Rybářský rozcestník

Nejčastější přestupky na rybářských revírech, aneb jsou všechny zákazy opravdu potřebné?

Dnes bych chtěl nahodit toto téma k diskuzi, jak moc a zda vůbec je rybářský zákon zastaralý a jestli není zbytečně tvrdý na nás rybáře, nebo naopak moc benevolentní. Asi se mnou budete souhlasit, že každý se díváme na různé přestupky jinak. Jedny by ani ve snu nenapadlo chytat na tři pruty, jiný, sedíce několik dnů na sumcích, aniž by si sáhl na prut, by si rád nachytal nástražní rybky, nebo jen tak pohrál s feederovým prutem, při čekání na záběr sumce, ale rybářský zákon je proti!

Nejčastější přestupky na rybářských revírech, aneb jsou všechny zákazy opravdu potřebné?

Nejdříve si vyjmenujeme nejčastější přestupky, které pácháme, my rybáři napříč celou republikou. Pak některé důkladněji rozebereme.

  • lov ryb mimo stanovenou denní dobu
  • chytání na více prutů, nežli je stanoveno zákonem
  • ponechání si většího počtu vybraných druhů ryb
  • nepřítomnost lovící osoby u nastražených prutů
  • nezapsání docházky v revíru
  • nezapsání ponechané ulovené ryby
  • lov nedovoleným způsobem (např. při přívlači nastražený druhý prut)
  • lov bez dokladů (zapomenuty, nikoliv pytláctví)
  • lov nepovolenou udicí (počet návazců, počet a druh háčků)
  • lov na nepovolenou nástrahu
  • nepovolené vnadění, vnadění nepovolenou návnadou
  • nepovolené zavážení návnad a nástrah
  • nepovolený lov z loděk
  • ponechání si ryby nedosahující stanovené nejmenší lovné míry
  • znečištění místa lovu
  • napadení (fyzické i hrubé slovní)

a je to ho mnohem a mnohem více, ale výše jsem vyjmenoval ty nejčastější přestupky páchané členy rybářského svazu. Neřeším zde klasické pytláctví ani jiné přestupky lidí, co ani nemají rybářský lístek!

„No fishing“ – zákaz rybolovu – ilustrační foto

Zrovna nejčastěji páchaný přestupek je velmi diskutabilní například pro rybáře specializující se na sumce. Asi všichni víme, že sumec loví nejčastěji v noci a tak i záběry sumců jsou nejčastěji před půlnocí a také po půlnoci, často v 1 nebo ve 2 ráno. Ovšem na většině revírů v Česku je chytání přes noc zakázané. A to je při chytání sumců velký problém. Z jedné strany se všude píše, že svazová voda je plná sumců, což je predátor který dokáže za jeden rok spást velké množství bílé ryby, z druhé strany i sumec má právo na ochranu. Ale má to smysl v době, kdy je přemnožený? Když diskutujeme s činovníky svazu, ti nám vždy na otázku ohledně sumců odpovídají podobně. Když necháme chytat 24 hodin sumce, budou to rybáři zneužívat a budou chytat vše. Je to pravda? Chytání sumců je specifické, používáme na ně těžkotonážní pruty, většinou speciální montáže a tak se dá jednoduše zjistit, zda cíleně rybář chytá sumce, nebo jinou rybu.

A to nemluvím o klucích, kteří chytají jen způsobem chyť a pusť, ti žádnou rybu od vody neberou, jen je krmí, rozhodně jim neškodí, přesto chytat po půlnoci na mnoha místech nemohou, i když všichni víme, že právě trofejní kapři chodí často právě v noci. Ale pojďme dál.

Při chytání na více prutů, to je velmi kontroverzní přestupek. Jak jsem již psal v úvodu, pokud jsme na čekačce a několik dní se „nudíme“ u vody, asi občas každého napadne smočit další prut a třeba si pohrát s menší bílou rybou. Také proházet vodu vláčecím prutem při nahození dalších dvou prutů na kapry v době, kdy to nebere, je velmi lákavé. Jinde ve světě není problém chytat na více prutů a zde je otázka. Proč ne u nás? Už slyším ty odpovědi, masaři nachytají více ryb, už nám ve vodě nezůstane žádná ryba … Jak to vidíte vy?

Chytání na tři pruty - ilustrační foto.

Chytání na tři pruty – ilustrační foto.

Asi se mnou budete souhlasit, že ponechání si více vybraných druhů ryb, se děje, ale je to přestupek hloupý, zbytečný a já tyto rybáře nechápu! Ovšem třeba má někdo jiný názor. Šup sem s ním! Když někdo odevzdává za rok lístek a má od vody odebráno více jak 150 kg ryb, nechápu, co s nimi dělá. Pak se dozvím, že je naseká a krmí s nimi slepice … tak to mě fakt vytáčí!

Nepřítomnost u nastražených prutů. Tak tento přestupek bych rád rozvedl. Chápu, že nemohu mít nahozené pruty a chlastat o kilometr dále v hospodě. Ale když jsem chytali sumce na Labi a kamarád zavážel prut na trhačku, druhý měl již ve vidličce pěkně našponovaný, stráž ho napadla, že není na dosah prutu a dělá přestupek! To je obsurdní, protože jak jinak zavést dva pruty? A když jsem ho bránil, že jsem u jeho prutu a jistím ho, pak jsem byl nařčen, že chytám na tři pruty a tak já v ten moment páchám také přestupek! Asi jde i o intelgenci rybářské stráže, ale trestat rybáře za to, že jeden prut má nahozený a druhý si jede teprve nastražit … no nevím. To by pak platilo i v situaci, kdy mě zabere jeden kaprový prut a já chytám tak daleko, že kapra musím jet vytáhnout pomocí lodi, nebo tehdy, když chytáme v hodně trávou zarostlé vodě, pak pro rybu musíme také zajet, aby jsme ji netáhli vším tím „bordelem“, ale vytáhli ji co nejšetrněji. Pak opět nejsme u obou prutů, jak požadovala stráž v situaci, co jsem popisoval výše. Tak co vy na to? Pácháme v ten moment přestupek?

Komu se nestalo, že si zapomněl před samotným lovem zapsat povolenku? Mě několikrát, naštěstí mě nikdy nikdo nekontroloval, zrovna, když mě dostal ten „němec!“ :). Uznávám, že by se to stát nemělo, ale buďme realisté, i rybáři jsou jen lidé! A zapomenuté doklady? Přiznám se, že jsem jednou chytal, vědomě toho, že jsem nechal doma papíry, ale moc jsem si to neužil, měl jsem strach a lov předčasně ukončil. Otázka je, proč v dnešní digitální době si stráž nemůže ověřit na místě, že nejsem pytlák, jen sklerotik! Ovšem malé pokutě se nebráním, ale větší zlo bych z toho asi nedělal, tedy, pokud rybářské papíry opravdu vlastním.

Těch přestupků je opravdu hodně, s většinou souhlasím, že by měly být nějak řešeny, ale jde spíše o to, aby těch zákazů u vody nebylo až moc! Někdy si připadám, že všichni u vody si mohou dělat co chtějí, jen my rybáři jsme svázání jak otroci. Dám příklad, přijedu na místo, první co, musím dnes zaplatit za vjezd soukromníkovi, který vlastní pozemek. Pak dojedu k vodě, pracně najdu volné místo, tam nahodím a nejprve mě do vody naskáče rodinka s dětmi, zleva se brodí cizí pes a aby toho nebylo málo, v místě lovu mě přes zakrmené místo přejede vodní skútr s človíčkem na lyžích. Za chvíli se na stejném místě objeví kluk na surfu a já mohu sbalit a jet naštvaný domů. Kde je pak právo nás rybářů na chytání?

Tolik je míst, kde jen díky rybářům nechali obce postavit značky zakazující vjezd k vodě. Někde vyrostly ploty, jinde brány soukromých pozemků a když nám nehází klacky pod nohy okolí, pak nám, si pohrát u vody, zakáže například rybářský řád. Proč nesmíme používat na některých revírech zakrmovací loďky na dálkové ovládání? Proč se nesmí na tolika revírech chytat z lodi, což já osobně považuji za vrchol rybaření? A těch zákazů je mnohem a mnohem více!

Asi už budu končit se svým „pláčem“, ale přimlouval bych se za to, aby se rybářům vše jen nezakazovalo, ale byla jim dána i trocha té svobody. Hlavně bych zrušil některé zbytečné ustanovení v rybářském řádu. Nebo ne? Myslíte si, že současný rybářský řád nás rybáře nešikanuje a je zcela v pořádku? Nebo by jste do něj ještě nějaký ten zákaz přidali? A co rybáři a jiné zákony. Nezapomíná se při tvorbě nové legislativy na náš koníček? Co například mraky motorových člunů na svazových vodách? Jak to celé vidíte vy?

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!