Rybářský rozcestník

Blowback rig s fluorocarbonem – kombinovaný návazec pro daleké hody

Blowback rig s fluorocarbonem je návazec vhodný především na stojaté, díky použití fluorocarbonu, čisté až průzračné vody. Nastražit lze jak plovoucí, tak i potápivé boilies. Nemotá se ani při opravdu razantních a dalekých náhozech. Ovšem má více výhod.

pva-paska-boilies-prives2žížalaNakládanáKolážeidampva-paska-boilies-prives1

Hlavní předností návazce Blowback rig je jeho veliká účinnost při záběrech i velmi opatrných kaprů, kteří často nástrahu opakovaně nasají a pak i vyplivnou. Díky použití kroužku v úrovní hrotu háčku, který pěkně klouže po ramínku háčku, se kapr sice dokáže zbavit nástrahy, vyplivnout ji, přesto mu ale háček zůstane zapíchnutý v tlamě, díky jeho přetočení, což umožnuje právě jeho způsob navázání. Ovšem musíme používat na tento návazec extra ostré háčky!

A v čem je tento návazec kombinovaný? Uvazuje se totiž ze dvou částí, z návazcové šňůry kterou použijeme na přívěs háčku a dále z fluorocarbonu, který využijeme na návazec jako takový.

Co budeme potřebovat na Blowback rig návazec:

  • na návazec 40 cm fluorocarbonu o nosnosti a průměru 0,25 lb – 0,43mm
  • na přívěs tenká návazcová šňůra o nosnosti nejlépe 15 lb
  • háček velikosti 4 nebo 6, například Continental Mugga nebo Centurion 2000 ATS či Continental Snag Hook ATS…
  • kulatý nebo oválný tvar kroužku tip Rig Ring
  • vlasové rovnátko
  • převlek proti zamotání
  • obratlík s kroužkem

Postup navázání návazce Blowback rig s fluorocarbonem:

Nejprve odstřihneme tak 10-15 cm pletené šňůrky na přívěs, pomocí klasického smyčkového uzlu uděláme očko pro zarážku. Postup vázání vlasového přívěsu je totožný s navazováním klasického háčku s lopatkou. K návazci s očkem přiložíme háček tak, aby očko směřovalo k obloučku háčku. Delším koncem šňůry uděláme 5-6 ovinů směrem k obloučku háčku a konec šňůrky provlíkneme očkem na šňůrce. Očko dotáhneme, případně ještě celý uzel nasliníme. Vzniklý uzel dotáhneme k očku háčku. V této fázi na háček navlečeme kroužek a kroužkem provlečeme šňůrku, kroužek zajistíme jednoduchým uzlíkem zhruba na úrovni hrotu háčku. Odstřihneme přebytečnou šňůru u očka háčku. Nyní na háček navážeme fluorocarbon klasickým bezuzlovým navázáním. Volný konec fluorocarbonu směrem k obloučku háčku odstřihneme a na háček navlečeme vlasové rovnátko. Na konec fluorocarbonu navlečeme převlek proti zamotání a navážeme obratlík s kroužkem, přetáhneme převlek proti zamotání a máme hotovo.

Navázání Blowback rig návazec z jednoho kusu návazcové šňůry:

Místo fluorocarbonu lze použít klasickou návazcovou šňůru, ovšem fluorocarbon má několik výhod, proto se vyplatí použít právě tento materiál. Pokud použijeme jen návazcovou šňůru, pak je celé uvázání tohoto návazce ještě jednodušší. Vyplatí se montáž navázat přímo i s nástrahou. Ustřihneme 30-40 cm návazcové šňůry, na jednom konci uvážeme jednoduchou smyčku pro zarážku, na přívěs pak navlečeme nástrahu zajistíme zarážkou. Kroužek připevníme přibližně 5-10 mm nad nástrahu za pomoci jednoduchého uzlíku. V této fázi navlečeme kroužek na háček, nastavíme kroužek do ohybu háčku asi v úrovní špičky háčku, dále pokračujeme klasickým bezuzlovým vázáním.

TIP: Místo vlasového rovnátka můžeme použít smršťovací bužírku.

Videa k tématu najdete v naší škola vázání uzlů a montáží zde:

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Mikbaits Masters 2023

Zveme vás na 2. ročník Mikbaits Masters konaném na Podnovoveském rybníku od 1.6 do 4.6. 2023. Závod probíhá systémem chyt‘ a pust‘. Soutěží dvou-tříčlenná družstva, která loví na 4 pruty, každý prut s jedním návazcem a jedním háčkem. Háčky s protihrotem povoleny! Povolen lov pouze na položenou délka návazce POVOLEN max. 80 cm!