Rybářský rozcestník

Lín obecný ve staré literatuře

Lín je krásná a svérázná ryba, je typickou rybou tůní s vrstvou bahna na dně a na povrchu s porostem stulíků a leknínů, toť čítankový příklad pro děti. Já osobně lína považuji za rybu s nejkrásnějším okem. Měl by se třeba jmenovat lín zlatooký, to by mu slušelo více, než lín obecný. Stará literatura se vyjadřuje o línech dost hanlivě. Kapr lín – Cyprinus tinca, lín plzký, švec, takhle ho nazývali před pomalu 170 lety.

Brehmůvlínlín

Český učitel, doktor, filozof Karel Slavoj Amerling ve své knize Fauna čili zvířena česká z roku 1852 o něm napsal, cituji: Nestěhovavá ryba, hřbetní a řitní plejtev jest krátká, bez bodlin má velmi krátké kníry a šupiny malé. Délka obnáší 1 až 2 střevíce (1střevíc přibližně 29 cm) váží 2 až 8 liber (1 libra přibližně 500 g). Hlava veliká, čelo široké, oči malé, mající zlatý kruh. Záda černozelená, přída (asi břicho) bílá, perutě violové, plejtev ocasní na úhlech otupená a uprostřed rovná. Život má houževnatý a drží se v mělčinách i v zimě blízko ledu v blátě, takže lovit snadno loviti lze.

Žere bláto a červy, maso je bílé, měkké vodnaté, zapáchá po blátě a neváží se, přesto ho lidi rádi drží v rybnících na kapry, jelikož ryjíc v blátě přístup kaprům otvírá. Slove také švec, pro špínu jako na přezdívku, jelikož se v blátě válí a blátem smrdí. K. S. Amerling musím přiznat, lína pěkně pohanil, což si nezaslouží. Psal své knihy hlavně pro prostý venkovský lid a asi lína nikdy nejedl a neviděl na vlastní oči.

Brehm ve svém díle Život zvířat, druhý svazek Ryby a obojživelníci z roku 1929 už byl k němu milosrdnější, ale některé údaje kolem váhy a délky jsou nadnesené, cituji: Tinca vulgaris – lín obecný jediný evropský druh tohoto rodu, dosahuje délky nejvýše 70 cm a váhy 5-7 kg. Líni jsou zbarveni temně olivově, s prosvítajícím zlatým leskem, po stranách přechází do světle nebo červenavě šeda s nádechem do fialova barva je rozmanitější než u kaprů a mění se podle okolí, kde žijí. V některých krajinách, zvláště v Čechách a horním Slezsku, pěstují zvláštní skvostnou odrůdu, která patří k nejkrásnějším evropským rybám vůbec, tak zvaného lína zlatého.

Tělo je kryté tenkými a průsvitnými šupinkami, ploutve jsou jemné a tenkoblanné. Lín jest ze všech kaprovitých ryb v Evropě nejrozšířenější. Přebývá téměř v celém dílu světa od jižní Itálie po střední Švédsko, jest hojný i v Rusku a zvláště v rybnících a řece Obu. V horách stoupá až do výše 1600 metrů, přec však můžeme ho označit za rybu nížin, před řekami dává přednost stojatým vodám, zvláště jezerům, rybníkům a tůním s bahnitým dnem, kde je sice rákosí, ne však po celé vodě. V řekách stahuje se k takovým místům, kde voda pomalu teče a kde je proto hodně usazeného kalu, neboť z bahna a kalu vyhledává si potravu.

Lín je líná a váhavá ryba, která se skoro stále zdržuje při dně, v zimě se do bahna zahrabává a vystupuje k povrchu jen za velice pěkného počasí a v době kdy se rozmnožuje. Doba tření připadá na červen a červenec. V té době vidíme samičky, jak každá, jsouc doprovázená dvěma samečky plove na mělčinách od jednoho trsu rákosí nebo sítí k druhému a klade tam jikry. Maso línů cení se různě. V jižním Německu je považováno za méněcenné na severu, však si ho váží a je dosti drahé. V Anglii dále i v jiných severních státech, stejně jak u nás, je to oblíbená ryba. Leč líni ze stojatých a příliš bahnitých vod nabudou lehce chuti po hnilobě, proto rybáři před odesláním na trh chovají líni delší dobu v čisté, tekoucí vodě.

Dnes víme, že línů ubývá v našich vodách, svědčí o tom i úprava v rybářském řadu kdy od 1.ledna 2021 si smíme ponechat jen 4 kusy. Nechceme se dočkat, aby se za pár let psalo, lín obecný – Tinca tinca, vyhynulí druh – extinct (EX) a byl na černém seznamu vyhynulých živočichů.

Text i úvodní foto: Dědek Wassermann

Zdroje – K. S. Amerling – Fauna čili zvířena česká 1852, Brehmův život zvířat – Ryby, savci 1929

Nejčtenější články

Lov candátů na feeder

Ano, chytat s feederovým prutem můžeme téměř vše, tedy i dravce, jako úhoře, menší sumce, nebo candáty a to jak na stojatých, tak tekoucích vodách. Ani nemusíme kupovat extra pruty či navijáky, pro chytání dravců nám postačí delší feederový prut, s kterým běžně chytáme i bílou rybu.

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Dva roky na rybách s mini karavanem

V loni na jaře jsem si pořídil skříňový přívěs Mini Cargo TF 4 S PLUS 750 kg. Jde o přívěs, který se přímo nabízí k přestavbě na mini karavan. Vzhledem k tomu, že byl nejlevnější na trhu, koupil jsem ho a začal používat jako obytný domeček na kolečkách právě na mých delších výpravách k vodě. A dnes nelituji této koupi, ba naopak! Přizpůsobil jsem si ho na dlouhé výpravy a dnes si život u vody bez něj už neumím představit.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím