Rybářský rozcestník

Jak zpracovat sumce

Lovem sumců se zabývám delší dobu. Rád se podělím s rybáři o mé zkušenosti, jak takový úlovek zpracovat. Ideální sumec pro kuchyňské zpracování je, podle mě, do 130 cm jeho délky. Větší kusy jsou příliš tučné a to i na uzení, ty já osobně vracím vodě. Často čtu, že sumce je potřeba, před jeho kuchyňským zpracováním celého stáhnout, což je nesmysl. A to platí i v momentě, když chci sumce vyudit. Ze sumce nejprve použiji první 40 cm za hlavou, říkám tomu sumčí svíčková, ideální část sumce na sumčí guláš, filety a nugety (kostky) na opečení a na další kuchyňskou úpravu, například na pomazánky z vařeného masa, ceviches atd. Břicho a maso z hlavy používám na polévku. Zbytek sumce s kůží nařežu na 10-15 cm velké kusy, samozřejmě jdou udělat i menší kusy, na uzení. Mnoho rybářů také neví jak sumce šetrně zabít. V tomto článku najdete můj osvědčený postup zabití sumce a rozdělení sumčího masa podle způsobu tepelné úpravy masa sumce.

svičkovákusyodřezkysumec

Jak šetrně sumce zabít?

Sumec má tvrdou lebku, přesto je třeba, před jeho usmrcením, sumce nejprve omráčit, třeba topůrkem od sekery a to opakovaným silným úderem. Omráčeného sumce ostrým, úzkým nožem na konci lebky sumce, tak 3-4 cm od konce lebky z vrchu píchneme do jeho nervového centra, tedy mozku, smrt nastává ihned (prsty se to místo pozná, je tam taková prohlubeň). Po usmrcení je třeba sumce ihned vykuchat a naporcovat.

„Svíčková“ ze sumce…

Vykuchání a naporcování sumce

Budeme potřebovat ostrý, delší nůž, sekáček na maso, nůžky na kuře, osvědčily se i nůžky na stříhání větví a paličku na maso. Sumce na břiše od hlavy k místu, kde začíná řitní ploutev, rozřízneme a vyndáme vnitřnosti. (občas kouknu do žaludku, na co měl dotyčný ulovený kus v na daném úseku řeky chuť). Já vnitřnosti ze sumce v kuchyni nepoužívám, vyhazuji je i když vím, že někteří rybáři berou ze sumce játra. Břišní dutinu pořádně vypláchneme studenou vodou a vyčistíme od zbytků vnitřností. Sekáčkem na maso odsekneme 10 cm ocasu s kulatou ocasní ploutví, tuto část sumce vyhodíme. Kde končí lebka sumce, nařízneme maso ostrým nožem k páteři, páteř přesekneme sekáčkem na maso, pomůžeme si paličkou na maso.

Kusy sumce na uzení…

Z hlavy vyřízneme ostrým nožem maso na polévku (líčka), je krásně libové, bez tuku a kostí, zbytek hlavy vyhodíme. Hlavu jde také zužitkovat celou na rybí vývar po odstranění skřelí a podélném rozpůlení, aby se vešla do hrnce. Já toto nepraktikuji, na polévku využívám jen vyříznuté maso z hlavy a odřezky. Odsekneme sekáčkem 40 cm za hlavou válec masa a odřízneme břicho (použijeme na polévku), zůstane nám váleček, nejkvalitnější maso, jak jsem se zmiňoval, říkám tomu sumčí svíčková. Váleček přepůlíme, otočíme a nůžkami a nožem odstraníme páteř. Zbytek sumce, část s řitní ploutví, nasekáme sekáčkem na porce na uzení a nůžkami odstřihneme z každého kusu řitní ploutev. Já osobně většinu sumce zamrazím, maso balím do potravinářské folie. Kůži odstraním až před kuchyňskou úpravou, z částečně rozmrzlého masa to jde ostrým nožem velmi dobře.

Odřezky ze sumce na rybí vývar…

Zpracování rybích odřezků

Rybí odřezky většinou uvařím ihned s kořením a kořenovou zeleninou, po uvaření vývar scedím, nechám vychladnout, seberu tuk z povrchu, přeliji do PET lahví, zamrazím. Později lze vývar použít na rybí polévku, rybí guláš.

Závěr

Tento systém zpracování sumce se mi osvědčil a převzali ho ode mne i někteří mí kamarádi. Zpracování sumce kolem 100 cm včetně naporcování, zabalení masa do potravinářské folie, úklidu, zabere podle zručnosti zhruba 1 hodinu.

V žaludku sumce lze nalézt kde co, tento sumec měl v sobě sumečka amerického….

Text i foto: D.M.

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….