Rybářský rozcestník

SPLASH BAITS – Návštěva výrobny boilies – JEDNODUCHÝ RECEPT BOILIES – Odpovědi na otázky pro výrobce

20.1.2020 •

Zdar rybáři a rybářky! Dnes jsem konečně vyrazil na výzvědy do nedaleké výrobny boilies SPLASH BAITS. Ve speciálu pro odběratele jsem vám dal možnost položit otázky přímo výrobci boilies, aby nám na vaše otázky v tomto díle mohl odpovědět a tak se i stalo…

6C934AA4-8833-45BD-B19B-658D88312B4E

Kromě povídání o boilies a surovinách si prozradíme jednoduchý recept, smícháme a boilies vyrobíme, jednoduše tak, jak byste si ho mohli vyrobit i sami v domácích podmínkách! Určitě to zkuste, není to o nic těžší než těsto na buchtu😂 Vždyť boilies je jen uvařené těsto, ale jak nám Michal Ondráček prozradí, na ingrediencích záleží! Pohodlně se usaďte! Jdeme na to! U tohoto videa jsem se dozvěděl mnoho užitečných informací a nemůžu se dočkat léta! Tak pojďte se mnou na to mrknout! Zdraví vás Kubák a Michal! Petrův ZDAR!🥶😂🎣🍀🤘👍🏻👌🏼✌️

Další videa z mého kanálu najdete buď zde, na mém blogu, nebo na YouTube na mém kanálu Rybaření s Kubákem.

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.