrži Záhorská, který se koná 9.-10. 8. 2024. Bližší informace naleznete v přiložených propozicích….

Jak jsem (ne)zabíjel komáry

Kdo mě zná ví, že jsem vášnivý karavanista a již několik let propaguji karavan fishing. Mám rád pohodlíčko a jak stárnu, bivak pro mě prostě už není. V karavanu mám teploučko, pohodlí, skvělou vyvařovnu… ale o ježdění k vodě s karavanem tento článek není, tedy ne přímo, protože historka, co vám dnes chci vyprávět, se mě stala právě na jedné loňské výpravě k vodě v mém bydlíku.