Rybářský rozcestník

Amurům na stopě, aneb chytněte si živé torpédo

Nejčastěji se nám povede chytnou amura při lovu ostatních kaprovitých ryb, především pak při cíleném lovu větších kaprů. A není divu, protože amur má podobné návyky, jako kapr. Ovšem cílený lov amurů, to už je jiná! Chce to důkladný průzkum revíru a velký kopec jeho oblíbeného krmení.

Amur - duben, 2017
amur-60-mojeamur-srpen-2018-1AmurAmur

Obecně o amurech

Amur bílý je nepůvodní druh ryby, která byla do Česka dovezena z Dálného východu v 60. letech minulého století. Byl vysazován do jezer a rybníků, odkud ale expandoval i do klidných částí řek. Velmi brzy se stal oblíbenou rybou sportovních rybářů, ale i rybářů lovců, co si cení i samotné maso amura, které má podobnou chuť jako maso kapří, jen je o něco tučnější. Je to bojovník, který se sice nechá většinou v klidu dotáhnout ke břehu, ale na mělčině či u břehu pak rybáři nic nedaruje a začne bojovat tak, že často nepřipravenému rybáři unikne.

Hospodáři svazu amura vysazují především všude tam, kde je přemnožená vodní zeleň, protože amuři dokáží, během pár let, vodu od přebujelé zeleně úplně vyčistit. Je to především milovník vodních rostlin, ale neopovrhne ani ovocem a zeleninou. Tam kde je přemnožený a rostlinstva málo, se dá běžně chytit nejen na kukuřici, listy salátu, vařenou zeleninu, ale i na červíky či žížaly. Hlad z amura dělá i konzumenta nástrah, kterých by si dříve ani nevšiml. A to platí i pro moderní nástrahy, jako různé peletky či boilies.

Jak najít amury

Ráno vyplouvají ze svého nočního stanoviště, které bývá většinou ve větší hloubce, cestují společně v hejnu mnohdy napříč celou vodní plochou do svých oblíbených míst, kde se krmí, přes oběd pak odpočívají na mělčinách v trávě či pod stromy ve stínu, nebo se jen tak projíždí revírem těsně pod hladinou, kdy můžeme spatřit jejich hřbetní ploutve, které mírně vykukují nad vodu a vytváří na ní typické amuří šípy. Odpoledne a k večeru se většinou zase jedou nakrmit a spást nějakou tu vodní zeleň a na večer se pomalu vrací zpět do svého nočního stanoviště. Druhá den se vše opakuje, jak přes kopírák. Jen prudká změna počasí občas donutí amury změnit své ustálené zvyky.

A kde tedy najít amury? Amur má rád teplejší stojaté, nebo i mírně tekoucí vody. Ve větším proudu většinou amury nenajdeme. Jak na stojatých vodách, tak na těch mírně tekoucích amury nejčastěji hledáme v rostlinách, nebo poblíž nich, u stulíků, rákosí a podobně. Také různé překážky ve vodě dávají amurům pocit bezpečí, zlomy dna a různé dolíky, kde se voda láme a je méně proudná. V létě, když zraje ovoce, amury pak nejčastěji najdeme pod větvemi ovocných stromů, které zasahují až nad vodní plochu. Amuři totiž milují ovoce a tak reálnost, že na ně narazíme pod ovocnými stromy, je veliká. Přes oběd pak na amury narazíme často těsně pod hladinou, z výšky ze břehu jsou často vidět rodinky amurů, které se líně vyhřívají pod hladinou, vystrkujíc hřbetní ploutve nad vodu. Pozvolna plují revírem, ale bohužel v tuto domu je většinou nechytneme, přes oběd se většinou nekrmí a jsou neteční ke všemu, co před ně hodíme. Navíc je amur velmi plachá ryba a tak náhozy blíže k hejnu ryby spíše plaší, než že by je vyprovokovali k záběru. Jediná možnost je nahodit při chytání na hladině hodně daleko od celého hejna a doufat, že k nástraze ryby doplují, ale ani tak není záběr vůbec jistý.

Amur s lovcem

Vnadění amurů

Při mnoha diskuzích a po mnoha pokusech jsem zjistil jedno. Amur miluje kopec potravy. Proto je třeba mu do trasy, kterou každý den proplouvá, naservírovat velkou hromadu návnady a na její vršek položit nástrahu. Toto opakovat každý den až do doby záběru. Zkušení rybáři vám poví, že při jejich cíleném lovu rozhodující roli hraje právě množství nástrahy na lovném místě. Amur je sice opatrný, ale také velký hltoun a hladovec a pokud se rozhodne pustit se do kopce jídla, co mu naservírujete, pak neřeší, co zhltne. Prostě saje a saje.

Samotný lov (položená, plavaná, chytání z hladiny)

Máme dvě možnosti, jak políčit na amury. Zakrmit lovné místo a pak na kopec krmení nastražit nástrahu, nebo zkusit chytit amury z hladiny, případně ve vodním sloupci nejlépe těsně pod hladinou.

Chytání amurů na položenou

Ideální je nastražit kopec potravy amurům přímo do trasy jejich putování, nebo tam, kde se většinou krmí, tedy do rákosí nebo někam těsně k větší trsům rostlinstva ve vodě, ideálně na nějaké vyvýšené místo, plošinku na mělčině apod. Jakmile amuři zjistí, že tam mají co spást, při pravidelném zakrmení se na toto místo budou každý den vracet. Při cíeném lovu amurů nezakrmujeme plošně, jako na kapra, ale raději vytvoříme hromadu krmení na jednom místě.

