Rybářský rozcestník

Feederování s žebrovými krmítky

Když se řekne feederové krmítko, každý rybář si většinou v hlavě zobrazí drátěné krmítko hranaté či oválné, popřípadě method feeder krmítko. Ovšem existuje velký výběr dalších variant krmítek určených pro lov s feederovými pruty. Mezi mé nejoblíbenější patří tzv. žebrová krmítka.

tmavá-světlánekonečnásmazeny-hrasek-umela-kukurice-krmitkoOlovozakrmovacížebrovénavazec-method-vazky-bahno44navazec-method-vazky-bahno1KrmítkoJednoduchákapr-feederovážebrové

Na některých rybářských e-shopech tyto krmítka najdete pod pojmem „žebříkové“ krmítko, ale tento název mě připadá zcestný. Proto dále budeme používat název žebrové krmítko. Dá se splést s krmítky spirálovými, ale ty, jak jejich název napovídá, se skládají ze spirály, ovšem jinak jde v podstatě o totožná krmítka, tzv. otevřená.

Když se u nás objevily první feederové pruty, většinou se na propagačních fotografiích a videích objevovaly s navázanými montážemi s klasickými feederovými košíčky. A není divu, V začátcích byl feeder prut považován jen za náčiní vhodné na lov drobných rybek. A k tomu byly feederová krmítka ve tvaru košíčků dokonalá. Ovšem postupem času se na českém rybářském trhu objevily i pruty středně tuhé a tzv. heavy pruty, které jsou určeny pro lov i těch největších ryb. A právě pro lov větších kaprovitých ryb se hodí právě žebrová krmítka, která spolu s krmením, mohou vážit i více jak 100 g a dokáží na jeden nához na lovné místo dopravit opravdu velké množství krmení a to bez nutnosti dalšího zakrmování, což je jedna z jejich největších výhod.

Na rybářském trhu se dají koupit žebrová krmítka celá, odlitá z olova a pak krmítka s drátěnými žebry a to závěsná a také žebrová krmítka s vodičem, což není nic jiného, než dutá pevná trubička, která zabraňuje montážím se zamotat do kmenového vlasce či pletenky. Existují i žebrová krmítka bez vodiče, ta jsou vhodná například pro lov u břehu, na krátké vzdálenosti, ovšem návazce, či přímo kmenový vlasec, nebo pletenka, se do nich mohou častěji zamotat, oproti krmítkům s vodící trubičkou. Také proto já osobně preferuji krmítka s vodičem a to nejen žebrová, ale například i method feeder krmítka, kromě jiného i proto, že se s nimi dá přesně nahodit a to i na velké vzdálenosti.

Žebrové krmítko přemluvilo i tohoto kapříka…. 🙂

A proč používat právě žebrová krmítka?

Tvar žebrových krmítek zaručuje dokonalé vyplavování návnad z krmítka a díky jejich „žebrům“ návnada na krmítkách dobře drží i při razantních náhozech. Lze s nimi tedy chytat i na delší vzdálenosti, stejně tak na bahnitém podkladě a to jak ve vodách stojatých, na rybnících, na údolních nádržích, tak i v proudu na řekách. Vyrábí se v mnoha velikostech a gramážích. Výběr žebrových krmítek v rybářských obchodech je opravdu veliký.

Vždy je třeba myslet na to, s jakými pruty je budeme používat. Je třeba buď vybrat krmítka bez závaží, nebo se závažím, ale myslet přitom i na váhu samotného krmení. Krmítko s krmením může vážit i několikanásobně více, jako to bez krmení! A tak je třeba vybrat pruty, které mají větší zatížení na špičku. Já nechávám opravdu větší rezervu, protože je známo, že výrobci prutů udávají zatížení na špičku u prutů poměrně orientačně a bylo by nemilé o nějaký prut přijít díky jeho extrémnímu přetížení, například při razantnějším náhozu s těžším krmítkem, než by mělo být.

A jaké krmení použít v kombinaci s žebrovými krmítky?

Právě při lovu s žebrovými krmítky je důležitá lepivost krmení. Pokud bude lepivější, bude skvěle držet na krmítku. Ovšem nesmíme to s tou lepivostí moc přehánět, protože pak se bude krmení s krmítka špatně uvolňovat. Ovšem to je naopak žádoucí například při lovu ve větším proudu. Na stojatých vodách stačí namíchat krmení méně lepivé, přesto musí držet pohromadě tolik, aby vydrželo dopad krmítka na hladinu a směs se z krmítka neuvolnila dříve, než krmítko doklouže vodním sloupcem na dno lovného místa.

Na rybářském trhu existuje nabídka snad stovek hotových krmítkových směsí. Stačí si jen dobře vybrat a správně je zvlhčit před samotným lovem. Na obalu každé takovéto směsi je přesný návod, jak správně zvlhčit tu či onu směs. Mnoho zkušených rybářů pak doporučuje krmítkovou směs po navlhčení ještě provzdušnit, tedy použít síto. Já používám metličku a vrtačku, s kterou se také dá směs nejen dobře promíchat, ale i pěkně provzdušnit. Samozřejmě si můžeme také krmítkovou směs sami namíchat, ale to je již práce pro zkušenější rybáře, začátečníkům bych určitě doporučoval koupit si již namíchanou krmítkovou směs a to přímo na cílenou rybu, kterou budete chtít chytit. Nezapomínejte však, že je důležité lepivost krmení přizpůsobit revíru, na jakém budeme chytat, zda budeme lovit ryby na stojaté, nebo naopak v proudné vodě.

TIP: Lepivost do většího proudu lze dohnat jemnou hlínou, kterou lze přimíchat i do krmítkových směsí. Hlína se obecně doporučuje přimíchávat do krmení při chytání na řekách. Skvělé jsou krtince, to je ta správná hlína do zakrmovacích směsí.

A jak dlouhé návazce používat v kombinaci s žebrovými krmítky?

Obecně se dá říci, že návazce u žebrových krmítek používáme podobně, jako u jiných krmítek, tedy spíše kratší, o délce 5, 10 až 15 cm dlouhé. Můžeme použít různé nástrahy, jak PopUp nástrahy, tak wafters nástrahy, tak i klasické potápivé a to nejen boilies či pelety, ale i živou nástrahu, jako žížaly či červy. Stejně tak další nástrahy, jako nakládaná kukuřice, či lisované pečivo má na háčcích, i pod žebrovými krmítky, velký úspěch. Na bahnitém dně volíme návazce delší, stejně tak v proudné vodě na řekách. Naopak na pískovnách stačí opravdu krátké návazce. Špatné není, hlavně v jarních měsících, mezi návazec a krmítko vložit ještě feeder gumu. Díky ní můžeme chytat na opravdu jemné návazce i větší ryby. Naopak ve vázkách a při lovu opravdu velkých kaprů lze pod žebrové krmítko navázat lanko, které se nám hned tak nepřetrhne ani v opravdu těžkých podmínkách při zdolávání i těch největších ryb.

Video k tématu zde:

Text i foto: Jiří Langer, šéfredaktor webu

Nejčtenější články

FOR FISHING 2021

12. rybářský veletrh se letos koná v podzimních dnech a to od 21.10 do 24.10. 2021. Jde o největší rybářský veletrh v ČR. Co tam najdete v heslech: Prezentace nových trendů, představení novinek pro rok 2021, prezentace jednotlivých rybolovných technik, vytvoření rybářského prostředí pro všechny, co propadli krásám rybolovu, vytvoření obchodního prostředí pro vystavovatele v ekonomicky nejsilnějším regionu ČR, doprovodný program, přednášky, soutěže, propagace péče o životní prostředí a čistotu vod…

Novomlýnská nádrž vydala dosud největšího kapra v historii Evropského šampionátu v lovu kaprů!

Na Novomlýnské nádrži se pořádá již pátý ročník Evropského šampionátu v lovu kaprů „Stairs2Hell“. Jejím pořadatelem je společnost European Carp Fishing Association, která se organizací závodů zabývá již řadu let, ve spolupráci s Moravským rybářským svazem a Povodím Moravy. V čele této společnosti stojí manažerka projektu Tereza Asterová, na závodech dále spolupracují ambasador projektu, známý rybář Jakub Vágner a zkušení organizátoři, rybáři a ředitelé závodů, Petr Šurek a Vít Černý. Tento závod má tradici již od roku 2017 a letos se ho účastní 100 tříčlenných týmů z celé Evropy. Vítěz získá 500 000 Kč a věcné ceny v hodnotě přes 200 000 Kč. Jednou z hlavních myšlenek závodu je podpora mladých rybářů při jejich cestě k úžasnému koníčku, proto pořadatel poskytuje dar rybářského vybavení v hodnotě 200 000 Kč na chod dětských rybářských kroužků v rámci Moravského rybářského svazu. Tímto je tento závod naprosto unikátní v rámci celosvětového měřítka.

Korbáčiky patří mezi TOP nástrahy do ledové vody

Pokud si dokážete korbáčiky odepřít a nesníst je všechny, rozhodně je vyzkoušejte jako nástrahu na háček do studené vody. Hodí se na ně chytat od podzimu do jara, kdy na ně lze přemluvit více druhů ryb. Především na sýry můžeme chytat tlouště, parmy, podoustve, ostroretky, ale i kapry. V zimě na dírkách také pstruhy, především pak duháče.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím