Rybářský rozcestník

Zajištění trhacího kolíčku pojistnou zarážkou z klacíku

Při chytání kaprovitých ryb tzv. „Na kolíček“ často chytáme na větší vzdálenosti nebo v podmínkách, kdy nelze chytat klasicky na položenou, tedy například při zvednuté vodě po deštích. Pokud pak chytáme za silného větru, kolíček často nemá sílu naši kmenovou šňůru či vlasec udržet. Pomocný kousek větvičky jako zarážky nám tento problém může pomoci vyřešit.

kolíčekkolíčekchytáníchytáníztraceny-uzel-panorama2

Při lovu kaprů, ale i dalších kaprovitých ryb v silném proudu lze na některých revírech použít metodu lovu ryb na trhačku pomocí kolíčku na prádlo. Ovšem pokud hodně fouká, nebo chytáme-li na větší vzdálenosti, pak kolíčky často nemají tu správnou sílu tlaku, aby kmenovou šňůru udržely.

Stačí však použít ztracený uzel, kousek větvičky a je po problému. Přídavný kousek zarážky z větvičky dokáže pomoci kolíčku a udržet kmenovou šňůru i v silném větru. Vše je jasné z přiložených fotografií. Pod kolíčkem vytvoříme ztracený uzel, do jehož oka prostrčíme kousek větvičky, ta se zarazí tahem o spodní část kolíčku, tah kmenové šňůry může být silnější, přesto kmenová šňůra z kolíčku nevyskočí, jen tehdy, bude-li záběr od ryby.

Kolíček zajištěný zarážkou z kousku větvičky zajištěné ztraceným uzlem…

Články k tématu:

Nejčtenější články

Má první rybářská výprava, aneb důkladná domácí příprava

Ano, je to tu, mám platné rybářské doklady, něco jsem se o rybách naučil a tak konečně mohu k vodě si pěkně zachytat. Ale kam vyrazit? A co si kromě základní rybařiny ještě vzít s sebou? Také znalost místa, kde chci chytat, mě může zajistit úspěšný lov, proto neváhejte a poraďte se se zkušenými rybáři, ti vám rádi poradí, kam vyrazit.

Co dělat, když přední brzda navijáku nejde utáhnout

Už se vám někdy stalo, že jste chtěli dotáhnout brzdu navijáku a ono to nešlo? Je to velký průšvih, protože pak nejde ani navinout nahozenou nástrahu ke břehu. Člověk si nějak poradí, ale naviják je s prokluzující brzdou prostě nefunkční. Většinou jde o stržení závitu ve středu krytu brzdy. Co s tím, vyhodit naviják? Ne! Jedno relativně prosté a levné řešení existuje. Lze obrátit mosazný střed.

Základní dělení rybářských navijáků

Rozhodně není dobré podcenit samotný výběr navijáku, je to totiž důležitá součást celé rybářské výbavy. Právě kvalitní, dobře zvolený, naviják může velmi zpříjemnit nejen samotné zdolávání ryb, ale i ostatní práci s prutem. A naopak nekvalitní, nebo nevhodně zvolený naviják, dokáže zkazit celý zážitek z rybaření, nebo případně dokonce zapříčinit ztrátu případného úlovku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím