Rybářský rozcestník

Čtyři strachy

Na fotografii vidíte opuštěné rybářské stanoviště na břehu řeky Otavy. Kdepak je rybář ? No, nachází se momentálně v tom hustém houští, které je vidět v pozadí. A prožívá tam své čtyři strachy Jaké to jsou?

Tak tedy:

  1. Strach, že nedoběhne do houští včas, nestačí stáhnout kalhoty a bude bláto na hřišti. V chladnějších dnech má rybář na sobě často i termoprádlo nebo spodky a to jen dramatičnost situace posiluje. Zvláště když se jedná o řídký případ s hustým běháním.
  2. Strach, že dorazí nasraný a nerudný člen rybářské stráže, kterého po ránu manželka vytočila a ten hned zabaví rybářovi povolenku za dlouhodobou nepřítomnost u prutů.
  3. Strach, že se dostaví hbitý zloděj, ustřihne vlasce, popadne pruty, naskočí do auta a prchne s těmi pruty vesele chytat na jiný revír.
  4. Strach, že v kritický moment, kdy jsou kalhoty na půl žerdi, začne fungovat zákon schválnosti, zabere pořádná ryba a strhne a odvleče prut do vodní hlubiny.

V ten den, který je zachycený na fotce, bylo i v pozdním odpoledni vedro k zalknutí, nic nebralo a tak když můj trus dorazil do poslední střevní zatáčky, tak jsem jen rychle zkontroloval baitrunner, na druhém prutu povolil brzdu a spěchal jsem do akce. Když jsem byl v nejlepším a prožíval jsem ty čtyři strachy, tak jsem zjistil, že v kapse vesty nemám toaletní papír. Mimochodem, všimli jste si, že výrazně ubylo velkých a použitelných lopuchů ? Jako staromilec používám osvědčené textilní kapesníky, nikoliv papírové. Každý rok k vánocům dostávám novou sadu. Hádejte proč mi kapesníky tak ubývají. Může za to rybaření a houbaření!

I tentokrát jsem chtě nechtě vylovil z kapsy kalhot kapesník a ….. pak to začalo. Zafungoval zákon schválnosti a naplnil se strach č.4. Malý kvalitní hlásič záběrů až z daleké Číny začal řvát jako lodní siréna v mlze nad kanálem La Manche. Bleskově jsem použil kapesník, natáhl slipy a kalhoty a vyrazil z houštin k prutům, div jsem si o větvičku oko nevypíchnul. Zatočil jsem kličkou navijáku a velmi prudce zaseknul. Ryba byla ovšem rychlejší a háčku se nějak zbavila. Krmítko se dvěma háčky mi prosvištělo těsně kolem hlavy. Pak že rybařina není adrenalinový a nebezpečný sport. Tenkrát se ještě u nás v jižní provincii mohlo chytat na srkačku se dvěma háčky pevně spojenými s krmítkem. Dnes to již možné není. Ryby začínají být chráněné víc než rybáři. Jednou je asi budeme chodit jen přikrmovat z mostu starým pečivem jako labutě a kachny v zimě. Naštěstí jsem se tedy do vlastního obličeje ostrým háčkem netrefil a tak jsem večer ještě chytil dvě plotice a okouna.

Po příjezdu domu jsem zjistil, že mám pěknou záhnědu na slipech, přímo kakaovou skvrnu velikosti mexického dolaru. Slipy jsem nenápadně vrhnul do pračky a dělal jsem jako že nic. Říká se, že pro důchodce dobré vysrání poloviční soulož jest. No, ne vždy to platí. Raději teď nástrahy z vody vytáhnu (což je postup správný). Při prudkém řídkém případu se to ale nestihne.

Vratislav Prouza

rybář

Nejčtenější články

Má první rybářská výprava, aneb důkladná domácí příprava

Ano, je to tu, mám platné rybářské doklady, něco jsem se o rybách naučil a tak konečně mohu k vodě si pěkně zachytat. Ale kam vyrazit? A co si kromě základní rybařiny ještě vzít s sebou? Také znalost místa, kde chci chytat, mě může zajistit úspěšný lov, proto neváhejte a poraďte se se zkušenými rybáři, ti vám rádi poradí, kam vyrazit.

Co dělat, když přední brzda navijáku nejde utáhnout

Už se vám někdy stalo, že jste chtěli dotáhnout brzdu navijáku a ono to nešlo? Je to velký průšvih, protože pak nejde ani navinout nahozenou nástrahu ke břehu. Člověk si nějak poradí, ale naviják je s prokluzující brzdou prostě nefunkční. Většinou jde o stržení závitu ve středu krytu brzdy. Co s tím, vyhodit naviják? Ne! Jedno relativně prosté a levné řešení existuje. Lze obrátit mosazný střed.

Základní dělení rybářských navijáků

Rozhodně není dobré podcenit samotný výběr navijáku, je to totiž důležitá součást celé rybářské výbavy. Právě kvalitní, dobře zvolený, naviják může velmi zpříjemnit nejen samotné zdolávání ryb, ale i ostatní práci s prutem. A naopak nekvalitní, nebo nevhodně zvolený naviják, dokáže zkazit celý zážitek z rybaření, nebo případně dokonce zapříčinit ztrátu případného úlovku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím