Rybářský rozcestník

Montáž na vláčení mrtvé rybky pomocí jigové hlavičky a návazce s trojháčkem

Jedna z velmi úspěšných nástrah na dravé ryby, mrtvá rybka. Tento způsob, tedy napíchnutí mrtvé nástražní rybky pomocí jigové hlavičky a montáže s trojháčkem v zadní části rybky zajistí, že bude většina útoků úspěšná. Také jigovka zajistí rychlé ponoření nástrahy ke dnu.

Montáž na vláčení mrtvé rybky pomocí jigové hlavičky a návazce s trojháčkem
  1. jigová hlavička s dvěma, nebo jedním očkem, volíme raději menší, než větší váhu, záleží na velkosti mrtvé nástražní rybky!
  2. návazec s trojháčkem, velikost opět volíme dle velikosti rybky, délka návazce by měla i s háčkem sahat tak do 2/3 délky nástražní rybky

Na trhu existují jigové hlavičky s dvěma očky, viz obrázek, ale lze použít i klasickou jigovku, kdy návazec s trojháčkem připnete nebo zavážete do vrchního očka. Důležité je použít podle velikosti rybky vhodnou váhu a velikost jigu, protože pokud to přeženete s gramáží, rybce při prvním náhozu utrhnete hlavu a zůstane vám viset jen na trojháčku. Celá montáž pak nebude fungovat!

Klasická jigová hlavička s návazcem s trojháčkem

Klasická jigová hlavička s návazcem s trojháčkem

Na štiky a sumce rohodně používejte na návazce ocelová lanka, nebo fluorocarbon, dravec je nepřekousne!

Zvolená špatná gramáž olova - rybka po prvním nához přišla o hlavu ...

Zvolená špatná gramáž olova – rybka po prvním náhozu přišla o hlavu …

Další příklad, jak nastražit mrtvou rybku při přívlači: Navázání mrtvé nástražní rybky při vláčení

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.