Rybářský rozcestník

Úpor šestimužný (Elatine hexandra)

Další z úporů rostoucích především na obnažených plochách letněných rybníků, ale i jinde, kde se krátkodobě voda ztratí, nebo ustoupí. V Česku patří k ustupujícím, silně ohroženým druhům.

Název latinsky

Elatine hexandra

Jiný název

elatinka šesťtyčinková

Rozpoznávací znaky

Plazivá, poléhavá bylina, bohatě větvená, v uzlinách kořenujícími lodyhami. Listy má vstřícné, sbíhavé v kratičký řapík, eliptické, lysé, tupé, lysé palist má opadavé. Jednoleté květy má krátce až dlouze stopkaté, trojčetné, vyrůstající v úžlabí listů. Kališní lístky má světle zelené, korunní lístky světle růžové, tyčinek je šest. Plodem je kulovitá tobolka obsahující přímá nebo slabě prohnutá semena. Kvete od června do září.

Výskyt

V Česku roste roztroušeně až vzácně. Ve světě ho najdeme v celé západní Evropě.

Obecně

Tato jednoletá až dvouletá plazivá bylina roste na vlhkých až zbahnělých, hlinitých nebo písčitých, převážně kyselých půdách na okrajích rybníků, mělkých rybničních okrajích nebo obnažených dnech rybníků, tvoříce velké trsy. V Česku patří k ustupujícím, silně ohroženým druhům.

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Kam s úhořem na háčku? Kbelík je ideální!

Každý, kdo někdy vytáhl úhoře z vody ví, že bojuje i na souši a ne a ne se uklidnit. Pak je moc těžké mu háček vytáhnout z tlamky. A nejen to, necháte-li ho malou chvíli vyset na vlasci, začne se do něj zamotávat, dokáže se tak neuvěřitelně zamotat do vlasce, až se začne často škrtit. Hrozí nejen jeho poškození, ale také brzké uhynutí. Kam tedy s ním těsně po vytažení z vody?