Rybářský rozcestník

Chytání sumců s montáží s podvodním splávkem

Bydlím v kraji, kde všichni co chytají sumce, chytají je tzv. „na trhačku“, tedy pomocí kačeny, ale i bez ní, sestavy uvázané buď na bójce nebo větvi pomocí trhacího vlasce. Tato metoda je velmi účinná především v létě, o prázdninách, ale má dvě úskalí. Funguje hůře na velkých hloubkách a také bez lodi ji nelze použít. Jak tedy lovit sumce, pokud nemáte loď nebo jste u vody s opravdu velkou hloubkou? Je to jednoduché, chytejte sumce pomocí podvodního splávku!

PodvodníNastraženíPodvodnápijavka-konska-podvodak-6-ksPodvodníTrojháčekLovMontážPáternosterZNastraženíNastraženípodvodni-splavek-sumci-szvukovy1podvodni-splavek-ukotveni-u

Podvodní splávky lze rozdělit do dvou kategorií, na tiché a zvukové. Ty zvukové jsou opatřeny kuličkami, které při pohybu vydávají zvuk. Ovšem kdy použít zvukové a kdy ty tiché, to jsem po čtyřech letech chytání s podvodními splávky nepochopil! Dočetl jsem se, že nejsem sám. Podle praxe některých zkušenějších sumcařů někdy sumce hluk naláká, jindy odradí … a tak babo raď :)!

Gramáže podvodních splávků

Když mluvíme o podvodních splávcích, je důležité si povědět o jejich gramážích. Většinou se vyrábějí od 10 g výše, jejich gramáž skáče po desítkách. Já využívám na štiky gramáže dvě, 10 a 20 g (ano, jemnější sestavu s podvodním splávkem běžně a úspěšně využívám na lov štik!), na sumce pak využívám při chytání na červy splávky 20 g a 30 g, při chytání s nastraženou živou rybičkou na sumce pak splávky 40 g a 50 g. Výhodou větší gramáže je možnost při montáží s průběžným závažím, rychle splávek s rybou povolit a prohlédnout si ji na hladině, zda je ryba živá, vitální a správně se „mrská“, a po kontrole můžeme splávek s rybou opět stáhnout pod vodu do sloupce vody vhodného pro nastražení a to v pohodlí břehu.

Podvodní splávky - různé velikosti a gramáže

Podvodní splávky – různé velikosti a gramáže – z vrchu: 30 g, 40 g a 50 g

Velikost rybek a jejich nastražení

A velikost rybek? Vhodná velikost rybek je 15 až 35 cm. Nejlepší jsou perlíni, tloušti, cejnci, karasi a to i barevní, plotice … zkoušel jsem i americké sumečky a další, ale perlín, cejn a karásek u mě vyhrává! Například mírového lína jsem tam máčel mnohokrát, říká se, že sumci ho milují, ale u mě vždy zklamal. (Pokud chytám štiky na jemnou sestavu s podvodním splávkem, pak používám rybky velké 8 až 14 cm, nebo mrtvé rybky do velikosti 12 cm, navázané hlavou dolů, prošité, u úst s dvojháčkem.) Do klidné vody nastražujeme rybky tak, aby se snažily jakoby odplout od splávku, do proudné vody naopak dáváme rybu směrem ke splávku, protože pak plave a bojuje s proudem (splávkem) a vypadá při tom přirozeně.

Způsoby nastražení ryby:

Nastražení ryby do klidné vody - v kombinaci s podvodním splávkem.

Nastražení ryby do klidné vody – v kombinaci s podvodním splávkem.

Nastražení živé ryby pomocí tří trojháčku - do proudu- se stava k podvodnímu splávku

Nastražení živé ryby pomocí tří trojháčku – do proudu- sestava k podvodnímu splávku

Pokud chytáme na rousnice, na jednoháček dávám 3 až 4 kusy, opravdu velké rousnice …

Zajištění montáže pomocí olova nebo závaží

Chytáme-li pomocí montáže s podvodním splávkem, máme několik možnosti, jak tento zajistit u dna. Celou montáž můžeme nahodit ze břehu, pak používáme olova o váze 200 až 300 g, která buď připínáme na montáž, nebo až na kmenovou šňůru a to pomocí klipsu, nebo jinou metodou, ale tak, aby byla zátěž takzvaně průběžná. Tedy po záběru ležela stále na dně. Další možností je metoda s koncovým, pevně zajištěným podvodním splávkem, tzv. páternoster, s kterým se také poměrně dobře nahazuje, zátěž leží na dně a téčkovým návazcem je pak uvázaná živá rybka na celou sestavu.

Další možností je zvolit korek, jako druh podvodního splávku a navázat ho na konec celé sestavy, pod něj přivázat jednoháček, na který navléknout 2 až 3 rousnice … také možnost, jak dostat na hloubce nástrahu pěkně ke dnu k sumci.

Z leva, klips vhodný na zajištění olova na kemnovém vlasci, očka a olovem, vše průběžné montáže

Zleva, klips vhodný na zajištění olova na kmenovém vlasci, očka s olovem, vše průběžné montáže

Pokud máte loď a stejně vás baví chytat na podvodní splávky, i ten se dá navázat tzv. „na trhačku“, tedy v montáži místo olova použijeme závaží vhodné na trhačku, například kámen, a celou montáž s podvodním splávkem uchytíme u dna právě pomocí kamenu a trhací šňůry, celou montáž pak spustíme přímo z lodi do lovného místa. Trhací šňůru je vhodné použít o nosnosti 5 až 15 kg, kámen pak těžký zhruba 3 až 5 kg.

Obecně celá montáž by měla mít od 80 cm do 1,5 metru. To je i ideální prostor nade dnem, kde hlavně z jara a na podzim sumci tráví většinu času.

Jak tedy celá sestava s podvodním splávkem vypadá?

Níže na obrázcích máte uvedené některé varianty možností, jak chytat právě na podvodní splávek

Podvodní splávek Navázaný v montáži určené k nahozené ze břehu

Podvodní splávek Navázaný v montáži určené k nahozené ze břehu

  1. prut vhodný na chytání na trhačku (od 2,4 až 3,2 metru, tak 500 až 1000 g) s robusním navijákem vhodným na chytání velkých ryb
  2. kmenová šňůra (40 až 100 kg), návin nejméně 200 metrů, ale raději více
  3. kotevní ochrana, bužírka, uprostřed karabinka, olůvko (200 až 300 g), vše průběžné (nastražení hodem)
  4. podvodní splávek (20 až 50 g) s bužírkou na ochranu proti zamotání, z jedné strany 60 až 80 cm, z druhé 5 cm (ta je u ryby)
  5. nastražená rybka, při chytání v proudu hlavou směrem ke splávku, v klidné, neproudné vodě se dává ocasem ke splávku
Nastražení podvodního splávku - trhačka

Nastražení podvodního splávku – trhačka

  1. prut vhodný na chytání na trhačku (od 2,4 až 3,2 metru, tak 500 až 1000 g) s robusním navijákem vhodným na chytání velkých ryb
  2. kmenová šňůra (40 až 100 kg), návin nejméně 200 metrů, ale raději více
  3. ochranná bužírka (stačí jen stoper), uprostřed karabinka (lze použít jak průběžný, tak pevný systém)
  4. podvodní splávek (20 až 50 g) s bužírkou na ochranu proti zamotání, z jedné strany 60 až 80 cm, z druhé 5 cm (ta je u ryby)
  5. nastražená rybka, při chytání v proudu hlavou směrem ke splávku, v klidné, neproudné vodě se dává ocasem ke splávku
  6. závaží zavezené pomocí loďky, navázané na trhacím vlasci (18 až 22 g)
Páternoster s podvodním splávkem - montáž na sumce

Páternoster s podvodním splávkem – montáž na sumce

  1. kmenový vlasec o nosnosti 500 až 800 g, návin minimálně 200 metrů
  2. zátěž zavezená lodí (lze použít i olovo, tak 200 až 300 g a montáž nahodit)
  3. stoper, pevnostní téčková karabinka (může být i průběžná! pak ryba jezdí v širším sloupci vody), bužírka proti zamotání průměr 2 mm, délka 60 až 80 cm
  4. podvodní splávek 50 až 80 g, záleží na velikosti nástrahy
  5. rybka nastražená se třemi háčky a návazcem připnutým k pevností karabině
Montáž určená k nahazování s jednoháčkem, plovacím korkem a olůvkem

Montáž určená k nahazování s jednoháčkem, plovacím korkem a olůvkem

  1. kmenový vlasec (400 g – 500 g) , čím dále chcete nahodit, tím by měla být kmenová šňůra tenčí
  2. kotevní olovo, v klidné vodě stačí 50 g – 100 g, do proudu používáme 200 g i více, uvázané průběžně!
  3. stoper, raději větší
  4. obratlík, měl by být kvalitní, přiměřený k vlasci a jeho tonáži, pevnost tedy 800 g i více
  5. návazec (500 g – 800 g)
  6. jednoháček tak 4/0 – 9/0 (já používám 6/0)
  7. korek (stačí korkový špunt od vína)
  8. rousnice 2 – 4 kusy

Popis navázání montáže s podvodním splávkem a třemi trojháčky

Co potřebujeme? No, především podvodní splávek s gramáží 30 až 40 g, asi 1,5 metru dlouhou pletenou šňůru o nosnosti nejlépe až 100 kg, , tři trojháčky, velikosti 3/0 – 5/0, záleží na velikosti budoucí nástrahy, dále bužírku proti zamotání, ideálně silnou 2 mm a obratlík s karabinkou s nosností 100 kg.

Začneme koncovým trojháčkem. Uděláme klasickou smyčku, uzel, který ještě zajistíme uzlem pojišťovacím, smyčku pak převlékneme přes jednoraménko háčku a provlékneme očkem háčku, utáhneme, pak směrem k trnům háčku omotáváme háček šňůrou, jeden závin těsně vedle druhého, utahujeme, uděláme asi 8 omotání, pak se asi čtyřmi omotáníma vrátíme směrem k očku, šňůru provlékneme až 2x kolem očka háčku, utáhneme a koncový háček je hotový!

Ukázka uvázání koncového trojháčku ...

Ukázka uvázání koncového trojháčku …

Dále pokračujeme s dalším háčkem. Pokud použijeme bužírku, navlékneme bužírku, očko háčku navlékneme na šňůru, umístíme ho ve vzdálenosti asi 5 až 8 cm od koncového háčku, nebo těsně za navléknutou bužírkou a začneme opět omotávat háček směrem k ostnům háčku, opět provedeme tak 8 omotů, pak se čtyřmi vrátíme zpět k háčku, ten provlékneme očkem opět 2x … třetí háček navážeme stejně!

Podvodná splávek, navázání druhého háčku

Podvodná splávek, navázání druhého háčku

Navlékneme 5 až 6 cm bužírky pak navlékneme podvodní splávek, někdo dává červeným k háčkům, jiný obráceně, i výrobce to dává pokaždé jinak, tak se nehádejte! Já dávám slabším koncem k háčkům, pak navlékneme 60 až 80 cm dlouhou bužírku a celé to zajistíme dvěma pojistnými uzly, aby se bužírka ani splávek nedostal ze šňůry. Nakonec uděláme smyčku s pojistným uzlem, nebo uvážeme obratlík s karabinkou.

A jak vypadá navázaná montáž s podvodním splávkem? Takto …

Podvodní splávek - montáž na sumce s třemi trojháčky

Podvodní splávek – montáž na sumce s třemi trojháčky

Další varianta – zvukový podvodní splávek s přidaným chrastítkem a dvěma jednoháčky….

Na kmenový vlasec pak připneme klips s olovem, montáž s podvodním splávkem a je hotovo! Nesmíme však zapomenout na stoper, raději větší, než menší, který zajistí, aby se zbytečně nenamáhal spoj kmenové šňůry a návazce s podvodním splávkem.

Rada: I mezi háčky lze navléci bužírku, ta skvěle ochrání šňůru od sumčího stisku a také se pak háčky do sebe při transportu tak nezamotávají.

Různé další variace uvázání podvodního splávku najdete zde: Podvodní splávek – montáž – různé varianty

Nastražené pruty s podvodním splávkem - vychytávka: s hlásiči pod pruty

Nastražené pruty s podvodními splávky – vychytávka: s hlásiči pod pruty, pruty jsou jen na jemno dotažené, mírně povolené navijáky, krásně tak zabere a neutrhne se i malý sumec nebo štika!

Chytání sumců na rousnice

Místo rybek lze na sumce nastražit i rousnice. Hlavně z jara jsou rousnice opravdu účinnou nástrahou! A jak na to? Na podvodní splávek nastražíme jeden jednoháček, sumcový č. 6 nebo 7, na který napíchneme 2 až 3 velké rousnice. Nebo můžeme přidělat na podvodní splávek sestavu z jednoho nebo dvou trojháčků (dáváme dva trojháčky nad sebe). Na ty můžeme nastražit 5 a více rousnic na jeden háček. Tento rousnicový chuchvalec pak nastražíme stejně jako nástražní rybku.

Trojháček s 5 rousnicemi

Trojháček s 5 rousnicemi

Chytání sumců na pijavky koňské

Další možností je zkusit na háček nebo háčky s podvodním splávkem napíchnout pijavky koňské. Jde o zajímavou nástrahu, kterou vám většina ryb nechá bez povšimnutí, na rozdíl od žížal, které vám z háčku oberou například okouni, malá sumečci nebo ježdíci. Ale sumci je milují! Ovšem jak to u každé nástrahy bývá, žádná není stoprocentní. Ale rozhodně zkuste sumcům pijavky nabídnou, na háčku vypadají extra lákavě. 🙂

Více o pijavkách koňských zde: Pijavka koňská

Pijavky koňské na háčku podvodního splávku…

Slovo závěrem

Chytání na podvodní splávek je úžasná záležitost. Dá se poměrně rychle nastražit, což se hodí při kratších návštěvách u vody, také je to celé jednoduší, než chytání na „trhačku“. Ovšem jedno se přeci jen musíte naučit, nahazovat nástrahu bokem, tak, aby se olovo nezamotalo s celou další montáží. Chce to cvik, ale běžně se mě podaří i více jak 20x nahození, než vytáhnu „smotanec“ místo návazce. 🙂 Ale to se stává často až po zaseknutí, pokud na druhém konci není ryba. Další mou zkušeností je rybu z vody zbytečně nevytahovat, raději ji kontrolovat ze břehu, buď podle cukání špičky prutu, nebo pokud celou sestavu povolíte a splávek vám vyjede pěkně na hladinu, to jde, pokud navážete zátěž na kmenový vlasce a dáte ho na průběžný klips. Vyzkoušeno mám, že nástražní rybka vydrží jedno až dvě šetrné vytažení, ale další nához již většinou nepřežije!

Nejčtenější články

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.

FOR FISHING 2024 zahájen!

Ani deštivé počasí dnes neodradilo vášnivé rybáře i rybářky, aby vyrazili do Prahy do areálu PVA Letňany na rybářský veletrh For Fishing 2024. A není divu, letos je zase větší, než v loni a hlavně přibylo mnoho dalších stánků jak tuzemských firem, tak i rybářských firem ze zahraničí, z Maďarska, Polska, Anglie… Veletrh konči v neděli, tak nebuďte líní a přijeďte za námi na veletrh pobejt! V článku najdete pár tipů na zajímavé novinky, či firmy, které by jste neměli určitě přehlédnout.

FOR FISHING 2024 – den třetí

A máme tu sobotu, většinou den, kdy areál PVA v Praze praská ve švech. A není tomu jinak ani letos. Tisíce návštěvníků si dnes přivstalo a vyrazilo na rybářský veletrh FOR FISHING 2024. A že je na co koukat a za co utrácet peníze! Také dnes vám ukážeme pár fotografií, momentek z veletrhu, zajímavé stánky, prezentace i zboží.