A jaké použít náčiní? Amuři mohou dorůst do váhy přes 25 kg a díky jejich bojovnosti, tedy hlavně prudkým výpadům od břehu, není radno podceňovat výbavu na amury. Na amury si vemte pruty, jako běžně používáte při lovu větších kaprů, tím rozhodně noc nezkazíte! Je však vhodné použít měkčí pruty s rychlou akcí. Pokud nemůžete vyvážet a potřebujete nástrahu odhodit na větší vzdálenost, je nutností použít tvrdší prut od 3 lb výše. Vlasce silnější s nosností tak 18 až 20 kg. Na položenou na klidné vodě používáme montáž s průběžnou zátěží 7 g těžkou, zarážku a rovněž háček velikosti 2 nebo 4. Na proudné vodě musíme dát zátěž větší.

Amur ve vaničce …

Jaké volíme montáže při lovu na položenou?

K lovu amurů je asi nejvhodnější průběžná montáž s delším návazcem. Při lovu na položenou se nebojte nastavit klidně i více jak 50 cm dlouhý návazec s háčkem! Amur musí mít dostatek času pro nasátí nástrahy. Právě amuři často berou sousto, tedy v našem žargonu nástrahu, například část zeleniny, za okraj svých úst. Poté pomalu couvají a snaží se „utrhnout“, uštípnout jen kousek tohoto sousta. Až po chvíli začnou nasávat potravu hlouběji do úst. Právě průběžná montáž a delší návazec zajistí, že amur nástrahu nevyplivne.

Chytání amurů pod hladinou, ve vodním sloupci

Velmi úspěšné je nabízet různé pochutiny amurům také ve vodním sloupci, buď těsně pod hladinou, nebo i blíže ke dnu a to hlavně u mělčin. Pak se hodí zkusit chytat amury se splávkem na plavanou. Výhodou je, že můžeme měnit akčně hloubku vodního sloupce, v které ji nabízíme. Amurům ji začneme servírovat nejprve těsně pod hladinou, pokud jsme několik náhozů bez záběru, pak postupně posunujeme splávek a nastražíme nástrahu hlouběji …

Můžeme také vyzkoušet Zig Rig montáže, tedy chytat na položenou, ale na nástrahy, které se vznáší ve vodním sloupci. Poslední dobou je tato varianta chytání nejen amurů, ale i dalších kaprovitých ryb, čím dál více oblíbená. Pak má smysl udělat hromadu na dně, v místě, kdy chceme chytat amury, ale do krmné směsi dáme jednu i více složek vznášející se k hladině. Například umletý popcorn a podobně. Krmení vzlínající ze dna k hladině dokáže přilákat i na větší dálku kdejakou rybu, právě včetně amurů. Uvědomme si, že většina kaprovitých ryb, pokud se zrovna nekrmí, pohybuje se právě ve vodním sloupci, proto se zkušení rybáři poslední roky zaměřují právě na prostor mezi dnem a hladinou, který byl v minulosti dosti opomíjen.

Amur má silné pysky ….

Chytání amurů na hladině

Při chytání amurů z hladiny můžeme využít různé plováky, ale i klasické splávky, nepotápivé šňůry a hlavně plovoucí nástrahy. Pokud pak nabízíme nástrahu z hladiny, pomocí plováku, raději celé montáži přidáme další metr. Čím dále je plovák od samotné nástrahy, tím reálnější je záběr. Amur je velmi bojácný tvor a plovák nastavený příliš blízko nástrahy může být důvod, proč nabízenému soustu odolá.

Už jste zkoušeli například na hladině amurům nabídnou smotek salátu, či kousek zelené části stonku kedlubny? A co zelné listy nebo menší hlavičky kapusty? Ne? Chytání amurů na zeleninu rozhodně vyzkoušejte! Hlavně v letních měsících, když jim kousek něčeho zeleného nabídnete pěkně na hladině, například pomocí nějakého plováku, možná vás překvapí případná úspěšnost a chycení i většího kusu. Amur rád sbírá potravu právě z hladiny. Ovšem nezkoušejte připlouvajícím amurům hodin nástrhu přímo před ně, jsou velice plaší a tuto nástrahu si většinou nevezmou, chce to odhadnout, kam budou dále plavat a tam nástrahu nastražit.

Suma sumárum

Pokud si nechcete počkat na amura při chytání kaprů, ale hodláte jít po amurech cíleně, pak je dobré především najít revír, kde jich je větší počet. To se dá zjistit prostým optickým průzkumem revírů, ale také díky klasické rybářské šuškandě. Někdy jsou rybáři tajuplní, jak hrad v Karpatech, ale jiní se rádi pochlubí, kde na amury natrefili. Některé MO, ale i krajské organizace ČRS pak občas na internetu zveřejňují revíry, kde probíhalo vysazování konkrétních ryb a tedy i amurů. A samozřejmě každý soukromý revír se rád také pochlubí, pokud se v jeho vodách prohání velká torpéda. Najděte si tedy revír s amury, vhodné lovné místo a udělejte si alespoň tři dny, ovšem lépe celý týden čas, který věnujete právě lovu amurů. Věřím, že při najití správného místa a dostatku vhodného krmení, se vám podaří pár amurů chytit.

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….