Rybářský rozcestník

Ouklej obecná (Alburnus alburnus)

Hojná ryba v dolních tocích řek (pásmo cejnové), vyskytuje se též v průtočných rybnících a údolních nádržích. Hospodářsky nevýznamný druh, je důležitou potravní složkou dravých ryb. Kříží se s ploticí, tlouštěm, cejnem a perlínem.

doba hájení Není stanovena
zákonná míra Nemá
Ouklej obecná - dvě rybky ve svém přirozeném prostředí
OuklejOuklejalburnus-alburnus-hd3681-2ouklejka-makro-2019-1ouklejka-makro-2019-3ouklejka-makro-2019-2ouklejka-makro-2019-4ouklej

Název latinsky

Alburnus alburnus

Jiný název

Bleak, Ukelei, Belička európska, Ablette commune, Obyknovenaja ukleja

Rozpoznávací znaky

Menší rybka s protáhlým, z boku zploštělým tělem, menší hlavou, ústa má mírně posunutá k horní části hlavy, spodní čelist je mírně vysunutá dopředu. Má středně velké šupiny, které jí na těle moc nedrží. Hřbet je zbarvený od šedé, šedo-zelené, až po zeleno-modrou barvu, boky a břicho má pak zbarvené do stříbrna. Párové ploutve a někdy i ploutev řitní je zbarvená do žluta, nebo červena, ostatní ploutve pak bývají šedé. Nedospělé jedince lze zaměnit za slunku, ta má však neúplnou postranní čáru.

Výskyt

Žije u nás téměř všude, především pak na středních a dolních tocích řek, také v průtočných rybnících a údolních nádržích. Má ráda hlubší vodu a pomaleji proudící vodu.

Obecně

Tato menší, plachá rybka se zdržuje ve velkých hejnech. Nejaktivnější je během celého dně, kdy ji můžeme spatřit na hladině, kde se živí zooplanktonem a hmyzem spadlým na hladinu. Je to oblíbená potrava dravců, dá se s ní tedy vnadit, ale moc nevydrží přepravu. Skvělá je ale mrtvá, ve velikosti 8-10 cm na candáty.

Tato rybka dosahuje délka do 25 cm, žije asi 8 let.

Tření oukleje probíhá v květnu a červnu, za slunečných dní, přes den, a to opakovaně, jikry pak klade na dno, nebo na listy vodních rostlin.

Zpracování ouklejí v kuchyni:

V Polsku, hlavně však v Rusku je místy lovena v tisících centů. S úspěchem byla vyzkoušena možnost konzervování ouklejí, například v oleji. I jinde v zahraničí je ojediněle lovena, protože její maso je poměrně kvalitní a zejména marinované oukleje jsou překvapivě chutné. V minulosti bývala ouklej lovena i pro potřeby šperkařství. Guaninové krystalky izolované ze šupin se používaly k barvení umělých perel. Byla to poměrně nákladná záležitost, protože k získání 1 kg průmyslově využitelného guaninu byly potřeba šupiny z několika desítek tisíc ouklejí.

U nás je využívaná především jako nástražní rybka, v české gastronomii nemá extra velké uplatnění. Upravuje se jako jiné menší bílé ryby. Můžeme ji smažit, zapékat …

Způsob lovu

Skvěle se chytá na jemnou plavanou, na žížalky, červi, drobné kuličky pečiva ... při muškaření pak na suché mušky. Je to oblíbená ryba sportovních rybářů, kteří při správném vnadění a počasí dokáží chytnou za den několik kilo této rybky.

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….