Rybářský rozcestník

Více prutů u vody, kam s nimi

Většinou, pokud jsem více dnů u vody a chytám různými rybářskými technikami, hromadí se mi kolem auta rozdělané pruty tak moc, že mě často překáží i při samotném lovu. Přitom se mě je uklízet nechce, když vím, že je za pár hodin budu zase potřebovat. Ovšem opřené o strom, to není také nic moc řešení, často končí špičky ve větvích a nejen špičky prutu, ale i montáže a návazce. Jde to ale i jinak.

Pro staré mazáky tohle není žádná novinka, ale mě nejde o to ohromovat pořád s nějakou další úžasnou vychytávkou, kterou nikdo nezná, také, kde ty nové věci mám pořád brát? 🙂 Stačí mě, že občas inspiruji nějakého toho nováčka, i když se mě často stává, že i starší rybáři některé naše notoricky známé vychytávky neznají i když chytají již řadu let. A právě tato dnešní vychytávka asi bude patřit do kategorie těch dost známých.

Kdo často jezdí na ryby a používá více prutů, ví, jak je lehké na nějaký si šlápnout nebo jeho špičku i s montáží zamotat do větví….

Na přehledné uložení rozdělaných prutů stačí jen delší šňůra či lano, dva stromy nebo strom a auto. Na tom správném místě, kde nejsou žádné větve prostě natáhneme mezi dva stromy nějakou šňůru a máme přírodní stojan na pruty. Ty pak můžeme opírat pěkně vedle sebe, aniž by se nám motaly do větví montáže či návazce. Pro ty z nás, co k lovu potřebují více prutů, je toto jedna z možností, jak si odložit právě nepoužívané pruty a přitom si na ně třeba nechtěně nešlápnout. 🙂

Nejčtenější články

Chytáme štiky – vhodné rybolovné techniky

Jak asi každý rybář ví, štika je v českých vodách hned po sumci druhá největší ryba dorůstající délky hodně přes 1 metr. Vážit pak může až ke 35 kg. Ovšem průměrná lovná délka v Česku je jen někde kolem 40 až 70 cm, o váze ryb sotva několika kilogramů. Je to predátor a zdravotní policie v jednom. Ráda totiž loví zraněné a nemocné ryby, nepohrdne ale ani mrtvou rybkou, drobnými hlodavci či mláďaty ptáků. A jak tedy na štiky? Využít můžeme hned několik metod. Chytáme je na plavanou, položenou, nebo také vláčením. Ovšem jde to i na mušku s muškařským náčiním!

Tyrolské dřívko, jeho použití

Tyrolské dřívko se používá především při vláčení, kdy má za úkol nadzvedávat nástrahu ode dna, díky čemuž se méně vázne. Dřívko při pohybu rozviřuje dno, což často také vyprovokuje dravce k útoku. Metodou vláčení s tyrolským dřívkem cíleně lovíme štiky, candáty, sumce, jelce tlouště a okouny. Podle velikosti nástražní rybky, hloubky lovného místa a síly toku pak volíme velikost tyrolského dřívka a také samotnou montáž.

Rybí pásma, aneb je dobré vědět, co nám plave pod nohama

Vodní toky jsou poměrně dost charakteristické v mnoha aspektech. Pokud je zkoumáme, sledujeme u nich různé, například to, zda protékají přirozenou krajinou, nebo regulovaným korytem, také hodnotíme jejich šíři, či členitost … Další důležitou roli hraje hloubka toku, síla proudu, typ dna, od toho všeho se právě odvíjí okysličení vody, teplota vody apod. A podobné je to i u vod stojatých. Ty mají také své charakteristické rysy. A právě charakteristika toku nebo nádrže má vliv na druhy živočichů a také ryb, které v daném pásmu žijí.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím