Rybářský rozcestník

Zajištění trhacího kolíčku pojistnou zarážkou z klacíku

Při chytání kaprovitých ryb tzv. „Na kolíček“ často chytáme na větší vzdálenosti nebo v podmínkách, kdy nelze chytat klasicky na položenou, tedy například při zvednuté vodě po deštích. Pokud pak chytáme za silného větru, kolíček často nemá sílu naši kmenovou šňůru či vlasec udržet. Pomocný kousek větvičky jako zarážky nám tento problém může pomoci vyřešit.

kolíčekkolíčekchytáníchytáníztraceny-uzel-panorama2

Při lovu kaprů, ale i dalších kaprovitých ryb v silném proudu lze na některých revírech použít metodu lovu ryb na trhačku pomocí kolíčku na prádlo. Ovšem pokud hodně fouká, nebo chytáme-li na větší vzdálenosti, pak kolíčky často nemají tu správnou sílu tlaku, aby kmenovou šňůru udržely.

Stačí však použít ztracený uzel, kousek větvičky a je po problému. Přídavný kousek zarážky z větvičky dokáže pomoci kolíčku a udržet kmenovou šňůru i v silném větru. Vše je jasné z přiložených fotografií. Pod kolíčkem vytvoříme ztracený uzel, do jehož oka prostrčíme kousek větvičky, ta se zarazí tahem o spodní část kolíčku, tah kmenové šňůry může být silnější, přesto kmenová šňůra z kolíčku nevyskočí, jen tehdy, bude-li záběr od ryby.

Kolíček zajištěný zarážkou z kousku větvičky zajištěné ztraceným uzlem…

Články k tématu:

Nejčtenější články

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?

Kde vzít masné červy, když je rybář zapomene doma

Masní červi rozhodně patří mezi nejoblíbenější nástrahu především plavačkářů, ale i rybářů chytající například s feederovými pruty. Právě na menší ryby jde o dokonalou nástrahu. Ovšem co si počít, když je zapomeneme doma?