Rybářský rozcestník

Kouzla s tygřím ořechem, aneb jak docílit, aby tygří ořech kapři našli

Tygří ořech patří stále více k těm nejoblíbenějším návnadám zkušených kaprařů. Ti nejzkušenější pak na něj také chytají. Tygří ořechy se dají prezentovat rybám jen tak, položené na dně, nebo je lze mírně přizvednou či dokonce nechat plavat jako Pop UP nástrahu, aby je kapři či amuři určitě nepřehlédli.

tygřítygřítygřítygřítygřítygřítygří

Opravdovou vychytávkou je spojit dva tygří ořechy kouskem korku, například z vinné zátky, stane se z nich pak rovnoměrně vyvážená nástraha. Pokud více ořechy vydlabeme, použijeme silnější kus korku, pak tygří ořech dokážeme prezentovat i kousek nade dnem, podobně, jako klasické PopUp nástrahy.

Jak tedy nastražit tygří ořech, aby se vznášel?

Budeme potřebovat ostrý, vhodně široký vrták, já používám ten na dřevo. Musí být ale ostrý. Dále korkovou zátku z vína, boilies jehlu, návazec s háčkem a přívěsem, zarážku, ostrý nůž a to je asi všechno.

Stačí vrtáček do dřeva, jde to dobře jen rukou, bez vrtačky…

Vrtáme menší otvory, nebo větší, záleží, zda chceme jen neutrálně vyváženou nástrahu, nebo PopUp…

Na nástrahy používáme tygří ořech uvařený, nebo nakládané tygří ořechy, raději větší, než menší. Najdeme dva, co k sobě tak nějak pasují, pak v nich vyvrtáme, pomocí vrtáku, díry větší, pokud chceme aby z tygřích ořechů vznikla PopUp nástraha, menší, pokud chceme vytvořit tzv. vyváženou nástrahu, tedy nástrahu, co se sice vznáší nade dnem, ale neuzvedne háček.

Korek získáme pomocí ostrého nože a vinné zátky….

Tygří ořechy spojené korkem, na boilies jehle…

Podle velikosti vyvrtaných otvorů nožem z korkové zátky vykrájíme nožem tyčinku, tu ukrojíme tak, aby pěkně pasovala do obou děr. Nejprve napíchneme na boilies jehlu první tygří ořech tak, aby vykukovala těsně vedle vyvrtaného otvoru. Do otvoru vedle jehly zatlačíme korek, pak i do druhého v druhém tygřím ořechu, zároveň propíchneme i druhý tygří ořech jehlou. Oba tygří ořechy k sobě natlačíme, pomocí očka jehly na přívěs háčku navlékneme oba tygří ořechy s korkem. Urovnáme ořechy na přívěsu a přitlačíme je k sobě, až nebude korek téměř vidět.

Klasika, jako když navlékáme boilies či pelety….

Delší zarážku volíme, máme-li kratší přívěs, než potřebujeme…

TIP: Tygří ořechy určené k nastražení na háček můžeme po jejich uvaření ještě namočit do nějakého colového nebo povzbuzujícího nápoje. Ty jsou dost agresivní na to, aby se dostaly pod silnější část – vrchní slupku tygřího ořechu a hodně sladké, aby po naložení rybám opravdu moc chutnaly.

Hotovo, můžeme nahodit….

Na rybářském trhu se dá koupit hodně variant již naložených tygřích ořechů, ty jsou skvělé právě pod háček jako nástraha, ale také do PVA sáčků či punčoch. Na větší zakrmení používáme, především z ekonomických důvodů, raději surový tygří ořech, který si doma sami povaříme a případně dochutíme nějakým atraktorem.

Pokud chcete, aby tygří ořech kapři či amuři opravdu milovali, nechte ho zkvasit. Stačí po převaření dodat do hrnce, či jiné nádoby, trochu cukru, pak občas zamíchat a nechat v teple. Někdo do nádoby dává kelímek zakysané smetany či „živého“ jogurtu, i takto lze nechat zkvasit tygří ořech, podobně, jako například také kukuřici.

Text i foto: Jiří Langer, šéfredaktor webu

Více o tygřím ořechu se dozvíte zde:

Nejčtenější články

O pohár předsedy SÚS 2022

Tradiční rybářské závod „O pohár předsedy SÚS“, se koná na vodní ploše Písková Lhota 14. 5. pro dospělé a 15. 5. 2022 pro děti a mládež. Rezervaci lze provést do 6. 5. Neváhejte se přihlásit! Volná místa budou k dispozici i v den závodu, takže můžete přijet…

MO ČRS Rokycany pořádá místní kolo Zlaté udice 2022

Místní organizace Českého rybářského svazu Rokycany pořádá v sobotu 30. dubna 2022 MÍSTNÍ KOLO rybářské soutěže pro mládež – ZLATÁ UDICE 2022….

Propozice na Jarní a Dětské závody ČRS MO Kladruby 28.5. a 29.5. 2022

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní a Dětské rybářské závody konané ve dnech 28. a 29. května 2022 na nádrži Záhorská. V příloze Vám zasíláme propozice obou závodů a jsme v očekávání Vašich rezervací lovných míst. Těšíme se na Vaši hojnou účast! Výbor ČRS MO Kladno…

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím