Rozhodně nemá smysl rybu trápit a peánem, či jiným nádobíčkem na vyproštění háčku se snažit vyprostit háček, který je zapíchnutý hluboko v jícnu ryby. Asi nejlepší řešení je návazec ustřihnout v puse ryby a pustit ji, háček se brzy vstřebá a ryba má velkou šanci přežít.
I když je dnes trend sekat například při cíleném lovu candátů dříve, jak v minulosti, stejně se nám často stane, že má ryba nástrahu i s háčkem zažranou jak se říká až v pr … :). Prostě hodně hluboko v jícnu. Stává se to často, například, když nám zabere úhoř, nebo mník, a nebo tehdy, když necháme štiku nebo candáty příliš dlouho uhánět s nástrahou. To jsou typické ryby, které mívají háček úplně spolknutý nebo tak hluboko, že snahou vytáhnout ho, spíše rybu poškodíme, než, že ji háček necháme v puse.
Právě u mníků bývá záběr tak nepatrný, že ho sekneme moc pozdě, nebo zjistíme, že je na prutu až při jeho stahování … pak je nejlepší ho nemordovat a návazec ustřihnout …
Obecně je známo, že ryby si s cizím předmětem dokáží poradit, háček buď vydávit, nebo zcela strávit. Ovšem stejně počítejme s tím, že je možné, že ryba stejně zemře. Já osobně větší kusy nenechám trápit a raději je zabiji, ale menším dávám šanci a doufám, že přežijí. Rozhodně je dobré návazec ustřihnout, aby byl co nejkratší, přímo v tlamce ryby a rychle ji pustit.