Rybářský rozcestník

Tandemové bezuzlové navázání dvou jednoháčků

Bezuzlové, někdy také bez smyčkové, navázání jedno, dvoj nebo i trojháčků dnes patří mezi oblíbené rybářské způsoby, jak navázat háčky s očky. Především při lovu dravců se pak někdy hodí uvázat v sestavě za sebou dva, nebo dokonce i tři háčky za sebou na jeden návazec. Tandemové montáže využíváme především při lovu štik, sumců, nebo při chytání na moři většinou opět dravých ryb.

Tandemové

Kdo zvládne klasické bezuzlové vázání, pak bez problémů dokáže uvázat i tandemovou montáž se dvěma, nebo dokonce třemi háčky s očky. Lze použít jak jednoháčky, tak dvojháčky i trojháčky, ale poslední dobou preferujeme na lov i větších ryb pouze kvalitní jednoháčky, tedy i na štiky a sumce.

Tandemové bezuzlové navázání dvou jednoháčků…

  1. Pletenku, nebo jiný návazcový materiál, jako například fluorocarbon protáhneme očkem háčku zezadu…
  2. směrem k ohybu háčku, obtočíme tak 8x kolem háčku, postupujeme od oka háčku k jeho oblouku, utahujeme a dbáme na to, aby se oviny řadily pěkně jeden zda druhým, těsně za sebou…
  3. pak se vrátíme buď přímo k oku háčku, nebo ještě dvěma až třemi oviny zpět k očku háčku, opět dotahujeme, nakonec konec pletenky či jiného vhodného návazcového materiálu protáhneme opět zezadu očkem háčku, dotáhneme…
  4. přebytečný konec ustřihneme, pak si naměříme vzdálenost, kam chceme umístit druhý háček, ten přiložíme k návazci, konec pletenky opět protáhneme zezadu očkem háčku a vlastně vše opakujeme, jako u prvního háčku, tedy provedeme pečlivě 7 až 8 ovinů kolem ramínka háčku, opět oviny řadíme pěkně vedle sebe, hodně těsně, utahujeme…
  5. nakonec se přímo, nebo pro bezpečnost dalšími dvěma až třemi oviny vrátíme zpět k očku háčku, protáhneme zezadu, dotáhneme…
  6. ustřihneme potřebnou délku návazce, na konci uděláme klasickým smyčkovým uzlem očko, do kterého pak můžeme uvázat obratlík s karabinkou, či použijeme jiný vhodný uzel na uvázání obratlíku.

TIP: Hlavně při lovu větších ryb je lepší ještě jednotlivé oviny schovat pod smršťovací hadičku, zajistíme tak, aby se zuby dravců nedostaly k ovinům a případně je nějak nepoškodili, což by v důsledku mohlo znamenat přijít případně i o trofejní kus při jeho zdolávání.

Text Jiří Langer, obrázek: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Od 12.4. mohou rybáři chytat ryby po celou povolenou denní dobu lovu

Díky ukončení nouzového stavu si rybáři oddechnou, konečně mohou opět vyrazit na výpravy i mimo svůj okres, kde mají trvalé bydliště, stejně tak strávit u vody celý čas, co jim umožňuje rybářský zákon.

Skládací kbelík na vodu – skvělá rybářská pomůcka

Skládací nádoba, kbelík, či jinak také vědro na vodu, je chytrá pomůcka pro všechny, co potřebují nabírat vodu i tam, kde je břeh hodně vysoký. Kromě toho jde o velmi skladnou pomůcku pro rybáře, která se vejde i do menšího baťůžku a hlavně, téměř nic neváží. Přitom se může na rybách hodit na kde co.

Sendvič, jako taková nástraha poslední záchrany, do jarní ledové vody

Každý rybář, který zkouší lovit v jarní ledové vodě, ví, že občas je opravdu těžké letargické ryby přimět k záběru. Ovšem existuje několik osvědčených nástrah, které často zajistí úspěšný lov i přes případnou aktuální neochotu ryb spolupracovat při prvních jarních vycházkách k vodě.