Rybářský rozcestník

Feederová průběžná páternoster montáž do proudu a vázek

Montáž vhodná například na parmy, ale i jiné kaprovité ryby do proudu a vázek, všude tam, kde je členité a kamenité dno. I když vypadá na první pohled nelogicky, zbytečně komplikovaná, opak je pravdou. Díky slabšímu průměru vlasce nebo šňůry u olova a ještě slabšímu návazci s háčkem v případě uváznutí, vždy se utrhne jen část montáže a především celá kmenová šňůry se nám podaří vytáhnout. Dlouhý návazec pak v proudu zajistí pohyb nástrahy po dně, což může často ryby přemluvit k záběru. Skvělá montáž na parmy, tlouště, ale i další kaprovité ryby včetně samotných kaprů.

  1. kmenový neprůtažný vlasec o průměru 0,18-0,22, ale i více, nebo pletená šňůra o podobné nosnosti jako vlasec
  2. gumový stoper (dá se vynechat, také obratlík a využít očko obratlíku (3), pak jde ale o fixovanou a ne průběžnou montáž)
  3. karabinka – ukončení kmenového vlasce, spoj s návazcem s háčkem
  4. obratlík s přívěsem a olovem (40-100 g), které lze nahradit feederovým krmítkem, délka dle potřeby (ideální je tak 20-25 cm), ale měl by být nejméně o polovinu kratší, než návazec s háčkem a také o něco slabší, než kmenový vlasec či šňůra, ale silnější, než návazec s háčkem
  5. dlouhý návazec (50-150 cm) ukončený háčkem (velikost 2-6).

Stručný postup navázání montáže:

Na kmenový vlasec s malou průtažností, nebo na pletenku navlékneme vhodnou karabinku, pak stoper, který musí být tak velký, aby očko karabinky přes něj neprošlo, kmenový vlasec nebo šňůru pak ukončíme další karabinkou nějakým vhodným uzlem pro očka. Druhé očko karabinky pak slouží pro návazec s háčkem. Na průběžně navléknutou karabinku, kterou zajišťuje stoper, navážeme návazec s olovem, případně s krmítkem. Znovu upozorňuji, že tento přívěs se zátěží by měl být slabší než kmenový vlasec či šňůra, ale silnější, než návazec s háčkem. Jde o to, aby při uváznutí se buď utrhla jenom část s háčkem, případně jen přívěs se závažím, ale ostatní části montáže zůstaly v celku a nepoškozené. Návazec s nástrahou pak navazujeme nejméně o polovinu delší, než přívěs se závažím.

A jak to celé funguje?

Montáž se hodí do vázek, na kamenité dno, ale také například do bahna. Především však do proudné vody. Proud vody totiž dokáže návazec s háčkem nadzvedávat nade dnem, pohybovat se do boku a tak lákat ryby nejen na samotnou nástrahu, ale také na její pohyb. V bahně pak zapadne jen olovo, ale delší návazec s háčkem zůstane viditelný. Díky různým nosnostem návazců, pak v případě uváznutí, utrhneme vždy jen část montáže a hlavně se nám podaří zachovat celá kmenová šňůra.

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….