Odbor mládeže Středočeského územního svazu v letošním roce uspořádal řadu podpůrných akcí pro své vedoucí rybářských kroužků. V Praze proběhl aktiv vedoucích, školení na vedoucího letních táborů a v neposlední řadě zdravotnický kurz.
Již po několik desítek generací používají trempové, při přípravě ryb, ale i dalších pochutin v přírodě, tzv. „Setonův hrnec“. Údajně byl tento způsob přípravy jídel převzatý od indiánských kmenů. Rozhodně stojí za to si tento způsob vaření v přírodě připomenout a případně i vyzkoušet.
Zázraky se dějí! Po dlouhé době se na nějaké televizní stanici objevili také sportovní rybáři, konkrétně Jan Hubka a Kuba Kolář i s trenérem Josefem Zahrádkou. Objevili se v pořadu TV NOVA „Snídaně s Novou“, kam přivezli, kromě jiného, i putovní trofej za vítězství v lovu dravců z lodi přívlačí z King of the Lake 2018! V článku najdete link na záznam.
Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.
Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.
Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.