Rybářský rozcestník

Vodomil černý (Hydrophilus piceus)

Vodomil černý je největší vodní brouk žijící na světě a také vzácně u nás v Česku. Najít ho můžeme ve stojatých vodách s hustou vegetací. Larvy jsou dravé, dospělci jsou pak býložravci. Larvy jsou pak oblíbenou rybí potravou.

Vodomil černý (Hydrophilus piceus)

Název latinsky

Hydrophilus piceus

Rozpoznávací znaky

Zástupci této čeledi bývají dobří letci s typickým tmavým zabarvením. Velikost dospělých brouků je závislá na druhu, nejmenší druhy mají pouze jeden milimetr a největší druhy dosahují délky až pěti centimetrů. Pro celou čeleď je typický způsob dýchání, kdy je na zadeček vzduch dopravován pomocí tykadel.

Výskyt

Čeleď vodomilovitých obsahuje značné množství druhů, které jsou rozšířeny téměř po celém světě. U nás žije vzácně například tento vodomil černý, kterého najdeme ve stojaté, hodně zarostlé, vodě jak v nížinách, tak i středních polohách.

Obecně

Tento obr mezi vodními brouky není dobrý plavec, spíše se jen tak prochází podně, nebo leze na listech a stoncích vodních rostlin. Je obrovitý, v dospělosti dosahuje délky až 4.5 cm, což je na brouka dost. Obývá stojaté, hodně vodní vegetací zarostlé vody. Živí se převážně vodními rostlinami, ale občas nepohrdne ani rybími jikrami. Děláto asi na oplátku, protože v jeho larválním stádiu je oblíbenou rybí potravou.

Jeho larvy jsou úplně jiné, než dospělci. Jsou dravé, požírají hlavně vodní měkkýše. Líhnou se z vajíček, které samice naklade do zvláštního lodičkovitého pouzdra tzv. kokonu. Dorostlé larvy vylezou na břeh a v zemi se zakuklí. Pak z nich vylezou samotní brouci.

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….