Rybářský rozcestník

Okouník mořský

Okouník žije hlavně v Severním Atlantiku. Největší populace se vyskytují u pobřeží Islandu, Grónska, jižního Skotska, západního Irska a u severní části západního pobřeží Spojených Států. Existuje velký počet druhů této ryby, ale na trhu se objevují hlavně druhy okouníka žijící v hlubinách (okouník mořský, okouník bradatý) a druhy žijící v mělkých vodách.

Okouník mořský na soli

Jiný název

Redfish, Grande Sébaste, Gallineta-corvina, Sebaste, Rotbarsch

Rozpoznávací znaky

Jeho průměrná délka je přibližně 40 centimetrů, ale je známo, že může dorůstat až do délky jednoho metru. Okouník, jehož tělo je z vnějšku jasně červené, má také červenavé maso. Dalším výrazným znakem okouníka jsou jeho extrémně tvrdé šupiny, které se na koncích sbíhají a tvoří ostré bodce a díky tomu je povrch těla okouníků velmi hrubý.

Výskyt

Okouník žije hlavně v Severním Atlantiku. Největší populace se vyskytují u pobřeží Islandu, Grónska, jižního Skotska, západního Irska a u severní části západního pobřeží Spojených Států.

Obecně

Okouník mořský patří mezi několik druhů ryb, které jsou v angličtině obecně označovány názvem redfish. Tato ryba je snadno rozpoznatelná díky své křiklavě červené barvě. Okouník fakticky náleží do čeledi ropušnicovitých (Scorpaenidae) a jedná se o takzvanou kostnatou rybu.

Specifickým charakteristickým znakem okouníků je také fakt, že přivádí na svět živá mláďata. Ta se líhnou z jiker uvnitř těla samičky a narodí se v období od března do června. Jednotlivá samička může vyprodukovat až 150 000 larv. Okouník se živí především garnáty, kraby a menšími rybami.

Kuchyňské zpracování:

Maso okouníka je pevné, bílé a šťavnaté. Jeho chuť je jemná a maso obsahuje relativně málo tuku. Maso okouníka můžeme nejlépe smažit, vařit a péci. Vhodnou náhradou okouníka může být treska nebo mník. Je vhodné nechat si okouníka připravit k vaření přímo u prodejce ryb, protože jeho ostny jsou jedovaté.

Zdroj: www.nordsee.com

Způsob lovu

Okouníci mořští se chytají na velkých hloubkách, většinou kolem 150 metrů i více, nejčastěji tak 10 až 40 metrů nade dnem. Nejlepší nástraha je návazec s více háčky zakončený pilkrem těžkým nejméně 400 gramů. Na každý háček napícháme proužek masa z makrely, nebo jiné mastnější ryby. Zasekáváme šetrně, protože okouníci mají jemné pysky a lehce se jim mohou háčky proříznout.

Nejčtenější články

Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….

Pozvánka na dětský závod do Plaňan

Místní organizace Plaňany zve na dětský rybářský závod v Plaňanech na rybníku Velký, který se koná 8. 5. 2024….

Pozvánka na dětský závod v Cukrovarském rybníku

Místní organizace Smečno zve na rybářský závod dětí, který se koná 25. 5. 2024 na sádkách ve Studeněvsi v Cukrovarském rybníku….