Rybářský rozcestník

Uzel – boční přívěs na uvázání návazce s háčkem

Především u vertikální přívlače se používají návazce s háčkem uvázané kolmo k hlavní návazcové šňůře, nebo případně přímo ke kmenové šňůře. Ale i muškaři často využívají boční přívěs na uvázání druhého návazce. Boční přívěs se může hodit i při tvorbě některých montáží na položenou. Existuje několik uzlů, které lze na vytvoření bočních přívěsů použít. Tento patří mezi ty nejjednodušší.

Postup uvázání bočního přívěsu…

  1. na kmenovém vlasci nebo pletence uděláme větší oko v místě, kde chceme napojit na přívěs návazec s háčkem
  2. začneme jakoby klasickou smyčkou, kterou ale nedotahujeme
  3. okem protáhneme střed smyčky 2x, až pak důkladně uzel utáhneme
  4. těsně u uzlíku, z jedné strany, smyčku přestřihneme

Na vytvořený boční přívěs lze uvázat samotný návazec s háčkem například pomocí dvou smyček. Při mořském rybolovu lze takto nad sebou vytvořit i několik bočních přívěsů najednou, jen je třeba počítat s materiálem, co padne na vytvoření každého jednotlivého bočního přívěsu.

Text: Jiří Langer, obrázky: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?

Kde vzít masné červy, když je rybář zapomene doma

Masní červi rozhodně patří mezi nejoblíbenější nástrahu především plavačkářů, ale i rybářů chytající například s feederovými pruty. Právě na menší ryby jde o dokonalou nástrahu. Ovšem co si počít, když je zapomeneme doma?