Bydlím v kraji, kde všichni co chytají sumce, chytají je tzv. „na trhačku“, tedy pomocí kačeny, ale i bez ní, sestavy uvázané buď na bójce nebo větvi pomocí trhacího vlasce. Tato metoda je velmi účinná především v létě, o prázdninách, ale má dvě úskalí. Funguje hůře na velkých hloubkách a také bez lodi ji nelze použít. Jak tedy lovit sumce, pokud nemáte loď nebo jste u vody s opravdu velkou hloubkou? Je to jednoduché, chytejte sumce pomocí podvodního splávku!
Podvodní splávky lze rozdělit do dvou kategorií, na tiché a zvukové. Ty zvukové jsou opatřeny kuličkami, které při pohybu vydávají zvuk. Ovšem kdy použít zvukové a kdy ty tiché, to jsem po čtyřech letech chytání s podvodními splávky nepochopil! Dočetl jsem se, že nejsem sám. Podle praxe některých zkušenějších sumcařů někdy sumce hluk naláká, jindy odradí … a tak babo raď :)!
Když mluvíme o podvodních splávcích, je důležité si povědět o jejich gramážích. Většinou se vyrábějí od 10 g výše, jejich gramáž skáče po desítkách. Já využívám na štiky gramáže dvě, 10 a 20 g (ano, jemnější sestavu s podvodním splávkem běžně a úspěšně využívám na lov štik!), na sumce pak využívám při chytání na červy splávky 20 g a 30 g, při chytání s nastraženou živou rybičkou na sumce pak splávky 40 g a 50 g. Výhodou větší gramáže je možnost při montáží s průběžným závažím, rychle splávek s rybou povolit a prohlédnout si ji na hladině, zda je ryba živá, vitální a správně se „mrská“, a po kontrole můžeme splávek s rybou opět stáhnout pod vodu do sloupce vody vhodného pro nastražení a to v pohodlí břehu.
A velikost rybek? Vhodná velikost rybek je 15 až 35 cm. Nejlepší jsou perlíni, tloušti, cejnci, karasi a to i barevní, plotice … zkoušel jsem i americké sumečky a další, ale perlín, cejn a karásek u mě vyhrává! Například mírového lína jsem tam máčel mnohokrát, říká se, že sumci ho milují, ale u mě vždy zklamal. (Pokud chytám štiky na jemnou sestavu s podvodním splávkem, pak používám rybky velké 8 až 14 cm, nebo mrtvé rybky do velikosti 12 cm, navázané hlavou dolů, prošité, u úst s dvojháčkem.) Do klidné vody nastražujeme rybky tak, aby se snažily jakoby odplout od splávku, do proudné vody naopak dáváme rybu směrem ke splávku, protože pak plave a bojuje s proudem (splávkem) a vypadá při tom přirozeně.
Pokud chytáme na rousnice, na jednoháček dávám 3 až 4 kusy, opravdu velké rousnice …
Chytáme-li pomocí montáže s podvodním splávkem, máme několik možnosti, jak tento zajistit u dna. Celou montáž můžeme nahodit ze břehu, pak používáme olova o váze 200 až 300 g, která buď připínáme na montáž, nebo až na kmenovou šňůru a to pomocí klipsu, nebo jinou metodou, ale tak, aby byla zátěž takzvaně průběžná. Tedy po záběru ležela stále na dně. Další možností je metoda s koncovým, pevně zajištěným podvodním splávkem, tzv. páternoster, s kterým se také poměrně dobře nahazuje, zátěž leží na dně a téčkovým návazcem je pak uvázaná živá rybka na celou sestavu.
Další možností je zvolit korek, jako druh podvodního splávku a navázat ho na konec celé sestavy, pod něj přivázat jednoháček, na který navléknout 2 až 3 rousnice … také možnost, jak dostat na hloubce nástrahu pěkně ke dnu k sumci.
Pokud máte loď a stejně vás baví chytat na podvodní splávky, i ten se dá navázat tzv. „na trhačku“, tedy v montáži místo olova použijeme závaží vhodné na trhačku, například kámen, a celou montáž s podvodním splávkem uchytíme u dna právě pomocí kamenu a trhací šňůry, celou montáž pak spustíme přímo z lodi do lovného místa. Trhací šňůru je vhodné použít o nosnosti 5 až 15 kg, kámen pak těžký zhruba 3 až 5 kg.
Obecně celá montáž by měla mít od 80 cm do 1,5 metru. To je i ideální prostor nade dnem, kde hlavně z jara a na podzim sumci tráví většinu času.
Níže na obrázcích máte uvedené některé varianty možností, jak chytat právě na podvodní splávek …
Co potřebujeme? No, především podvodní splávek s gramáží 30 až 40 g, asi 1,5 metru dlouhou pletenou šňůru o nosnosti nejlépe až 100 kg, , tři trojháčky, velikosti 3/0 – 5/0, záleží na velikosti budoucí nástrahy, dále bužírku proti zamotání, ideálně silnou 2 mm a obratlík s karabinkou s nosností 100 kg.
Začneme koncovým trojháčkem. Uděláme klasickou smyčku, uzel, který ještě zajistíme uzlem pojišťovacím, smyčku pak převlékneme přes jednoraménko háčku a provlékneme očkem háčku, utáhneme, pak směrem k trnům háčku omotáváme háček šňůrou, jeden závin těsně vedle druhého, utahujeme, uděláme asi 8 omotání, pak se asi čtyřmi omotáníma vrátíme směrem k očku, šňůru provlékneme až 2x kolem očka háčku, utáhneme a koncový háček je hotový!
Dále pokračujeme s dalším háčkem. Pokud použijeme bužírku, navlékneme bužírku, očko háčku navlékneme na šňůru, umístíme ho ve vzdálenosti asi 5 až 8 cm od koncového háčku, nebo těsně za navléknutou bužírkou a začneme opět omotávat háček směrem k ostnům háčku, opět provedeme tak 8 omotů, pak se čtyřmi vrátíme zpět k háčku, ten provlékneme očkem opět 2x … třetí háček navážeme stejně!
Navlékneme 5 až 6 cm bužírky pak navlékneme podvodní splávek, někdo dává červeným k háčkům, jiný obráceně, i výrobce to dává pokaždé jinak, tak se nehádejte! Já dávám slabším koncem k háčkům, pak navlékneme 60 až 80 cm dlouhou bužírku a celé to zajistíme dvěma pojistnými uzly, aby se bužírka ani splávek nedostal ze šňůry. Nakonec uděláme smyčku s pojistným uzlem, nebo uvážeme obratlík s karabinkou.
A jak vypadá navázaná montáž s podvodním splávkem? Takto …
Na kmenový vlasec pak připneme klips s olovem, montáž s podvodním splávkem a je hotovo! Nesmíme však zapomenout na stoper, raději větší, než menší, který zajistí, aby se zbytečně nenamáhal spoj kmenové šňůry a návazce s podvodním splávkem.
Rada: I mezi háčky lze navléci bužírku, ta skvěle ochrání šňůru od sumčího stisku a také se pak háčky do sebe při transportu tak nezamotávají.
Různé další variace uvázání podvodního splávku najdete zde: Podvodní splávek – montáž – různé varianty
Nastražené pruty s podvodními splávky – vychytávka: s hlásiči pod pruty, pruty jsou jen na jemno dotažené, mírně povolené navijáky, krásně tak zabere a neutrhne se i malý sumec nebo štika!
Místo rybek lze na sumce nastražit i rousnice. Hlavně z jara jsou rousnice opravdu účinnou nástrahou! A jak na to? Na podvodní splávek nastražíme jeden jednoháček, sumcový č. 6 nebo 7, na který napíchneme 2 až 3 velké rousnice. Nebo můžeme přidělat na podvodní splávek sestavu z jednoho nebo dvou trojháčků (dáváme dva trojháčky nad sebe). Na ty můžeme nastražit 5 a více rousnic na jeden háček. Tento rousnicový chuchvalec pak nastražíme stejně jako nástražní rybku.
Další možností je zkusit na háček nebo háčky s podvodním splávkem napíchnout pijavky koňské. Jde o zajímavou nástrahu, kterou vám většina ryb nechá bez povšimnutí, na rozdíl od žížal, které vám z háčku oberou například okouni, malá sumečci nebo ježdíci. Ale sumci je milují! Ovšem jak to u každé nástrahy bývá, žádná není stoprocentní. Ale rozhodně zkuste sumcům pijavky nabídnou, na háčku vypadají extra lákavě. 🙂
Více o pijavkách koňských zde: Pijavka koňská
Chytání na podvodní splávek je úžasná záležitost. Dá se poměrně rychle nastražit, což se hodí při kratších návštěvách u vody, také je to celé jednoduší, než chytání na „trhačku“. Ovšem jedno se přeci jen musíte naučit, nahazovat nástrahu bokem, tak, aby se olovo nezamotalo s celou další montáží. Chce to cvik, ale běžně se mě podaří i více jak 20x nahození, než vytáhnu „smotanec“ místo návazce. 🙂 Ale to se stává často až po zaseknutí, pokud na druhém konci není ryba. Další mou zkušeností je rybu z vody zbytečně nevytahovat, raději ji kontrolovat ze břehu, buď podle cukání špičky prutu, nebo pokud celou sestavu povolíte a splávek vám vyjede pěkně na hladinu, to jde, pokud navážete zátěž na kmenový vlasce a dáte ho na průběžný klips. Vyzkoušeno mám, že nástražní rybka vydrží jedno až dvě šetrné vytažení, ale další nához již většinou nepřežije!